numer 024
Październik 2023
3

Analityka medyczna - kilka słów do studentów pierwszego roku

Drodzy Państwo,
zaczynając od charakterystyki kierunku, który wybraliście: studia na kierunku analityka medyczna są jednolitymi stacjonarnymi studiami magisterskimi o profilu praktycznym, trwającymi 5 lat (10 semestrów), po zakończeniu których Absolwent uzyskuje tytuł magistra. Realizowane są one zgodnie ze standardami kształcenia określonymi w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowujących do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego (Dz.U. z dnia 21 sierpnia 2019 poz.1573). W ramach przedmiotów przewidzianych standardami kształcenia (4290 godz.) Student uzyskuje 270 punktów ECTS, w tym 20 pkt ECTS (600 godz.) w ramach praktyk zawodowych wakacyjnych i śródsemestralnych. Dodatkowe 510 godzin zajęć (30 punktów ECTS) realizowanych jest w formie przedmiotów obowiązkowych i fakultatywnych o charakterze autorskim, których tematyka została opracowana przez nauczycieli akademickich, specjalistów różnych dziedzin medycyny, prowadzących zajęcia na kierunku analityka medyczna.
zdjęcie ilustracyjne z platformy unsplash.com, przedstawia fiolki gotowe do badań
fot. ilustracyjne, unsplash.com
Niezwykle ważne dla tego kierunku zajęcia z zakresu umiejętności praktycznych prowadzone są przez doświadczonych nauczycieli akademickich, pracujących również jako diagności laboratoryjni w medycznych laboratoriach diagnostycznych; większość z nich posiada specjalizacje z różnych dziedzin diagnostyki laboratoryjnej.

Jako Absolwenci kierunku analityka medyczna będziecie mieli szerokie możliwości podjęcia zatrudnienia. Będziecie ido wykonywania pracy diagnosty laboratoryjnego w medycznych laboratoriach diagnostycznych, jednostkach naukowo-badawczych, zakładach opieki zdrowotnej prowadzących badania kliniczne, jednostkach kontrolno-pomiarowych i laboratoriach z dziedziny biologii i genetyki medycznej, higieny ogólnej, kontroli i badania żywności oraz ochrony środowiska, urzędach i instytucjach państwowych i samorządowych działających w dziedzinie biologii medycznej i ochrony zdrowia oraz w instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu medycyny laboratoryjnej.

Warto zdawać sobie sprawę, iż po ukończeniu studiów na kierunku analityka medyczna Absolwent posiada wiedzę i umiejętności w zakresie:
-      pobierania i przygotowywania materiału do badań laboratoryjnych oraz oceny jego przydatności do badania; 
-      opracowania i wdrażania metod badawczych w medycznym laboratorium diagnostycznym;
-      samodzielnego wykonywania badań laboratoryjnych;
-      walidacji metod badawczych stosowanych w laboratorium;
-      oceny poprawności wszystkich rodzajów badań;
-      zapewnienia jakości badań laboratoryjnych poprzez stosowanie programów oceny jakości;
-      laboratoryjnej interpretacji wyników badań;
-      współpracy z lekarzem w celu ustalenia rozpoznania i różnicowania stanów patologicznych oraz monitorowania i prognozowania choroby;
-      prowadzenia dokumentacji medycznej w laboratorium;
-      organizacji i nadzoru nad pracą medycznego laboratorium diagnostycznego;
-      oceny kosztów badań laboratoryjnych;
-      praw pacjenta w laboratorium;
-      zasad etycznych zawartych w Kodeksie Etyki Diagnosty Laboratoryjnego;
-      dzielenia się swoją wiedzą ze współpracownikami;
-      planowania i przeprowadzania eksperymentów naukowych;
-      udziału w badaniach klinicznych.

Po ukończeniu tego kierunku umiejętności praktyczne i wiedza umożliwią wam, Absolwentom, prowadzenie badań laboratoryjnych z zastosowaniem najnowszych technik oraz autoryzację i interpretację uzyskanych wyników. Będziecie przygotowani do partnerskiej współpracy zawodowej z lekarzami, farmaceutami oraz innymi pracownikami ochrony zdrowia. Będziecie mieli możliwość prowadzenia badań naukowych w zakresie medycyny laboratoryjnej. Jeśli zdecydujecie się kształcić dalej uzyskacie uprawnienia do nauczania i zarządzania w obszarze diagnostyki laboratoryjnej.

Chcemy podkreślić, iż dzięki istotnym inwestycjom poczynionym w ostatnich latach przez Uczelnię, studenci kierunku analityka medyczna zyskają możliwość znaczącego wzrostu kompetencji zawodowych realizując swoje pasje w doposażonych w nowoczesną aparaturę i specjalistyczne oprogramowanie laboratoriach, jak też w powstającym na bazie Centrum Symulacji Medycznej wirtualnym medycznym laboratorium diagnostycznym, w którym Studenci rozwijać będą kompetencje niezbędne do przyszłej pracy w interdyscyplinarnych zespołach diagnostyczno-terapeutycznych.

Studia na kierunku analityka medyczna prowadzone na Wydziale Farmaceutycznym naszej Uczelni cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Limit przyjęć, 60 osób, szybko został wypełniony. Jako Władze Wydziału, cieszymy się bardzo, iż, mimo rosnącej konkurencji na rynku medyczny i uruchamiania nowych kierunków, w tym lekarskich, na uczelniach publicznych i niepublicznych, tak znaczące okazało się zainteresowanie tym kierunkiem wśród osób poszukujących możliwości studiowania na interdyscyplinarnym kierunku łączącym w sobie zagadnienia związane z medycyną, farmacją, biologią czy biotechnologią, zapewniającym ciekawe studia, ale także w przyszłości pracę, dającą satysfakcję i adekwatne do wiedzy i umiejętności wynagrodzenie.
Drodzy Studenci Analityki medycznej: witajcie w naszym gronie, na naszym Wydziale, dziękujemy, że wybraliście naszą ofertę. Dużo radości ze studiowania i sukcesów życzy wam Kolegium dziekańskie i wszyscy nauczyciele akademiccy oraz Pracownicy Wydziału Farmaceutycznego. Do zobaczenia i powodzenia!
Prof. dr hab. Grażyna Biała, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego
Prof. dr hab. Anna Malm, Prodziekan Wydziału Farmaceutycznego, koordynatorka kształcenia na kierunku analityka medyczna
Dr Dariusz Duma, prof. UM, Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie