numer 023
Czerwiec 2023
8

Książka poszukiwana, czyli jak napisać „list gończy” za książką

Szanowni wykładowcy,
zapewne nie raz szukaliście jakiejś pozycji lub podręczników w Bibliotece, jednak nie było ich tam. Pewnie chcieliście kiedyś polecić swoim studentom jakąś ważną książkę a nie było jej w księgozbiorze albo była ona niedostępna. Z pewnością zadaliście sobie wtedy pytanie: Co zrobić?
Drodzy studenci,
pewnie nie raz szukaliście czegoś w naszym katalogu i nie mogliście tego znaleźć. Zapewne też zdarzyło się tak, że Wasi wykładowcy wskazali jakiś podręcznik lub książkę, z którą koniecznie należy się zapoznać, a nie było jej w Bibliotece. Z pewnością zadaliście sobie wtedy pytanie: Co teraz?
Screenshot ze strony Biblioteki Głównej z formularzem zgłoszeniowym Propozycji Zakupu
Screenshot ze strony Biblioteki Głównej z formularzem zgłoszeniowym Propozycji Zakupu
Na wszystkie te pytania jest jedna, bardzo prosta odpowiedź: „list gończy”, czyli formularz zgłoszeniowy. Na stronie Biblioteki, w zakładce Zasoby znajduje się pozycja: Zgłoś propozycję zakupu. Jest to miejsce, w którym każda osoba z naszej Uczelni może zgłosić swoją propozycję dotyczącą zakupu potrzebnych pozycji. Czekamy na propozycje zakupu wydawnictw w tradycyjnych, drukowanych formatach, jak i w wersjach elektronicznych.

Bardzo ważne jest podanie wszystkich danych dotyczących poszukiwanej pozycji. Książki często mają wielu autorów, skomplikowane tytuły z podtytułami i są wydawane w różnych wersjach, czy też w seriach. Im bardziej precyzyjnie zostanie wypełniony formularz, tym łatwiej będzie bibliotekarzowi znaleźć i zakupić poszukiwaną książkę.

W formularzu prosimy także o podanie kilku podstawowych informacji na swój temat takich jak imię i nazwisko, email czy telefon. Ułatwi nam to kontakt z osobą wpisującą propozycje zakupu. Po zakupie książki chcielibyśmy poinformować zainteresowaną osobę o tym, że dany podręcznik czy książka jest już dostępna.

Na koniec jeszcze tylko mała ściągawka. Pod linkiem: https://opac.umlub.pl/ znajduje się katalog biblioteczny, w którym można znaleźć wszystko co mamy w Bibliotece. Kolejny link: http://www.biblioteka.umlub.pl/propozycja-zakupu/ to bezpośredni odsyłacz do „listu gończego”, czyli formularza propozycji zakupu.

Zapraszamy serdecznie do korzystania i wpisywania propozycji. Na wszystkie czekamy z niecierpliwością.
Tekst: Jakub Cieślak, Biblioteka Główna UM w Lublinie
Grafika: Aleksandra Kozak, Biblioteka Główna UM w Lublinie
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie