numer 024
Październik 2023
4

Ośrodek Medycyny Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zostanie rozbudowany!

Ośrodek Medycyny Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego (OMD) w Lublinie ma kolejny powód do radości. Wniosek o przyznanie środków finansowych na realizację inwestycji budowlanej związanej z działalnością naukową otrzymał dofinansowanie MEiN.
Na realizację inwestycji OMD otrzymało niebagatelną kwotę w wysokości 10 500 108,00 zł. Pozwoli to na dobudowanie nowego laboratorium oraz jego wyposażanie w ponowoczesny sprzęt do hodowli i utrzymania ryb Danio. Wartość całego przedsięwzięcia wyniesie 10 546 848,00 zł. Projekt rozpocznie się jeszcze w tym roku i będzie realizowany przez 3 lata.
Naukowczynie z Ośrodka Medycyny Doświadczalnej z rybkami Danio Rerio
Naukowczynie z Ośrodka Medycyny Doświadczalnej z rybkami Danio Rerio
Ośrodek Medycyny Doświadczalnej przy UM jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków w Polsce, pozwalającym na pracę ze zwierzęcymi modelami doświadczalnymi według najwyższych światowych standardów. Standardy te są potwierdzone między innymi certyfikatami GLP, które uzyskano w 2020 roku. Cześć OMD zajmująca się badaniami na modelu ryby Danio rerio (Zebrafish) jest obecnie drugim co do wielkości takim ośrodkiem w Polsce. OMD jest wyposażony w nowoczesną aparaturę do obrazowania zwierząt, jak i systemy do badań behawioralnych oraz toksykologicznych.

Postęp naukowy i dostępność nowych metod badawczych sprawia, że infrastruktura Ośrodka przeznaczona do hodowli i eksperymentów z wykorzystaniem ryb Danio w obecnej formie jest niewystarczająca. Budynek rozbudowany zostanie o nowe laboratorium z częścią hodowlaną i eksperymentalną, w których warunki środowiskowe spełnią wymagania hodowli SPF, czyli wolnej od specyficznych patogenów. W istniejącym obiekcie nastąpi zaś zmiana funkcjonalności pomieszczeń na potrzeby wydzielenia strefy laboratoryjnej w standardzie BSL2 oraz pomieszczeń kwarantanny zwierząt w nowej lokalizacji. Dzięki temu możliwe będzie rozszerzenie oferty OMD, zwiększenie liczby oraz przede wszystkim podniesienie jakości prowadzonych eksperymentów oraz utrzymanie standardów DPL. Rozbudowa OMD umożliwi również utworzenie pracowni genetycznej, co pozwoli na prowadzenie tego typu badań na wysokim, światowym poziomie.

Jeszcze w tym roku planowane jest zakończenie poprzedniej inwestycji w OMD, której przedmiotem było wyposażenie pracowni rezonansu magnetycznego (MRI, system Bruker PharmaScan 7T) w cewkę CryoProbe i moduł do obrazowania równoległego, co umożliwi wykonywanie przyżyciowych badań obrazowych z wykorzystaniem gatunku ryb Danio. Dzięki temu, od 2024 r. pracownia otworzy się na możliwości badania nowego modelu zwierzęcego wykorzystywanego w badaniach nad rozwojem nowych leków i terapii. Możliwe będzie wykonywanie pełnego spektrum badań obejmującego badania w obrębie mózgowia, serca czy narządów jamy brzusznej ryb Danio.
Dzięki obu inwestycjom, unikalna w skali kraju zwierzętarnia naszej Uczelni osiągnie kolejny stopień wyspecjalizowania i stanie się pionierskim ośrodkiem naukowym, co znacząco poszerzy zakres możliwości badawczych. Jest to niezwykle istotne dla pracowników UML i z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój nowatorskich badań oraz przyczyni się do zintensyfikowania współpracy z ośrodkami naukowymi nie tylko w kraju, ale także za granicą.

Dzięki otrzymanemu wsparciu Ośrodek z pewnością pozostanie jedną z najnowocześniejszych jednostek w skali kraju o charakterze eksperymentalno-hodowlanym, co zapewni mu atrakcyjność na rynku komercyjnym. Już obecnie Kierownik Ośrodka dr Tomasz Trombik może poszczycić się sukcesami na tym polu. Od września 2022 r. Ośrodek zrealizował cztery komercyjne umowy badawcze w tym badania profilu toksyczności i efektywności in vivo kandydatów na leki onkologiczne w modelu mysim (dla firmy BS Biotechna), oraz badania toksykologiczne szczepionek (na szczurach) w systemie Dobrej Praktyki Laboratoryjnej (DPL, ang. GLP) dla firmy IBSS Biomed. Należy podkreślić, że OMD jest jednym z nielicznych ośrodków w Polsce posiadających certyfikat DPL na badania toksykologiczne. Obecność UML w świecie komercyjnym to z jednej strony doskonały sposób na promocję jego potencjału, a z drugiej nowe perspektywy i kierunki rozwoju dla Uczelni. Oczywiście, oprócz badań komercyjnych, OMD prowadzi także rozmowy dotyczące realizacji badań podstawowych dla publicznych instytucji naukowych.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!
Projekt rozbudowy Ośrodka Medycyny Doświadczalnej przedstawia wirtualny projekt budynku, leci nad nim helikopter
Projekt rozbudowy OMD
Autorka: Renata Piórowska, Kierownik Działu Wsparcia Grantowego
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie