numer 021
Kwiecień 2023
10

Kierownicy jednostek w pigułce

Przedstawiamy sylwetkę dr hab. n. med. Marzeny Samardakiewicz, prof. uczelni, pani kierownik Zakładu Psychologii pod Katedrą Psychospołecznych Aspektów Medycyny.
dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz, prof. uczelni
dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz, prof. uczelni
Czym zajmuje się jednostka, którą Pani Profesor kieruje?
W lutym 2017 roku powierzono mi poprowadzenie Zakładu Psychologii, jednostki powstałej z połączenia kilku zakładów realizujących dydaktykę i badania z obszaru psychologii klinicznej i psychologii stosowanej. Uniwersytet Medyczny w Lublinie ma długą i ugruntowaną historię obecności psychologii, zapoczątkowaną przez Pana Profesora Marcelego Klimkowskiego, pierwszego kierownika Zakładu Psychologii Klinicznej. Obecnie Zakład Psychologii wchodzi w skład Wydziału Nauk Medycznych i jest jednym z dwóch Zakładów w ramach Katedry Psychospołecznych Aspektów Medycyny. Pracownicy Zakładu prowadzą zajęcia psychologiczne ze studentami na wszystkich 16 kierunkach studiów w UMLub. Wyraźnie też rysują się kierunki badawcze, m.in. psychoonkologia, psychodietetyka, psychoseksuologia, jakość życia osób przewlekle chorych czy szeroko pojęta opieka nad różnymi grupami pacjentów, np. nad kobietami w ciąży, dziećmi ze spektrum autyzmu, czy młodymi ozdrowieńcami po przebytej chorobie nowotworowej.
Cieszy mnie, że Zakład się rozwija, że przyzakładowe Studenckie Koło Naukowe zajęło I miejsce w Rankingu Kół Naukowych w roku akademickim 2021/2022, że organizujemy cyklicznie Ogólnopolską Konferencję „Komunikacja – wyzwaniem współczesnej medycyny”, że przyciągamy studentów… I wreszcie ogromnie cieszy mnie, że Zakład Psychologii w roku akademickim 2022/2023 uruchomił jednolite studia magisterskie z psychologii, nagrodzone w konkursie „Studia z Przyszłością 2022”, które mam nadzieje, że otrzymają niebawem certyfikat EuroPsy.

Co lubi Pani Profesor w swojej pracy?
Z wykształcenia i zamiłowania jestem psychologiem, mam nadzieję, że „rasowym”. Lubię pracę kliniczną z dziećmi konfrontującymi się z trudnościami wynikającymi z choroby somatycznej, ale też z trudami życia codziennego przekraczającymi ich możliwości zaradcze. Praca z pacjentem jest źródłem największej satysfakcji. Lubię też różnorodność w mojej pracy, lubię wykładać, wyjeżdżać na konferencje, lubię spotkania i dyskusje ze studentami, cenię ich otwartość, ciekawość, aktywność, zaangażowanie, niesamowite umiejętności techniczne i przygotowanie do pracy badawczej. Lubię przebywać wśród pracowników mojego zakładu/katedry. Lubię dbać o osoby, które mi zaufały… W pracy cenię pracowitość, inicjatywę, odpowiedzialność, chęć do podejmowania różnych, czasami trudnych wyzwań.

Moja kariera zawodowa...
Mam wrażenie, że rozpoczynając pracę w Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej moja ścieżka zawodowa od razu się ukształtowała. To pod tą afiliacją powstał zarówno doktorat, jak i rozprawa habilitacyjna i tam ulokowałam swoje największe osiągnięcia naukowe. To w tym miejscu najbardziej potrzebna była specjalizacja z psychologii klinicznej II stopnia, certyfikat psychoonkologa, superwizora psychoonkologa, certyfikat specjalisty w zakresie psychologii klinicznej dziecka chorego somatycznie. Tam nauczyłam się psychologii w praktyce, co też chciałabym zaszczepić studentom naszej psychologii.

Ja prywatnie...
Mam szczęście, bo potrafię zauważyć i docenić każdy dobry moment w swoim życiu. Moje dorosłe córki kształtują swoje ścieżki według własnego scenariusza, miło je obserwować, spotykać się z nimi i rozmawiać. Lubię podróżować, lubię spacerować, pracować w ogródku, lubię las i uwielbiam morze.
Przygotowała: Justyna Jóźkiewicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie