numer 023
Czerwiec 2023
117

Sukcesy sekcji sportowych w roku akademickim 2022/2023

złoci medaliści i złote medalistki Mistrzostw Polski Uczelni Medycznych w piłce ręcznej
Złoci medaliści i złote medalistki Mistrzostw Polski Uczelni Medycznych w piłce ręcznej
medaliści Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce z Poznania (drużynowo panie i panowie zajęli 3. miejsce wśród uczelni medycznych)
Medaliści Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce z Poznania (drużynowo panie i panowie zajęli 3. miejsce wśród uczelni medycznych)
Rok akademicki 2022/2023 dla sekcji AZS był rokiem pełnym sukcesów sportowych, zarówno na szczeblu wojewódzkim, jak i ogólnokrajowym. Wielkim osiągnięciem było zajęcie przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie po raz pierwszy w historii znakomitego drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego. Naszej Uczelni zabrakło do zwycięzcy, tj. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, jedynie 6,5 punktu. Jest to bez wątpienia ogromny sukces naszych studentów oraz trenerów i nadzieja na zwycięstwo w kolejnym sezonie. Warto podkreślić również, że studenci naszej Uczelni jako jedyni spośród 11 uczelni wyższych z naszego regionu reprezentowali w powyższych zawodach wszystkie dyscypliny sportowe.

Poniżej przedstawiamy największe osiągnięcia drużyn Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w poszczególnych wydarzeniach.

I. Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego – są pierwszym etapem rozgrywek krajowych wszystkich uczelni wyższych w Polsce; pierwsze miejsce zajęliśmy w następujących dyscyplinach sportowych: biegi przełajowe kobiet, lekka atletyka kobiet, tenis kobiet, badminton turniej indywidualny mężczyzn, judo mężczyzn oraz kolarstwo górskie mężczyzn. Drugie miejsce zajęliśmy w dyscyplinach: kolarstwo górskie kobiet, koszykówka kobiet, piłka siatkowa kobiet, pływanie kobiet, wspinaczka sportowa kobiet, biegi przełajowe mężczyzn, koszykówka mężczyzn, siatkówka plażowa mężczyzn, strzelectwo sportowe, tenis stołowy turniej indywidualny mężczyzn, unihokej oraz wspinaczka sportowa mężczyzn. Najniższe podium zajęliśmy w dyscyplinach: ergometr wioślarski kobiet, futsal kobiet, siatkówka plażowa kobiet, trójbój siłowy kobiet, badminton turniej indywidualny kobiet, badminton turniej drużynowy, brydż sportowy, ergometr wioślarski mężczyzn, futsal mężczyzn, pływanie mężczyzn, szachy turniej indywidualny oraz tenis mężczyzn.
brązowe medalistki Mistrzostw Polski Uczelni Medycznych w futsalu z Gdańska
Brązowe medalistki Mistrzostw Polski Uczelni Medycznych w futsalu z Gdańska
II. Mistrzostwa Polski Uczelni Medycznych – pierwsze miejsce zajęliśmy w następujących dyscyplinach sportowych: piłka ręczna kobiet, piłka ręczna mężczyzn, biegi przełajowe kobiet, biegi przełajowe mężczyzn, tenis stołowy mężczyzn oraz pływanie mężczyzn 100 metrów stylem grzbietowym. Drugie miejsce zajęliśmy w dyscyplinach: pływanie mężczyzn sztafeta 4 × 50 metrów stylem zmiennym, a trzecie w dyscyplinach: futsal kobiet, lekka atletyka mężczyzn, lekka atletyka kobiet, tenis stołowy kobiet oraz pływanie mężczyzn 50 i 100 metrów stylem klasycznym.
Gala podsumowująca Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego sezon 22/23, w których zajęliśmy historyczne 2. miejsce, ulegając nieznacznie UMCS
Autorzy: Robert Aleksandrowicz, Leszek Mańka