numer 023
Czerwiec 2023
5

Działalność IFMSA-Poland Oddział Lublin w kwietniu

Jak głosi staropolskie powiedzenie - Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy trochę lata. W lubelskim oddziale IFMSA-Poland z pewnością przyniósł on ogrom pracy i wyzwań. Zdecydowanie przydała się dobra pogoda, która umożliwiła przeprowadzenie licznych akcji w terenie. To dla nas ogromna radość, że znów mogliśmy zorganizować wydarzenia w plenerze, które cieszą się ogromną popularnością. Odpowiedź na to co tak na prawdę udało nam się zrealizować w minionym miesiącu, znajdziecie poniżej. Zachęcamy do lektury!
Członkowie IFMSA-Poland Oddział Lublin
Członkowie IFMSA-Poland Oddział Lublin
Na przełomie marca i kwietnia zorganizowaliśmy warsztaty oddziałowe, których celem było zaznajomienie się z naszą organizacją, a także z programami stałymi, które realizujemy w semestrze letnim. Na uczestników czekały warsztaty z umiejętności praktycznych, w tym z udrażniania dróg oddechowych i szycia chirurgicznego. Zorganizowaliśmy także szkolenie z rozliczania akcji w systemie, które z pewnością przydało się nie tylko nowicjuszom, ale także stałym działaczom IFMSA-Poland Oddział Lublin. Udało nam się przeprowadzić także pogadankę na temat sztuki autoprezentacji i wystąpień publicznych. To były dla nas dwa bardzo intensywne dni i już planujemy kontynuować nową tradycję w kolejnych semestrach.
Członkowie IFMSA-Poland Oddział Lublin
Członkowie IFMSA-Poland Oddział Lublin
W prima aprilis z pomocą dr n. med. Małgorzaty Kozioł odbyły się warsztaty z pisania prac naukowych. W tym samym zorganizowaliśmy „green party” w ramach akcji „Psi Dyżur”. Impreza odbyła się w jednym z lubelskich klubów. Dochód z biletów zostanie przekazany na schronisko dla bezdomnych zwierząt. Dziękujemy Wam za ogromne zainteresowanie tą akcją - dobrze się bawiąc mogliśmy pomóc i zrobić coś dobrego! Jednak to nie jedyna akcja, w której członkowie naszego oddziału wykazali się hojnością wobec potrzebujących. Zorganizowaliśmy zbiórkę żywności oraz pogadankę dla seniorów w Domu Kultury LSM na temat profilaktyki nowotworów. Udało nam się przeprowadzić także wiele warsztatów w szkołach, podczas których poruszyliśmy tematykę zaburzeń odżywiania, zdrowia psychicznego oraz reprodukcyjnego. Przed świętami mieliśmy także okazję wziąć udział w spotkaniu organizacji studenckich z Władzami Uczelni.

W dniach 24-29 kwietnia przygotowaliśmy w ramach programu stałego do spraw edukacji medycznej „Tydzień Internistyczny”. Był to bardzo intensywny czas, obfity w warsztaty umiejętności praktycznych, w tym badanie USG tarczycy, intubacji, zakładania wkłucia centralnego czy diagnostyki hematologicznej. W kolejnym tygodniu udało nam się zorganizować także warsztaty ortopedyczne oraz z USG jamy brzusznej.

22.04 wzięliśmy udział w obchodach Dnia Dobra na Placu Litewskim, gdzie mieliśmy okazję edukować mieszkańców Lublina na temat prewencji zdrowia oraz przeprowadzać podstawowe badania profilaktyczne. Następnego dnia mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku charytatywnym w Łukowie, gdzie wraz z uczestnikami poruszyliśmy podobną tematykę.

Zorganizowaliśmy wydarzenie we współpracy ze studentami English Division „Tea Culture of Taiwan”, podczas którego studenci z innych krajów mogli dowiedzieć się odrobinę na temat historii herbaty w Tajwanie oraz zobaczyć, jak wygląda jej tradycyjne parzenie. Ruszyły także zapisy do pełnienia opieki nad studentami przyjeżdżającymi do naszego miasta na wymianę z innych krajów, chętnych serdecznie zapraszamy do pomocy! Udało nam się przeprowadzić także rekrutację stanowisko koordynatorów Peer Support, czyli programu mającego na celu pomoc nowym studentom naszego uniwersytetu we wdrożenie się w życie uczelni.
Przewodnicząca IFMSA
Przewodnicząca IFMSA
Na koniec wisienka na torcie, coś na co długo czekaliśmy, a jeszcze dłużej się przygotowywaliśmy. W dniach 21-22.04.2023 odbyła się pierwsza edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Pod lupą: ginekologia i położnictwo” organizowana przez nasz Oddział. Pierwszy dzień konferencji był poświęcony tematyce położniczej, drugi - ginekologicznej. Podczas całego wydarzenia OC przygotowało szereg paneli konkursowych z prezentacjami przypadków klinicznych i prac oryginalnych, paneli eksperckich z wystąpieniami m.in. prof. dr hab. n. med. Anny Torres czy dr hab. n. med. Marcina Bobińskiego. Na uczestników konferencji czekały również warsztaty w ramach tygodnia ginekologiczno-położniczego, a także szereg konkursów z nagrodami. Konferencja była poprzedzona tygodniem ginekologiczno-położniczym, podczas którego odbyły się warsztaty cytologiczne, USG kobiety ciężarnej, leczenia bólu porodowego oraz laparoskopii w ginekologii. Całe wydarzenie to dla nas wielki sukces, szczególnie że po raz pierwszy podjęliśmy się organizacji tej konferencji.
Członkowie IFMSA-Poland Oddział Lublin
Członkowie IFMSA-Poland Oddział Lublin
To na pewno nie wszystkie wydarzenia, które miały miejsce w kwietniu, ale nie sposób opisać wszystko co wydarzyło się tego miesiąca. Zdecydowanie był to dla nas bardzo pracowity okres i już nie możemy doczekać się co przyniesie maj. Czekamy z niecierpliwością!

Przygotowali: Członkowie IFMSA-Poland Oddział Lublin
Zdjęcia pochodzą od członków organizacji IFMSA-Poland Oddział Lublin
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie