numer 023
Czerwiec 2023
6

SimChallenge: farmacja

W ramach 11. konferencji MedIQ, zorganizowanej w dniach 24-27 maja 2023, po raz pierwszy odbyły się uczelniane zawody SimChallenge w kategorii farmacja. Wzięły w nich udział trzy drużyny reprezentujące III, IV i V rok studiów, wyłonione w eliminacjach.
Drużyna III r. w składzie: Adam Krzeszowiec, Wojciech Kowalczyk, Damian Korona
Drużyna III r. w składzie: Adam Krzeszowiec, Wojciech Kowalczyk, Damian Korona
Uczestnicy zmierzyli się w kilku zadaniach, odzwierciedlających różne aspekty działalności zawodowej. Uczestnicy rozpoczęli zmagania od realizacji recepty w oprogramowaniu KS-AOW. Następnie odpowiadali na pytania symulowanej pacjentki dotyczące farmakoterapii kobiet w ciąży i edukowali ją w zakresie prowadzenia pomiarów ciśnienia tętniczego. Kolejne zadanie polegało na konsultacji z symulowaną pacjentką, przyjmującą wiele preparatów z powodu chorób przewlekłych. W ostatnim zadaniu uczestnicy musieli wyjaśnić podłoże zaobserwowanych problemów lekowych i wskazać właściwie ich rozwiązanie. Realizację zadań konkursowych oceniała komisja, której pracom przewodniczyła Pani Dziekan Wydziału Farmaceutycznego UM, prof. dr hab. n. farm. Grażyna Biała.
Drużyna IV r. w składzie: Kamila Trawińska, Adrian Mądry, Magdalena Kozdroń
Drużyna IV r. w składzie: Kamila Trawińska, Adrian Mądry, Magdalena Kozdroń
Co Pani Profesor sądzi na temat Zawodów SimChallenge 2023 w kategorii farmacja?
prof. dr hab. n. farm. Grażyna Biała: Wprowadzenie kategorii farmacja do zawodów SimChallenge okazało się świetnym pomysłem. Nasi studenci wykazali się profesjonalną wiedzą i umiejętnościami, zaczynając od realizacji recept, po specjalistyczną opiekę farmaceutyczną. Doskonale poradzili sobie z trudnym, moim zdaniem, problemem przeprowadzenia wywiadu z pacjentem symulowanym oraz określeniem potencjalnych interakcji lekowych. Wymaga to ogromnej wiedzy, umiejętności komunikacji interpersonalnej, ale również empatii. Dostrzegając potrzebę rozwoju umiejętności tzw. miękkich, staramy się wspólnie w Kolegium Dziekańskim, dostosowywać program kształcenia do potrzeb realizacji zawodu zaufania publicznego, jakim jest również farmaceuta. Liczę, że co roku zawody będą cieszyły się coraz większym zainteresowaniem.

O wrażenia i wartościowe doświadczenia z zawodów zapytałem również uczestników reprezentujących poszczególne drużyny:
Dlaczego zdecydowaliście się wziąć udział w zawodach?
Drużyna III r.: Zdecydowaliśmy się wziąć udział w zawodach w celu sprawdzenia naszej wiedzy oraz z chęci zdobycia nowych doświadczeń.
Rafał Krakowiak, V r.: Ciekawość. Dowiedziałem się, że to pierwsza edycja tego wydarzenia i pomyślałem, że to może być dobra zabawa.
Dominika Kos, V r.: Wzięłam udział w zawodach, głównie po to, żeby się sprawdzić. Żeby dowiedzieć się, co wyniosłam ze studiów, jak dużo zapamiętałam i czy bez problemu poradzę sobie za pierwszym stołem.

Co stanowiło dla Was wyzwanie?
Drużyna IV r.: Największym wyzwaniem okazało się sprostanie zadaniu z ciężarną pacjentką symulowaną. Myśleliśmy, że wystąpił błąd lekarza w zaordynowaniu beta-blokera w ciąży. Okazało się, że jest inaczej, ale to pokazuje, jaką trzeba dysponować wiedzą, aby w prawidłowy sposób pomóc pacjentom.
Dominika Kos, V r.: Najtrudniejsze, ale także najbardziej satysfakcjonujące, moim zdaniem, były rozmowy z pacjentami. Kiedy trzeba rozwiązać problem lekowy, połączyć działanie niepożądane z przyjmowanymi substancjami, występuje jakaś niezgodność, interakcja leków, to na pewno trzeba się chwilę nad tym zastanowić.
Drużyna V r. w składzie: Dominika Kos, Rafał Krakowiak, Krzysztof Bilski
Drużyna V r. w składzie: Dominika Kos, Rafał Krakowiak, Krzysztof Bilski
Z czego jesteście zadowoleni? Co się Wam udało podczas zawodów? Co dało Wam satysfakcję?
Drużyna III r.: Jesteśmy zadowoleni z bardzo dobrej organizacji oraz różnorodności wykonywanych zadań.
Drużyna IV r.: Na pewno świetnie sobie poradziliśmy z przeglądem lekowym i instrukcją obsługi inhalatora – jak się okazało najlepiej w eliminacjach. Ponadto wytłumaczenie interakcji komisji konkursowej możemy uznać za duży sukces – nauka farmakologii i toksykologii nie poszła w las. Znaleźliśmy i dobrze nazwaliśmy interakcje lekowe.
Dominika Kos, V r.: Uważam, że zawody SimChallenge były świetnie spędzonym czasem - nauka poprzez zabawę i odrobina rywalizacji. Dużym plusem jest tutaj praca w grupach. A kiedy rozwiąże się już "zagadkę", jest radość, że udało się komuś pomóc.

Czego Was nauczyły zawody? 
Drużyna III r.: Zawody nauczyły nas jak ważna jest dobra komunikacja z pacjentem oraz jak bardzo odpowiedzialne stanowisko będziemy pełnić w przyszłości.
Drużyna IV r.: Na pewno tego, że jesteśmy ważnym ogniwem w opiece nad pacjentem. Do nas należy rola przekonania o słuszności terapii, ale i monitorowaniu bezpieczeństwa, czy to na skalę jednostkową, czy w całym społeczeństwie. Poza tym widać, że nawet w późniejszej pracy będzie trzeba ciągle się dokształcać, żeby być na bieżąco, np. z wytycznymi leczenia nadciśnienia w ciąży. Ale dzięki zdobytemu doświadczeniu w tym roku, nie poddamy się i będziemy startować w zawodach w roku kolejnym!

Zawody podsumował dr hab. n. farm. Tomasz Baj, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej. Lubelska Okręgowa Izba Aptekarska była jednym z patronów 11. konferencji MedIQ.
dr hab. n. farm. Tomasz Baj: Zawody „SimChallenge 2023” umożliwiły studentom kierunku farmacja wykazanie się w umiejętnościach związanych ze świadczeniem usług farmaceutycznych. Jako samorząd aptekarski wysoko oceniamy przygotowanie absolwentów Wydziału Farmaceutycznego, o czym świadczy profesjonalne przygotowanie uczestników. Jestem przekonany, że udział studentów w tego typu projektach jest dla nich motywacją do pogłębiania wiedzy praktycznej, którą później będą mogli wykorzystać w pracy zawodowej.
Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom i organizatorom, mam też nadzieję, że SimChallege będzie odbywał się cyklicznie w kolejnych latach.
Autor: dr Jan Sobczyński, Zakład Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie