numer 020
Marzec 2023
29

Wybitni studenci – Zuzanna Chilimoniuk

W cyklu „Wybitni studenci” przedstawiamy sylwetki studentów, którzy angażują się w życie Uczelni, a także ciężko pracują i mogą pochwalić się osiągnięciami. W tym miesiącu przedstawiamy Zuzannę Chilimoniuk, studentkę VI roku na kierunku lekarskim.
młoda kobieta pozuje na tle morza
Zuzanna Chilimoniuk
Zacznijmy od początku, dlaczego wybrała Pani UMLub?
Długo zastanawiałam się nad wyborem uniwersytetu, jednak ze względu na przyjaciół, którzy już wtedy rozpoczęli swoją przygodę z naszą uczelnią, zdecydowałam, że chcę studiować na UMLub.

Proszę przedstawić nam swoje dotychczasowe osiągnięcia.
W latach 2019-2022 byłam przewodniczącą Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Zakładzie Medycyny Rodzinnej. Od 2021 roku jestem Przewodniczącą SKN przy Samodzielnej Pracowni Ginekologii Dziecięcej, w którym miałam przyjemność realizować ogólnopolski grant naukowy „Najlepsi z najlepszych! 4.0”. W tym samym czasie udało mi się również wziąć udział w projekcie naukowym w ramach „Mini-grantów studenckich”, przeprowadzając analizę roli witaminy D w raku piersi. Jestem też autorką licznych artykułów opublikowanych w prestiżowych czasopismach z wykazu MNiSW.

Proszę opowiedzieć nam o dotychczasowej drodze naukowej, w co się Pani angażuje (koła naukowe, fundacje itp.)
Swoją naukową przygodę rozpoczęłam już na pierwszym roku w SKN przy Katedrze i Zakładzie Epidemiologii i Metodologii Badań Klinicznych. Wszystko zaczęło się od udziału w ogólnopolskich konferencjach naukowych. Z czasem zdobyłam wystarczające doświadczenie, by zaprezentować swoje prace na konferencjach o randze międzynarodowej, takich jak 13th World Conference on Gynecology, Obstetrics and Women Health w Singapurze.
Ogromną szansą rozwoju było dla mnie dołączenie do Zarządu Studenckiego Towarzystwa Naukowego. Oprócz poznania wielu ambitnych i kreatywnych osób, które były inspiracją do działania, zdobyłam wiele nowych umiejętności, które z pewnością wykorzystam w przyszłości, zarówno w pracy lekarza, jak i naukowca.

Poza działalnością naukową od początku studiów byłam aktywnym członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Jako wolontariuszka, poświęcałam swój wolny czas na organizowanie akcji edukacyjnych w przedszkolu integracyjnym w Lublinie. Dodatkowo w 2021 roku dołączyłam do Zarządu Organizacji Młodzi Medycy.

Jakie są Pani zainteresowania naukowe?
Jestem zafascynowana badaniami nad nowoczesnymi technologiami diagnostycznymi i terapeutycznymi w dziedzinie ginekologii i ginekologii onkologicznej. Chciałabym w przyszłości prowadzić działalność naukową i kliniczną, która realnie mogłaby się przyczynić do poprawy jakości życia kobiet w Polsce.

W jakim kierunku chce się Pani rozwijać, pracować?
Cały czas poszukuję swojej drogi, jednak obecnie to ginekologia pozostaje w zakresie moich zainteresowań. Myślę, że staż podyplomowy zweryfikuje moje plany.

Proszę opowiedzieć o dotychczasowych sukcesach, nagrodach, wyróżnieniach, stypendiach itd.
Od początku studiów jestem stypendystką stypendium Rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W latach 2020-2022 udało mi się kilkukrotnie zdobyć stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego, a w latach 2020-2023 dwukrotnie otrzymałam Stypendium Prezydenta Miasta Lublin. Ogromnym wyróżnieniem było dla mnie otrzymanie tytułu Orła Nauki dla siedmiorga najzdolniejszych studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w 2022 roku. 

Jakie ma Pani plany na przyszłość?
W najbliższym czasie zamierzam skupić się na wybraniu miejsca do odbywania stażu podyplomowego, które pozwoli mi zdobyć cenne doświadczenie zawodowe. Z dużym prawdopodobieństwem wybiorę jeden z lubelskich szpitali, ale zobaczymy, co przyniesie przyszłość. 

Jakie są Pani zainteresowania poza medycyną?
Jestem członkiem Akademickiego Chóru Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, gdzie aktywnie uczestniczę w przygotowaniu licznych występów i konkursów muzycznych. Jestem ogromnie dumna z naszego zeszłorocznego koncertu „W.A. Mozart Requiem” w hołdzie Ofiarom wojny w Ukrainie. Jestem również pasjonatką podróży, co znalazło swoje odbicie w udziale w studenckiej wymianie naukowej do Palermo. To doświadczenie nie tylko pozwoliło mi poszerzyć wiedzę, ale również dało możliwość poznania nowych kultur i ludzi.
Przygotowała: Justyna Jóźkiewicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie