numer 020
Marzec 2023
21

Studenckie Koło Naukowe FizjoPasjonaci
przy Katedrze Rehabilitacji i Fizjoterapii

Przede wszystkim skupiamy się na tym, aby każda osoba, która interesuje się fizjoterapią, mogła znaleźć u nas możliwość pogłębiania wiedzy oraz rozwijała swoje zainteresowania... Zapraszamy do zapoznania się z materiałem o SKN FizjoPasjonaci.
kobieta leży na leżance, ma rękę na temblaku, męzczyzna i kobieta rehabilitują jej rękę
Ćwiczenia na zajęciach
SKN FizjoPasjonaci przy Katedrze Rehabilitacji i Fizjoterapii to jedno z najmłodszych kół studenckich. Powstało pod koniec ubiegłego – 2022 roku. Mogłoby się wydawać, że z tak króciutkim stażem SKN będzie mieć trudności z rozkręceniem działalności, ale wręcz przeciwnie: zarówno aktywni członkowie, jak i opiekunowie w składzie dr n. med. Michał Grzegorczyk, długoletni pracownik Zakładu Rehabilitacji i Fizjoterapii, dr n. med. Agnieszka Karska, kierownik Zakładu Rehabilitacji i Fizjoterapii, zapewniają szybki i efektywny rozwój Koła! Nad wszystkim czuwa również kierownik Katedry Rehabilitacji i Fizjoterapii, dr. hab. n. med. Tomasz Blicharski, profesor uczelni. Przewodniczącą Koła jest studentka, Marcelina Gębska.

W momencie powstania aktywny udział zgłosiło aż 31 studentów, jednak z uwagi na zainteresowanie tematyką będziemy niedługo poszerzać listę o dodatkowych członków. 

Głównymi założeniami FizjoPasjonatów są: spotkania studentów stacjonarne i online z opiekunami w celu ponadprogramowych konsultacji dotyczących pomocy w rozwoju naukowym studentów; pomoc w pozyskiwaniu środków oraz sprzętu dla studentów w celu prowadzenia badań naukowych; organizowanie bezpłatnych szkoleń, warsztatów, kursów i innych form zwiększania wiedzy studentów z zakresu fizjoterapii; pomoc merytoryczną w zakresie tworzenia prac, prezentacji i publikacji.

Przede wszystkim skupiamy się na tym, aby każda osoba, która interesuje się fizjoterapią, mogła znaleźć u nas możliwość pogłębiania wiedzy oraz rozwijała swoje zainteresowania. Członkowie koła mają  możliwość uczestniczenia w webinarach i spotkaniach z fizjoterapeutami z całego świata. Możemy również rozwijać się poprzez udział w wielu konferencjach, przygotowując publikacje. Zawsze możemy liczyć na pomoc opiekunów, którzy z chęcią dzielą się z nami swoją wiedzą i pomagają w przygotowaniach do konferencji. Mamy również w planach współpracę z innymi uczelniami.

Pod koniec grudnia (20.12.2021 r.) udało nam się zorganizować webinar z Gerem Plaatsmanem – jest to wybitny i zasłużony holenderski fizjoterapeuta, który po 30 latach praktyki w 1989 r. opracował własną koncepcję terapii manualnej. 

Staramy się rozszerzać nasze zamiłowanie do fizjoterapii na młodsze pokolenie, dlatego 10.01.2023 r. gościła w naszym Zakładzie Rehabilitacji i Fizjoterapii grupa uczniów siódmej klasy ze Szkoły Podstawowej im. św. Wincentego Pallottiego w Lublinie. 

Niedawno, 03.02.2023 r., udało nam się uczestniczyć w konferencji naukowo-szkoleniowej z sesją studencką Aktualne trendy w leczeniu spastyczności u dzieci i dorosłych, gdzie swój występ mieli zarówno nasi opiekunowie, jak i członkowie ze swoimi pracami. 

Mamy jeszcze w planach mnóstwo przedsięwzięć, spotkań i pomysłów do realizacji, dlatego zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapisania się do nas! Siedziba naszego koła znajduje się przy Katedrze  Rehabilitacji i Fizjoterapii, zainteresowane osoby zachęcamy do odwiedzenia naszej strony na facebooku, przez którą można się z nami skontaktować. Na stronie koła informujemy o terminie spotkań i wydarzeniach, które się odbyły oraz o tych, które mamy w planach. Do koła może dołączyć każdy, kto jest zainteresowany szeroko pojętą fizjoterapią i chce aktywnie uczestniczyć w rozmaitych eventach fizjoterapeutycznych. Zapraszamy zarówno studentów fizjoterapii, ale również osoby z innych kierunków są bardzo mile widziane. 

Jeżeli masz jakieś wątpliwości, napisz do nas, udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania!
Pracę SKN doceniają jego członkowie:
„Bardzo chciałam dołączyć do koła naukowego, gdzie mogłabym rozwinąć swoją pasję do fizjoterapii i na moje szczęście pojawiło się nowo założone Koło FizjoPasjonaci. Zapoznałam się z planami, które miały być tam rozwijane, i przyznam, że bardzo spodobało mi się zaangażowanie zarówno członków, jak i opiekunów. Już kilka tygodni po dołączeniu udało nam się zorganizować spotkanie z Gerem Plaatsmanem o terapii manualnej, która w ostatnim czasie bardzo mnie zainteresowała (a postać Gera znałam już wcześniej, dlatego był to dla mnie ciekawy webinar).

Dzięki regularnym spotkaniom Koła wiemy, że już niedługo będą kolejne inicjatywy, co bardzo mnie cieszy, że Członkowie SKN-u są aktywni. Jeżeli ktoś szuka miejsca dla siebie, to bardzo mogę polecić FizjoPasjonatów!” Kamila, studentka III roku fizjoterapii

„FizjoPasjonaci to bardzo młode koło, jednak od początku wykazujące się wielkim zaangażowaniem w organizację spotkań i webinarów z różnymi ludźmi  ze świata fizjoterapii, co dla mnie jest dużym plusem. Koło wspiera również studentów w przygotowaniach do różnorodnych konferencji. Atmosfera panująca w kole i duża aktywność jego członków powodują, że chcę poszerzać swoją wiedzę na temat fizjoterapii i przygotowywać się na eventy, na których będę mógł przedstawić swoje badania. Różnorodność tematów poruszanych na spotkaniach pozwoliła mi również odnaleźć swoją ścieżkę, którą chcę podążać po ukończeniu studiów. Wszystkich, którzy zastanawiają się nad dołączeniem do koła, zachęcam do wzięcia udziału w spotkaniu i przekonaniu się na własnej skórze czy warto” Patryk, student III roku fizjoterapii
grupa studentów w sali wykładowej, w tle ekran z transmisją zajęć online
SKN FizjoPasjonaci
Tekst: Marcelina Gębska, przewodnicząca SKN FizjoPasjonaci
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie