numer 023
Czerwiec 2023
9

#5 Co mogę zrobić na co dzień dla zachowania zdrowia psychicznego?

APPiE_UpTo_2500

Szanowni Państwo, drodzy Studenci,

w BLASKU zagościła stała rubryka: APPiE_UpTo_2500, której celem jest poszerzanie naszej wiedzy o różnych aspektach funkcjonowania psychicznego. Dzisiejsze 2500 znaków przypomina o prostych zasadach zachowania zdrowia psychicznego. Szczególnie jest to ważne, bo zbliżamy się do końca kolejnego roku akademickiego. Były to miesiące pełne wyzwań i trudności, ale równocześnie odnosiliśmy sukcesy, poszerzaliśmy naszą wiedzę i zdobywaliśmy nowe doświadczenia, spotykaliśmy ciekawych ludzi. Oczywiście, nie obyło się bez nieprzespanych nocy i momentów stresu, życia w pośpiechu. Jednak teraz, w okresie wakacyjnego odpoczynku, mamy doskonałą okazję do zwolnienia tempa, docenienia teraźniejszości i zadbania o nasze zdrowie psychiczne.

Czekamy na Państwa propozycje tematów w nowym roku akademickim w naszej rubryce na łamach BLASKU – napiszcie: appie@umlub.pl

Dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz, prof. UML
Koordynator APPiE



#5 Co mogę zrobić na co dzień dla zachowania zdrowia psychicznego?

by mgr Magdalena Fryze

 
No właśnie… Zdrowie psychiczne to pojęcie, które często słyszymy, jednak jak możemy realnie zadbać o nasze dobre samopoczucie w obszarze psychicznym, społecznym i emocjonalnym? Przygotowałam dla Was kilka propozycji zadbania o swoją równowagę emocjonalną. Niektóre z nich mogą wydawać się banalne, ale dzięki nim wspomożecie siebie w dążeniu do równowagi i zdrowia. Nie zapominaj, że warto celebrować życie i cieszyć się nim bez względu na chwile, okoliczności i przeciwności, które napotykacie.

#1 Na początek… 

Znajdź zajęcie, które sprawia ci radość. Spacer, szydełkowanie, szkicowanie, gotowanie, puzzle, planszówki, książka, a może komiks. Możliwości jest wiele! Nie muszą to być wielkie rzeczy, nie musisz też osiągać poziomu mistrzowskiego. Chodzi o to, aby to był czas dla ciebie, kiedy robisz to, co lubisz albo próbujesz czegoś nowego, dla ciebie interesującego… Pamiętaj, to ma sprawiać przyjemność, radość i wzbogacać ciebie jako osobę.

Ćwiczenie: Spróbuj dzisiaj – nawet przez chwilę – zrobić to, co lubisz, albo to, o czym od dawna marzyłeś… 

#2 Bądź dla siebie dobry, jak dla najlepszego przyjaciela

Pamiętaj, że jesteś osobą wartościową! Jesteś idealny w swojej nieidealności. Każdy z nas ma unikalne dla siebie zasoby: jedna osoba przejawia wielką empatię, inna jest ostoją spokoju, kolejna jest wulkanem pomysłów, a jeszcze inna ma opanowany small talk w małym palcu… i to jest super! I Ty też, mój drogi Czytelniku, posiadasz w sobie takie cechy, które pokazują jak dobrą, wyjątkową i wspaniałą osobą jesteś. Pamiętaj również, że każdy człowiek popełnia błędy, a najważniejsze jest, aby wyciągać z nich wnioski, uczyć się i rozwijać. Postaraj się polubić siebie takiego, jakim jesteś, wybaczać sobie popełnione błędy, a także zaakceptować możliwość ich popełniania.

Ćwiczenie: Zacznij dostrzegać swoje zasoby a nie braki. Zapisz na kartce swoje umiejętności, kompetencje, zasoby, a także to, co udało ci się ostatnio osiągnąć (nawet te małe rzeczy), miej tę kartkę zawsze gdzieś blisko i codziennie dopisuj swój sukces… a w gorszy dzień zobacz, jak wiele osiągasz i jak pozytywne cechy masz w sobie. 

#3 Kontakty z ludźmi

Zadbaj o relacje z ludźmi, w których towarzystwie czujesz się najlepiej. Może to być jedna osoba, a może być ich całe grono. Ważne jest, aby taka relacja była pełna akceptacji, empatii, zrozumienia, abyś nie czuł się oceniany, a słuchany. A co ważne, drogi Czytelniku, mógł w takiej relacji być sobą. Dzięki takim relacjom będziesz w stanie wzmocnić swoją odporność na wyzwania życiowe, a także będziesz mieć pewność, że w razie trudności będzie ktoś, kto ciebie wysłucha i służy realną pomocą.

#4 Przestań porównywać się do innych

Zrezygnuj z porównywania siebie do innych ludzi. Czasami, może się wydawać, że inni wykonują swoje obowiązki szybciej i lepiej, że czerpią z tego większą satysfakcję, bądź bez problemu godzą swoje życie zawodowe i osobiste. Możesz również myśleć, że osiągają sukcesy bez wielkiego wysiłku albo mają barwniejsze i interesujące życie…. Ale prawda jest taka, że nie znasz trudności, z którymi muszą się codziennie mierzyć ani tego, ile wyrzeczeń kosztował ich osiągnięty sukces. Widzisz tylko efekt końcowy, który porównujesz do swojego własnego życia, obniżając tym samym swoją samoocenę. Więc skoncentruj się na sobie! 

Ćwiczenie: Zwróć uwagę na siebie. Zamiast porównywania się do innych osób, porównaj siebie sprzed kilku miesięcy…. Jak się zmieniłeś? Czego nowego się nauczyłeś?
grafika drzewo wpisane w kulę oraz napis Akademicka Pomoc Psychologiczna i Edukacyjna
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie