numer 020
Marzec 2023
6

Lublin. Spotkanie z ukraińskimi medykami

W Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie szkolą się ukraińscy medycy. Kurs należy do programu szkoleń realizowanych w Polsce w wyniku inicjatywy Agaty Kornhauser–Dudy i Ołeny Zełenskiej. W czwartek Małżonka Prezydenta RP odwiedziła jednostkę.

Podczas spotkania z kierownictwem Centrum Symulacji Medycznej oraz Uniwersytetu Medycznego Pierwsza Dama zapoznała się z działalnością placówki i przebiegiem szkolenia. Zespół przedstawił historię powstania ośrodka, mówiono o planach utworzenia kolejnego oddziału i realizowanych projektach dla niemedycznych grup zawodowych. Celem tych szkoleń jest przygotowanie kursantów do udzielania pierwszej pomocy i radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi w swoim miejscu pracy. Przykładami takich grup zawodowych są żołnierze i górnicy, którzy dzięki tym szkoleniom zdobywają umiejętności potrzebne do skutecznej reakcji w sytuacjach awaryjnych.
fot. Grzegorz Jakubowski, KPRP
W kontekście współpracy placówki z ukraińskimi specjalistami Pierwsza Dama zauważyła potrzebę odbudowania systemu służby zdrowia w Ukrainie po zakończeniu wojny, w czym Polska może służyć doświadczeniem i wsparciem. Podjęto też kwestię nauczania medycznego w Polsce.
fot. Grzegorz Jakubowski, KPRP
Następnie Małżonka Prezydenta odwiedziła salę symulacyjną, gdzie realizowany był scenariusz postępowania z pacjentem z niewydolnością krążeniowo–oddechową. Pierwsza Dama miała okazję porozmawiać z ukraińskimi medykami należącymi do piątej, ostatniej grupy szkolącej się w CSM UM w Lublinie.

Kurs stanowił odpowiedź na zgłoszone przez stronę ukraińską zapotrzebowanie, a jego uczestnicy podzielili się z Małżonką Prezydenta spostrzeżeniami nt przebiegu treningu. W ramach wymiany doświadczeń 40 ukraińskich lekarzy i specjalistów rehabilitacji, wśród których znajdują się lekarze-kombustiologiści, anestezjolodzy, fizjoterapeuci, otrzymało możliwość wzięcia udziału w specjalistycznych seminariach i stażach. W dotychczasowych szkoleniach brali udział lekarze i pracownicy medyczni z placówek we Lwowie, Kijowie, Odessie, Równym, Winnicy, Dniepropietrowsku, Kropywnyckim, Użhorodzie oraz Tarnopolu.

Centrum Symulacji Medycznej jest jednostką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i jednym z ważniejszych ośrodków szkoleniowych w Polsce oferującym szeroki zakres usług dla studentów medycyny i innych specjalności medycznych. W Centrum Symulacji Medycznej kształcenie prowadzone jest na symulatorach pacjenta, manekinach medycznych oraz symulatorach chirurgicznych, co pozwala na doskonalenie umiejętności i przygotowanie do pracy w rzeczywistych warunkach.

W czwartek Pierwsza Dama rozmawiała z ukraińskimi medykami o elementach kształcenia kadry medycznej oraz wyraziła nadzieję, że zdobyte doświadczenie wpłynie na bezpieczeństwo pacjentów oraz samych medyków. Członkowie zespołów medycznych zajmujący się pacjentami z oparzeniami podnosili swoje kwalifikacje podczas zajęć symulacyjno-szpitalnych. – Pragnę podkreślić, że wspólnie z panią prezydentową Ołeną Zełenską podejmujemy kolejne kroki w celu organizowania dalszych kursów dla medyków z Ukrainy. Kolejnym etapem będą kursy w zakresie rehabilitacji oraz leczenia zespołu stresu pourazowego – oświadczyła Agata Kornhauser–Duda.
fot. Grzegorz Jakubowski, KPRP
Podczas spotkania podjęto temat bieżącej sytuacji w Ukrainie i potrzeb mieszkańców kraju. Mówiono o usprawnianiu krytycznych obszarów funkcjonowania państwa ukraińskiego i pracy systemu opieki zdrowotnej. Pierwsza Dama zauważyła, że wraz z toczącym się konfliktem zmieniają się też formy niesionej pomocy. – Obecnie staramy się, aby nasze działania były odpowiedzią na Państwa konkretne potrzeby i oczekiwania, tak by pomoc była jak najbardziej celowana i skuteczna – powiedziała Małżonka Prezydenta. Akcentowała, że Polska będzie kontynuowała pomoc tak długo, jak to będzie konieczne.

Medycy opowiedzieli o pracy w warunkach wojennych i wyzwaniach, z jakimi się mierzą. Mówiono o potrzebie rehabilitacji pacjentów i udzielania im wsparcia psychologicznego. Pierwsza Dama wspomniała, że opieka psychologiczna jest także niezwykle ważna w przypadku przebywających w naszym kraju uchodźczyń i dzieci, z których wiele doznało traumy wojennej.

Na zakończenie wizyty Agata Kornhauser–Duda zwiedziła placówkę. Wyraziła uznanie wobec wysokiego poziomu kształcenia w Centrum Symulacji Medycznej oraz podziękowała personelowi medycznemu za pracę i wsparcie kolegów z Ukrainy. Podkreśliła potrzebę podtrzymywania kontaktów między polskimi i ukraińskimi medykami po zakończeniu wojny.
fot. Grzegorz Jakubowski, KPRP
Źródło: oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej www.prezydent.pl
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie