numer 024
Październik 2023
3

Ratujemy z ratownictwem - wypadki drogowe

Wypadki drogowe to niestety nadal powszechny problem w Polsce, mający poważny wpływ na nasze społeczeństwo. Statystyki dotyczące zdarzeń drogowych stanowią nie tylko źródło informacji na temat problemu bezpieczeństwa na polskich drogach, ale także wskazują kierunek do poprawy. Liczba wypadków na polskich drogach z roku na rok jest coraz niższa w – 2022 roku w Polsce było 21 322 zdarzeń drogowych, czyli o 7% mniej niż w roku poprzednim. W zeszłym roku w Polsce w wyniku wypadków drogowych zginęło 1 896 osób – najmniej w ostatnim dziesięcioleciu. Mimo to Polska ma najwyższy w Europie wskaźnik ofiar śmiertelnych w przeliczeniu na 100 wypadków.
Grafika przedstawia słupek drogowy z numerami oznaczającymi numer, kilometr oraz wyrażony w setkach metr drogi
Oznaczenia na słupkach drogowych
Jakie informacje przekazać dyspozytorowi numeru alarmowego będąc świadkiem wypadku komunikacyjnego?
Dzwoniąc pod numer alarmowy w pierwszej kolejności powinniśmy przekazać informację o miejscu zdarzenia. Na drogach do lokalizacji służą słupki drogowe. Na samej górze kolorem czerwonym oznaczony jest numer drogi, następnie pod spodem kilometr, a pojedyncza cyfra na samym dole oznacza metry oznaczone w setkach. Istotnymi informacjami, które należy przekazać jest ilość poszkodowanych, ich wiek, płeć oraz w jakim są stanie. W przypadku kobiet należy zwrócić uwagę czy nie są w ciąży.

Jak udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy?
Będąc świadkiem wypadku drogowego lub innego zdarzenia należy zjechać na pobocze, najlepiej przed miejscem kolizji, ubrać kamizelkę odblaskową i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Dzięki temu zabezpieczysz miejsce zdarzenia w taki sposób, aby było widoczne dla innych kierowców. Następnie należy ocenić bezpieczeństwo, założyć rękawiczki oraz ocenić stan poszkodowanych. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze przede wszystkim, więc jeśli widzimy, że samochód się pali, doszło do wycieku toksycznych substancji lub zagraża nam inne niebezpieczeństwo, nie ryzykujmy własnego życia i zdrowia, w myśl zasady „Dobry ratownik, to zdrowy i żywy ratownik”. Po ocenie stanu poszkodowanych należy wykonać telefon na numer alarmowy i przekazać wszystkie informacje wymienione w akapicie powyżej. Jeżeli poszkodowany po udrożnieniu dróg oddechowych nie ma zachowanego oddechu, należy jak najszybciej przystąpić do ewakuacji z pojazdu i rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Czy coś może grozić za brak udzielenia pierwszej pomocy?
Przepisy mówią jasno – kierowca, jeżeli jest świadkiem zdarzenia drogowego i widzi sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu, ma obowiązek zatrzymania się i udzielenia pomocy. Obowiązek ten dotyczy zresztą nie tylko kierowców, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego – jest to tak samo obowiązek pasażera czy pieszych. Za brak udzielenia pierwszej pomocy może grozić kara pozbawienia wolności do lat 3.
Autor: mgr Robert Skomorowski
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie