numer 024
Październik 2023
7

Integral 2023

W ostatnich dniach września, na moment przed rozpoczęciem swojego pierwszego roku na naszej Alma Mater grupa pierwszorocznych studentów wzięła udział w obozie Integral 2023.

Po raz pierwszy inicjatywa ta, tworzona od lat przez lubelski oddział IFMSA, zorganizowana została w kooperacji z Zarządem Samorządu Studentów. Zmieniło się też miejsce, znany od lat ośrodek w Motyczu zastąpił malowniczo położony obiekt w Żarach nad Tanwią.
Organizatorzy obozu z dyrektor CEM panią Anną Gosik w trakcie obozu, stoją na łące
Organizatorzy obozu z dyrektor CEM panią Anną Gosik
Pierwszego dnia nasi nowi studenci zostali powitani przez dyrektor CEM panią Annę Gosik, która pogratulowała uczestnikom wyboru uczelni i życzyła powodzenia podczas studiów. Niedługo po tym prezydentka Oddziału Marcelina Podleśna przybliżyła szczegóły funkcjonowania organizacji. A były przewodniczący Samorządu Studentów Michał Siwek poprowadził uczestników poprzez najważniejsze aspekty funkcjonowania uczelni i wyjaśnił, jak przygotować się do nowej drogi.

W kolejnych dniach studenci mogli usłyszeć o zarządzaniu sobą w czasie na szkoleniu Dawida Staniaka, poznać arkana Studenckich Kół Naukowych na warsztatach prowadzonych przez doświadczonego w działalności naukowej Pawła Oszczędłowskiego oraz postawić pierwsze kroki w szyciu chirurgicznym, w których instruował ich Oskar Tokarczuk. Studenci poznali też tajniki gipsowania i zaopatrywania złamań dzięki Urszuli Marzec.
uczestnicy podczas warsztatów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
Uczestnicy podczas warsztatów "Medycyna skrajnie ratunkowa"
Szczególnym punktem tegorocznego obozu była wizyta wykładowców z Centrum Symulacji Medycznej, pod których okiem nowi adepci kierunków medycznych poznawali zagadnienia związane z ratowaniem życia w ramach szkolenia „Medycyna skrajnie ratunkowa”. To kilkugodzinne szkolenie zostało poprowadzone z wykorzystaniem elementów symulacji i jeszcze przed rozpoczęciem zajęć w roku akademickim pozwoliło na poznanie podstaw medycyny ratunkowej i użycia tej wiedzy w zróżnicowanych sytuacjach.

Nie samą jednak nauką żyje człowiek, a studiowanie – to jak wszyscy wiemy –również znajomości, które zawiązane na uniwersytecie zostają z nami na lata. Dlatego też zadbaliśmy, by czas pomiędzy licznymi warsztatami i wykładami został wypełniony w sposób, który pozwoli wszystkim zapoznać się i nawiązać liczne kontakty z rówieśnikami i kolegami ze starszych lat.

Uczestnicy wzięli udział w „Medycznej familiadzie”, podchodach, turnieju siatkówki oraz tematycznej imprezie z przebraniami. Zwieńczeniem tych aktywności był spływ kajakowy w urokliwych plenerach Roztocza, na wodach Tanwi, zapewniających dobre wrażenia zarówno doświadczonym kajakarzom, jak też tym, którzy wiosło w ręku mają po raz pierwszy w życiu.

Uczestnicy opuścili obóz bogatsi o nowe doświadczenia, umiejętności, wiedzę oraz nawiązane relacje. Organizatorzy zaś, zadowoleni, że kolejny obóz, zorganizowany w odświeżonej formie okazał się wielkim sukcesem.

Autor: Michał Siwek
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie