numer 024
Październik 2023
2

Problem nadmiernej masy ciała dzieci i młodzieży – ogromne wyzwanie XXI wieku

Dnia 6 września w auli Collegium Anatomicum odbyła się konferencja ,,Aktywność fizyczna w rozwoju dzieci i młodzieży”. Główną tematyką konferencji było szeroko pojęte zdrowie fizyczne i psychiczne młodzieży, począwszy od niskiego poziomu aktywności fizycznej, wad postawy a kończąc na problemie nadmiernej masy ciała u dzieci i młodzieży.
Konferencja ,,Aktywność fizyczna w rozwoju dzieci i młodzieży”
Konferencja ,,Aktywność fizyczna w rozwoju dzieci i młodzieży”
Wydarzenie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Gminy Lublin, w ramach Programu Visiting Professors in Lublin. W debacie wziął udział mgr Maciej Pokarowski z Pracowni Dietetyki Klinicznej.
Fundamentalną częścią konferencji była debata, gdzie podniesiono również temat sposobu żywienia dzieci i młodzieży. Niestety dane pokazują, że 14% dziewczynek i 20% chłopców ma nadwagę, co predysponuje do występowania chorób serca, cukrzycy typu 2 czy zaburzeń lipidowych. Nie wspominając już o konsekwencjach psychospołecznych i emocjonalnych jak obniżenie poczucia własnej wartości i samooceny przez brak akceptacji ze strony rówieśników.

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka na zlecenie Ministerstwa Zdrowia wynika, że w pierwszym roku pandemii aż 23% uczniów drugiej klasy szkoły podstawowej częściej sięgało po słodycze, a 17% ośmiolatków po słone przekąski.

Co ważne, ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości u dziecka wzrasta, jeśli u rodziców również występuje nadmierna masa ciała. Dlatego tak ważne jest wprowadzanie odpowiednich nawyków w domu rodzinnym i jeśli potrzebne są zmiany w zakresie żywienia dziecka, należy wprowadzać je u wszystkich domowników.
Należy pamiętać, że 80% otyłych nastolatków będzie borykało się z tą chorobą również w wieku dorosłym. Sprzyja temu obesogenne środowisko: łatwy dostęp do wysoko przetworzonej żywności zasobnej w cukry i tłuszcze trans, powszechność komputerów, telefonów i innych urządzeń i udogodnień elektronicznych oraz kanapowa forma spędzania wolnego czasu.

Dlatego tak ogromnym wyzwaniem dla medycyny i specjalistów pracujących w obszarze zdrowia jest praca z dziećmi i młodzieżą nad kształtowaniem odpowiednich nawyków dotyczących codziennej aktywności i wyborów żywieniowych.

Istnieje konieczność przygotowania przyszłych dietetyków na to wyzwanie i ukierunkowanie ich na pracę z dziećmi i młodzieżą. Redukcja masy ciała to przede wszystkim działanie na korzyść zdrowia i profilaktyka a nie tylko redukcja zbędnych kilogramów.
Autor: mgr Maciej Pokarowski
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie