numer 021
Kwiecień 2023
8

Spastyczność. Aktualne trendy w leczeniu spastyczności u dzieci i dorosłych

W dniu 3 lutego 2023 r. odbyła się trzecia z serii konferencji naukowo-szkoleniowych organizowanych przez Klinikę Rehabilitacji i Ortopedii Katedry Rehabilitacji i Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich wydarzeń organizowanych przez Klinikę pod kierownictwem prof. Tomasza Blicharskiego („Zdrowe Kości i Stawy”, „Sarkopenia – Niedoceniony Problem”). Tematyka wydarzenia poruszała się w obrębie zagadnień związanych z postępem usprawniania i terapii problemów związanych z narządem ruchu – tym razem spastyczności.
Dr hab. n. med., prof. UM Tomasz Blicharski podczas głoszenia wykładu w ramach konferencji naukowo-szkoleniowej z sesją studencką „Spastyczność. Aktualne trendy w leczeniu spastyczności u dzieci i dorosłych”
Dr hab. n. med., prof. UM Tomasz Blicharski podczas głoszenia wykładu w ramach konferencji naukowo-szkoleniowej z sesją studencką „Spastyczność. Aktualne trendy w leczeniu spastyczności u dzieci i dorosłych”
Uczestnicy konferencji naukowo-szkoleniowej z sesją studencką „Zdrowe kości i stawy”
Uczestnicy konferencji naukowo-szkoleniowej z sesją studencką „Zdrowe kości i stawy”
Wykładowcy zaznajomili słuchaczy z najnowszymi trendami w leczeniu spastyczności u dzieci i dorosłych, nowościami w stosowaniu toksyny botulinowej w spastyczności oraz aktualnymi wytycznymi w stosowaniu metod fizjoterapeutycznych. Zwrócili też uwagę na ważną rolę jaką w leczeniu i opiece nad pacjentami ze spastycznością pełni personel pielęgniarski. Goście z Zakładu Kosmetologii i Medycyny Estetycznej przekazali uczestnikom informacje o zastosowaniu toksyny botulinowej w dermatologii i medycynie estetycznej, a w ramach wykładu praktycznego uczestnicy dowiedzieli się, jak można wpływać poprzez gimnastykę mięśni twarzy na proces starzenia się skóry twarzy.

Konferencji, podobnie jak dwóm poprzednim, towarzyszyła satelitarna sesja studencka. Studenci ze studenckich kół naukowych działających przy Klinice Rehabilitacji i Ortopedii, Zakładzie Rehabilitacji i Fizjoterapii, Zakładzie Rehabilitacji i Fizjoterapii Dziecięcej oraz Zakładzie Fizjoterapii Klinicznej przygotowali prezentacje zgłębiające m. in. problematykę wykorzystania treningu siłowego u osób z mózgowym porażeniem dziecięcym, wpływu fizjoterapii na funkcjonowanie i jakość życia osób po udarze oraz na sprawność funkcji poznawczych, leczenia bruksizmu, wpływu kinezyterapii na przebieg choroby Parkinsona, hipoterapii w leczeniu pacjentów ze spastycznością, metod fizjoterapeutycznych w leczeniu porażenia nerwu twarzowego, alkoholizacji nerwów, stosowania toksyny botulinowej w leczeniu spastyczności czy wpływu czynników okołoporodowych na rozwój porażenia dziecięcego. Łącznie zaprezentowano 30 prac studenckich.

Sympozjum kierowane było do szerokiego grona odbiorców, chcących pogłębić i zaktualizować wiedzę na temat możliwości leczenia spastyczności i zastosowań toksyny botulinowej we współczesnej medycynie.

Wydarzenie zorganizowane zostało przy współudziale Zakładu Rehabilitacji i Fizjoterapii oraz Zakładu Medycyny Sportowej.
Autorki: dr n. med. Karolina Turżańska, Klinika Rehabilitacji i Ortopedii
mgr Aneta Zarębska-Mróz, Klinika Rehabilitacji i Ortopedii
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie