numer 022
Maj 2023
2

Wiosenna działalność lubelskiego oddziału IFMSA-Poland

Za oknami piękna pogoda, która chyba każdemu z nas dodaje siły i motywuje do działania. Zastrzyk energii otrzymał także nasz lubelski oddział IFMSA-Poland, który wraz z powiewem wiosny nabrał wiatru w skrzydła. Jeśli jesteście ciekawi, co wydarzyło się u nas w marcu, zachęcamy do lektury!
Studentki z IFMSA-Poland Oddział Lublin pokazują dzieciom zabiegi na pluszowych misiach
Akcja "Szpital pluszowego misia"
W Święto Kobiet, Program Stały ds. Zdrowia Publicznego zorganizował we współpracy z innymi organizacjami studenckimi akcję poboru krwi. Wydarzenie cieszyło się jak zwykle ogromnym powodzeniem, które przerosło nasze oczekiwania! Zapraszamy na kolejną edycję już 17 maja!

Na początku marca przedstawiciele naszej organizacji mieli okazję uczestniczyć w konferencji „Check it” organizowanej w ramach projektu „Lubelska Wyżyna IT”, na której przedstawili prezentację na temat wykorzystywania technologii w codziennej pracy lekarza.
Studenci IFMSA-Poland Oddział Lublin podczas warsztatów prowadzonych w szkole podstawowej
Akcja "Aleja Gwiazd"
W dalszej części miesiąca nie zwalnialiśmy tempa! Przeprowadziliśmy imponującą ilość akcji dydaktycznych w szkołach podstawowych i licealnych, podczas których edukowaliśmy uczniów na różnorodne tematy. Prelegenci opowiadali o problemie zaburzeń odżywiania czy depresji. Przybliżyli także temat pierwszej wizyty u ginekologa oraz opowiedzieli kilka słów na temat podstawowych czynności ratujących życie. Natomiast w ramach akcji „Szpital pluszowego misia”, spotkali się z najmłodszymi i przybliżyli tajniki pracy lekarza.

Wiele akcji wykonał także Program Stały ds. Edukacji Medycznej. W marcu odbyły się długo wyczekiwane warsztaty z EKG! Jeśli nie udało wam się załapać, nie martwcie się – już niedługo szykujemy kolejne. Natomiast na początku kwietnia zorganizowaliśmy warsztaty z obrazowania narządów jamy brzusznej za pomocą aparatu USG. Nie zabrakło także wydarzeń edukacyjnych, w których mogli uczestniczyć nasi młodsi koledzy i koleżanki – odbyło się wydarzenie z cyklu „Pogaduszki o lekarskim”, podczas którego uczniowie liceum mieli okazję zapoznać się z przedmiotami, które czekają na nich na pierwszym roku.

Udało się przeprowadzić także zbiórkę środków czystości dla domu samotnej matki i kobiet w ciąży, jak również obdarować podopiecznych hospicjum Dobrego Samarytanina. Zorganizowaliśmy warsztaty „Sprawdzam to”, podczas których opowiadaliśmy o tym jak odróżnić prawdziwą informację od manipulacji.

Działaliśmy prężnie nie tylko na miejscu, w Lublinie, ale także poza nim. Nasz zarząd oddziału miał okazję uczestniczyć w ogólnopolskich warsztatach organizowanych przez IFMSA-Poland oddział Olsztyn. Podczas 3 intensywnych dni w krainie wielkich jezior, uczestnicy warsztatów szlifowali swoje umiejętności miękkie, które są niezbędne do pracy w zespole. Wszyscy wrócili pełni energii do działania i naładowani nowymi pomysłami, które już niedługo będą mogli wcielić w życie!
Jednak nie tylko zarząd oddziału miał okazje do szkoleń. Członkowie innych programów stałych także mogli podszkolić swoje umiejętności podczas organizowanych dla nich tematycznych warsztatów w Łodzi oraz w Warszawie. Szkolenia są bardzo ważną częścią naszej działalności, podczas których mamy okazje wymienić się spostrzeżeniami z działaczami IFMSA z innych miast, oraz zdobyć wiele praktycznych wskazówek.

W marcu zakończyliśmy także rejestrację uczestników czynnych i biernych na pierwszą edycję Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Pod Lupą: ginekologia i położnictwo”.

Był to bardzo intensywny miesiąc dla naszej organizacji i nie możemy doczekać się efektów naszej pracy. W dalszej części kwietnia szczególnie skupimy się na dopięciu wszystkich szczegółów związanych z konferencją naukową oraz będziemy rozwijać zdolności nabyte podczas warsztatów.
Przygotowali: Członkowie IFMSA-Poland Oddział Lublin
Zdjęcia pochodzą od członków organizacji IFMSA-Poland Oddział Lublin
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie