numer 023
Czerwiec 2023
4

Majowe działania IFMSA-Poland Oddział Lublin!

Jak co roku, maj rozpoczął się chwilą regeneracji podczas długiego weekendu, który w tym roku postanowił być wyjątkowo hojny, dzięki czemu czasu na odpoczynek było wiele. Na szczęście, ponieważ po tak pracowitym kwietniu każdy z zaangażowanych w życie lubelskiego oddziału IFMSA-Poland z pewnością potrzebował chwili regeneracji. Ponownie nabraliśmy energii do działania, aby w maju znów zacząć pracować na pełnych obrotach!
Akcja „Tramwaj zwany pożądaniem”
Akcja „Tramwaj zwany pożądaniem”
Zaraz po weekendzie, nasza prezydentka Marcelina Podleśna wraz z przewodniczącym Samorządu Studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Michałem Siwkiem odbyli spotkanie z prezesem Lubelskiej Izby Lekarskiej - Leszkiem Bukiem. Celem spotkania było nawiązanie współpracy pomiędzy Uniwersytetem Medycznym, naszym oddziałem a Okręgową Izbą Lekarską. Efektów tej współpracy już jesteśmy ciekawi!
Akcja „Zdrowie pod kontrolą”
Akcja „Zdrowie pod kontrolą”
13 maja w galerii Vivo w Lublinie odbył się finał akcji „Zdrowie pod kontrolą!”. Jest to chyba najbardziej sztandarowy projekt IFMSA-Poland, który przyciąga zawsze mnóstwo zainteresowanych! Mieszkańcy Lublina mieli okazję skorzystać z darmowych badań profilaktycznych, takich jak pomiar ciśnienia i glukozy, spirometria, badanie wzroku czy składu masy ciała oraz EKG. Jednak najbardziej popularna podczas tegorocznego finału była nowość, czyli badanie USG tarczycy oraz jamy brzusznej, którego wykonywania podjęli się dr n. med. Marta Lenart-Lipińska oraz dr n. med. Mariusz Świąder. Za pomoc w organizacji bardzo serdecznie dziękujemy Fundacji „Mocni na starcie” oraz „Miro – przyszłość dla medycyny”.

Od 16 maja w ramach projektu „Miej oko na swój wzrok” odbywały się darmowe badania przesiewowe wzroku dla studentów i pracowników lubelskich uczelni. Badanie zostało sfinansowane przez Związek Uczelni Lubelskich, a jego wyniki zostaną opublikowane w ramach pracy naukowej. Z niecierpliwością oczekujemy na efekty!

Kolejnym wydarzeniem, które zorganizowaliśmy, było spotkanie przeprowadzone przez lek. Jakuba Gołackiego, którego tematem przewodnim było zdrowie osób transpłciowych w gabinecie, a także to, jak kierować osobę pacjencką zgłaszającą się do gabinetu lekarskiego. Uczestnicy mieli duży wkład w wygląd warsztatów, był czas na wyczerpujące dyskusje oraz długie pytania.
Spotkanie z prezesem Lubelskiej Izby Lekarskiej
Spotkanie z prezesem Lubelskiej Izby Lekarskiej
Następnie, w ramach "Tygodnia chirurgicznego", na członków i członkinie oddziału czekało wiele ciekawych wydarzeń. Odbyły się warsztaty z laparoskopii, szycia chirurgicznego na różnych poziomach zaawansowania oraz webinar poprowadzony przez dr. hab. n. med. Karola Rawicz-Pruszyńskiego na temat chirurgii w Stanach Zjednoczonych. Jak zwykle, wydarzenie przyciągnęło mnóstwo zainteresowanych. Wielu pewnie już nie może się doczekać kolejnego tygodnia warsztatów umiejętności praktycznych!

20 maja podczas Lubelskich Dni Kultury Studenckiej Lublinalia 2023 nie mogło zabraknąć nas z akcją "Tramwaj zwany pożądaniem”! Podczas wydarzenia wolontariusze Stowarzyszenia AGAPE edukowali uczestników imprezy na temat chorób przenoszonych drogą płciową. Bardzo dziękujemy także Fundacji Edukacji Społecznej, która pojawiła się z całym… kamperem! W pojeździe pracownicy fundacji w sterylnych warunkach przeprowadzali testy na HIV, HCV i kiłę! Łącznie udało nam się przetestować około 50 osób!

Na zakończenie miesiąca, udało nam się zorganizować webinar „Gdzie pacjent nie może, tam prawnika pośle”, podczas którego odbył się przegląd najciekawszych przypadków prawa medycznego. Za przeprowadzenie warsztatów dziękujemy dr. hab n. med. Rafałowi Ratynowi.
Warsztaty „Zdrowie osób transpłciowych”
Warsztaty „Zdrowie osób transpłciowych”
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pracę w naszym oddziale w minionym miesiącu. Życzymy także wytrwałości w nauce podczas zbliżającej się z nadejściem czerwca sesji. Mamy nadzieję, że pomimo natłoku nauki, uda nam się zorganizować jeszcze kilka ciekawych akcji!


Autorka: Martyna Antos, IFMSA-Poland Oddział Lublin
Zdjęcia pochodzą od członków organizacji IFMSA-Poland Oddział Lublin
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie