numer 022
Maj 2023
7

Tydzień Bibliotek w Bibliotece Głównej UMLub

Serdecznie zapraszamy na obchody Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (8-15 maja 2023 r.).
Baner promujący Tydzień bibliotek. Na banerze widać kolorowe okręgi przypominające odciski palców oraz napis
Baner promujący Tydzień Bibliotek autorstwa Emila Idzikowskiego
Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Lublinie serdecznie zaprasza na obchody Tygodnia Bibliotek, w tym roku pod hasłem: „Moja. Twoja. Nasza. Biblioteka!”. Od 2004 r. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje ogólnopolską akcję promująca czytelnictwo i biblioteki. Od kilku lat wydarzenie to ma miejsce w stałym terminie – od 8 do 15 maja. W tym roku również nasza Biblioteka włączyła się aktywnie w coroczne obchody tego święta bibliotek.

W poniedziałek 8 maja 2023 r. o 13:00 zapraszamy na webinarium pt. „ClinicalKey: Medical and surgical contents – anywhere, anytime”, które poprowadzi w języku angielskim Pani Karen Chevalier Customer Success Manager DACH/CEE (ELSEVIER | Clinical Solutions). Webinarium na platformie Zoom jest przewidziane na 45 min.

We wtorek 9 maja 2023 r. w godzinach od 16:00 do 19:30 zapraszamy do Biblioteki na ul. Szkolną 18 na „Popołudnie z grami planszowymi” do sali 207 (na drugim piętrze). W ramach tego spotkania będzie można pograć w następujące gry planszowe: Głupi przestępcy; Monopoly Star Wars; Splendor; Tyrants of the Underdark; Talizman (Magia i Miecz); Dylemat wagonika; Sabotażysta; Eksplodujące kotki; Gorączka Podziemnej Mocy; Mixtura; 30 sekund; Domówka Ultimate; Kolejka; Osada; Osadnicy z Catanu; Mistrz Słowa; Kaker Laken Salat; Tarantula Tango; Jungle Speed; Imago i inne. Na spotkanie nie trzeba się wcześniej zapisywać, ale o udziale w wydarzeniu będzie decydować kolejność przyjścia, jeśli liczba osób zainteresowanych przekroczy limit 20 osób. Spotkanie będzie moderowane przez Panie Ewę Matczuk i Aleksandrę Kozak, które pracują w Bibliotece Głównej UML, w Dziale Analiz Publikacji i Wsparcia Ewaluacji.

W środę 10 maja 2023 r. o godzinie 15:00 serdecznie zapraszamy na webinarium pt. „Polskie i anglojęzyczne e-książki w ofercie Biblioteki”, które poprowadzi Pani Maria Boćkowska, pracująca w Dziale Informacji Naukowej i Dydaktyki Bibliotecznej BG UML. Spotkanie odbędzie się on-line na platformie MS Teams i potrwa do 16:00. Udział w wydarzeniu nie wymaga wcześniejszych zapisów.

W czwartek 11 maja 2023 r. o godz. 15:00 zapraszamy na webinarium pt. „Jak szybko sprawdzić, czy Biblioteka zapewnia dostęp do wersji elektronicznej dokumentu”. Webinarium jest zaplanowane na 45 minut, zostanie poprowadzone przez Panią Iwonę Adach (Pracownika Działu Informacji Naukowej i Dydaktyki Bibliotecznej BG UML). Spotkanie odbędzie się on-line na platformie MS Teams. Udział w wydarzeniu nie wymaga wcześniejszych zapisów.

W piątek 12 maja 2023 r. w godz. 15:00 – 15:45 odbędzie się webinarium pt. „Dlaczego lepiej wybrać PubMed niż Google Scholar i jak nie utonąć w morzu publikacji”. Webinarium poprowadzi Pani Małgorzata Zając – Kierownik Działu Informacji Naukowej i Dydaktyki Bibliotecznej BG UML. Spotkanie odbędzie się on-line na platformie MS Teams. Udział w wydarzeniu nie wymaga wcześniejszych zapisów. Na wszystkie trzy webinaria serdecznie zapraszamy przede wszystkim studentów i doktorantów UML.

W ramach Tygodnia Bibliotek zostanie również otwarta wirtualna wystawa pt. „Z zagadnień medycyny sądowej XIX wieku”. W CyfrUM – Bibliotece Cyfrowej BG UML zostaną zaprezentowane przede wszystkim podręczniki pokazujące tę dziedzinę medycyny, w kontekście w jakim funkcjonowała ona dwa wieki temu. Książki, które znalazły się na wirtualnej wystawie pochodzą ze zbiorów dawnego Lubelskiego Towarzystwa Lekarskiego i zostały zdigitalizowane w ramach realizacji projektu pn. „Wprowadzenie do OPAC rekordów pol. książek z kolekcji LTL (1800-1945) i digitalizacja zasobu (1800-50), Umowa nr SONB/SP/513726/2021, Program „Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministra Edukacji i Nauki. Obecnie ich cyfrowe kopie można oglądać w CyfrUM, a papierowy oryginały są przechowywane w zbiorach Biblioteki Głównej UML. Wystawę można obejrzeć w naszej bibliotece cyfrowej CyfrUM BG UML.
Mamy także propozycję udziału w konkursie na biblioteczny mem "Z Biblioteki - na wesoło. Stwórz mema!". Od 8 do 12 maja będą ukazywały się na naszym profilu na FB zdjęcia naszych domowych pupili. Zachęcamy do tworzenia zabawnych podpisów pod tymi zdjęciami – może zainspirowanych życiem studenckim lub zdarzeniami w bibliotece? Zwycięzca – autor najlepszego mema otrzyma „złotą wirtualna kartę biblioteczną”, która będzie uprawniała do wypożyczenia podręczników z 12-to miesięcznym terminem zwrotu, karta będzie ważna w roku akademickim 2023/24.

W ramach Tygodnia Bibliotek mamy też ofertę dla czytelników, którzy zapomnieli o terminowym zwrocie książek. Co prawda system biblioteczny PROLIB informuje o upływającym terminie zwrotu, a potem o blokadzie konta bibliotecznego, ale zdarza się, że niektórym czytelnikom, ta informacja umyka. Zachęcamy więc do zalogowania się na swoje koto biblioteczne i sprawdzenia, czy nie upłynął termin zwrotu wypożyczonych pozycji. Jeśli w systemie pojawiła się informacja o karze – można skorzystać z abolicji, czyli zmniejszyć karę za nieterminowe zwrócenie książek. Aby skorzystać z tej oferty należy przynieść książki do Biblioteki, oddać je i sięgnąć po jeden z losów, które zdecydują czy zmniejszenie kary wyniesie 50, 80, 90 czy 100%. Liczba losów jest ograniczona, a sama akcja startuje w poniedziałek 8 maja o godz. 8:00. Warto wobec tego nie odkładać wizyty w Bibliotece.

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek odbędą się również wydarzenia skierowane do bibliotekarzy, w naszej Bibliotece będą to warsztaty dla bibliotekarzy na temat stosowanych w UML licencji Creative Commons.

Serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia, pełny program znajduje się na stronie Biblioteki Głównej w zakładce Aktualności.
Tekst: Anastazja Śniechowska-Karpińska, Biblioteka Główna UM w Lublinie
Grafika: Emil Idzikowski
[Tryb dostępu: https://wydawnictwo.sbp.pl/pakiet-grafik-promujacych-tydzien-bibliotek-2023,86,302.html dostęp: 20.04.2023 r.]
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie