numer 023
Czerwiec 2023
3

Biała Niedziela 2023!

studentka uczy dziecko dbania o zęby na modelach szczęki
Kiedy emocje opadły, przychodzimy do Was z podsumowaniem wyjątkowej edycji wydarzenia „Biała Niedziela”. Na początku chcielibyśmy serdeczne podziękować dr. hab. n. farm. Tomaszowi Mroczkowi, prof. dr hab. n. farm. Annie Boguckiej-Kockiej, dr n. med. Agnieszce Karskiej, prof. UM, dr hab. n. med. Marzenie Samardakiewicz, prof. UM oraz dr Agnieszce Pieczykolan, którzy podczas tygodnia szkoleniowo-warsztatowego „Białej Niedzieli” przeprowadzili otwarte wykłady i warsztaty o tematyce chorób cywilizacyjnych. Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych prelegentów mogliśmy między innymi usłyszeć o tym, jak kawa, herbata i inne pobudzacze działają na nasz organizm, o chorobach tropikalnych, jakie możemy ze sobą przywieźć z egzotycznych wakacji, o dobrych myślach jako wsparciu w chorobie, o świadomości swojego ciała i radzeniu sobie z bólami przewlekłymi, a także wziąć udział w warsztatach pielęgnacji noworodka i łagodzeniu bólu porodowego. Serdecznie dziękujemy za aktywny udział w wydarzeniach poprzedzających finał.

Sam finał, który zwieńczał nasz projekt, odbył się 4 czerwca na Placu Litewskim w Lublinie. Podczas wydarzenia gościliśmy wspaniałych prelegentów, zarówno z Uniwersytetu Medycznego, jak i ekspertów z Polski. Ogromne podziękowania kierujemy do mgr Katarzyny Woźniak, mgra Jakuba Woźniaka, dr n. med. Joanny Popiołek-Kalisz, prof. UM, dr n. o zdr. Magdaleny Zawadki, prof. UM, mgr Agaty Czępińskiej oraz prof. dr hab. n. med. Hanny Karakuły-Juchnowicz. Nasi specjaliści objęli wydarzenie opieką merytoryczną, dzieląc się swoją wiedzą, a także doświadczeniem podczas prelekcji oraz debaty. Otwarte niedzielne wykłady przyciągnęły rzeszę chętnych osób, które wysłuchały rad nasz ekspertów na temat zdrowia fizycznego i psychicznego. Oprócz prelekcji na Lublinian czekały stoiska profilaktyczne przygotowane przez koła i organizacje studenckie na naszej uczelni.

Mieszkańcy mogli skorzystać z takich procedur, jak podstawowe badania z krwi włośniczkowej, pomiar ciśnienia tętniczego, analiza składu ciała, badanie wzroku, EKG czy badanie skóry, a także z warsztatów nauki pierwszej pomocy, darmowych przeglądów stomatologicznych i porad kosmetycznych. Dzięki tak dużemu zaangażowaniu studentów nasze stanowiska cieszyły się ogromną popularnością, dlatego serdeczne podziękowania kierujemy także do organizacji studenckich oraz Studenckich Kół Naukowych, którzy działali z nami podczas finału i to dzięki nim mieszkańcy Lublina mogli się przebadać i skorzystać z tak wielu porad specjalistów medycznych – PTSF, IFMSA-Poland, SKN Ratownictwa Medycznego, PTSS, Młodzi Medycy, STDL, SKN Dietetyki Klinicznej, SKN Fizjoterapii, SKN Fizjoterapii Uroginekologicznej, Zakład Fizjoterapii Klinicznej, SKN Kardiologii, studenci kierunku Psychologia, SKN Pasjonatów Sztuki Położniczej, SKN Położnictwo oraz SKN CosmeticUM – dziękujemy, że razem mogliśmy stworzyć tak wspaniałe wydarzenie!

Całe wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia finansowego Gminy Lublin w ramach projektu Lublin Akademicki oraz wsparcia ze strony Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Serdecznie dziękujemy.

Widzimy się za rok!
studenci ratownictwa medycznego uczą na fantomach jak udzielać pierwszej pomocy
Autor: Dawid Staniak, koordynator ds. imprez masowych w Zarządzie Samorządu Studenckiego
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie