numer 020
Marzec 2023
4

Erasmus+ dla położnictwa i fizjoterapii!

Z końcem stycznia odbyło się spotkanie dotyczące programu Erasmus+ skierowane do studentów kierunków położnictwo i fizjoterapia. Koordynatorki programu z Wydziału Nauk o Zdrowiu, dr n. o zdr. Magdalena Korżyńska-Piętas oraz dr n. med. Agnieszka Karska, zaprosiły do współpracy mgr Natalię Radczuk, kierowniczkę Centrum Wymiany Akademickiej i Projektów Edukacyjnych.
Zarówno ona, jak i koordynatorki z kierunków położnictwo i fizjoterapia szczegółowo opowiedziały o działaniu programu Erasmus+ i możliwościach, jakie daje. Studenci zostali zachęceni do wyjazdów na wymiany nie tylko do ośrodków partnerskich, ale także do poszukiwania innych uniwersytetów, w których chcieliby rozwijać swoje umiejętności i wiedzę. Dodatkowo koordynatorki z kierunków położnictwo i fizjoterapia przybliżyły zgromadzonym studentom oferty poszczególnych ośrodków partnerskich. Wielokrotnie podkreślono to, co jest najważniejszym elementem takiego zagranicznego stażu, to jest pobyt w obcym kraju, nabieranie doświadczenia w międzynarodowym środowisku i nauka nowych, stosowanych za granicą praktyk. Dodatkowo obecna polityka programu Erasmus+ na lata 2021-2027 dużą uwagę kieruje na włączanie osób z mniejszymi szansami, różnorodność, cyfrową transformację oraz środowisko i walkę ze zmianami klimatu.

W ramach programu Erasmus+ na zagraniczne praktyki wyjechać można w ramach programów Student Mobility for Studies lub Student Mobility for Traineeship.
Studentka położnictwa opiekuje się dzieckiem leżącym w inkubatorze
Zdjęcie z wymiany studenckiej nadesłane przez Panią Dominikę Pękul
Koordynatorka programu z kierunku fizjoterapia, dr n. med. Agnieszka Karska, opowiedziała nam o tym, jak program Erasmus+ funkcjonuje wśród studentów fizjoterapii.

Od 2017 roku, w którym objęłam funkcję koordynatora programu na kierunku fizjoterapia, w wymianie Erasmus wzięło udział 31 studentów. Tylko w ostatnim, 2022 roku, przyjęliśmy dwie osoby na praktyki oraz troje studentów na studia, natomiast dwie osoby spośród naszych studentów wyjechały na semestr za granicę.
Wśród przyjeżdżających studentów najwięcej jest osób z Portugalii, ale odwiedzali nas również studenci z takich krajów, jak Turcja i Słowenia. Nasi studenci z kolei chętnie wybierają kraje południowej Europy: Hiszpanię, Portugalię, Włochy i Turcję.
Jednym z moich zadań jako koordynatora kierunkowego jest nawiązywanie i podtrzymywanie współpracy z uczelniami partnerskimi. Najlepiej oceniam dotychczasowy kontakt z politechniką w Setubal w Portugalii oraz uniwersytetem w Jaen w Hiszpanii, które miałam okazję odwiedzić osobiście. Obecnie mamy także aktywną wymianę z uczelniami w Ostrawie w Czechach oraz w Novo Mesto na Słowenii.
Zachęcam i zapraszam studentów fizjoterapii do zapoznawania się z aktualną ofertą partnerskich uczelni na stronie Centrum Wymiany Akademickiej i Projektów Edukacyjnych.


Także koordynatorka programu z kierunku położnictwo, dr n. o zdr. Magdalena Korżyńska-Piętas, przybliżyła nam działanie programu Erasmus+ wśród studentów położnictwa.


Realizacja zajęć praktycznych i praktyk zawodowych w ramach programu Erasmus niesie ze sobą wiele korzyści. To wspaniałe doświadczenie, które nie tylko jest mocnym punktem w CV i pozwala wyróżnić się na rynku pracy, ale także uczy samodzielności, poszerza horyzonty. Ponadto przebywanie w międzynarodowym środowisku sprzyja rozwojowi kompetencji językowych i daje mnóstwo motywacji do dodatkowej nauki. Studenci kierunku położnictwo mogą aplikować na studia/praktyki realizowane w uczelniach partnerskich w Belgii, Czechach, Chorwacji, Hiszpanii. Ze względu na bardzo intensywny plan zajęć naszych studentów, najkorzystniejszą opcją uczestnictwa w programie jest wyjazd na praktyki na przykład na salę porodową, oddział położniczo-noworodkowy/ginekologiczny/patologii ciąży w okresie wakacyjnym. Obecnie studentka II roku kierunku położnictwo – Dominika Pękul – przebywa na praktykach na oddziale intensywnej terapii noworodka w szpitalu Roeselare w Belgii. Liczymy, że wyjazd pani Dominiki i jej relacja z pobytu zachęcą innych studentów do udziału w programie.
Logo UE z tekstem Co-founded by the European Union
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony Erasmus, zapoznania się ze szczegółami projektów i procedur, a także z listą partnerskich ośrodków.
 
Ponadto zapraszamy do kontaktu:
- z Centrum Wymiany Akademickiej i Projektów Edukacyjnych, tel: 81 448 53 84, e-mail: erasmus@umlub.pl
- z koordynatorką programu z kierunku położnictwo, dr n. o zdr. Magdaleną Korżyńską-Piętas, e-mail: magdalena.korzynska-pietas@umlub.pl
- z koordynatorką programu z kierunku fizjoterapia, dr n. med. Agnieszką Karską, tel. 81 448 67 80, e-mail: agnieszka.karska@umlub.pl


Przygotowała: Aleksandra Kaźmierczak
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie