numer 024
Październik 2023
2

Dlaczego zawody medyczne powinny korzystać z doradztwa zawodowego? Parę słów o możliwościach

Biuro Karier we współpracy z Działem Projektów prowadzi projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – II edycja”. Do tej pory skorzystało z niego ponad 200 studentów. Ponieważ projekt trwa tylko do końca roku, jest to ostatnia szansa na to, żeby wziąć w nim udział. Dlaczego warto skorzystać z takiego wsparcia?
Najważniejszą częścią projektu jest doradztwo zawodowe prowadzone przez psychologa – odbywa się ono zarówno w formie indywidualnej, jak i grupowej, warsztatowej. Podczas spotkań uczestnicy mogą sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe, dostają wskazówki odnośnie planowania swojej przyszłości zawodowej i uczą się miękkich umiejętności.
zdjęcie ilustracyjne z platformy unsplash.com, przedstawia laptop i leżące przy nim dokumenty
fot. ilustracyjne, unsplash.com
Jak ogólnie wygląda spotkanie z doradcą zawodowym?
Sporo zależy od tego, jaka jest pierwsza motywacja, czyli dlaczego ktoś się zgłasza. Niektórzy w ogóle nie wiedzą, jakie ścieżki kariery mogą realizować w ramach swoich studiów, a inni już mają wyznaczony cel zawodowy, ale potrzebują wskazówek, jak zaplanować krok po kroku swój rozwój. Zwykle jednak na takim spotkaniu sporo rozmawia się o swoich planach, oczekiwaniach, wspólnie szuka się możliwości dalszych działań.

Przecież wiem, co chcę robić! Po co mi doradztwo zawodowe?
Doskonale! Czy jednak wiesz, w jaki sposób do tego dojść? Czy jesteś pewien/pewna, że masz do tego predyspozycje? Czy zauważasz, nad czym jeszcze musisz popracować? Każda osoba to zupełnie inna historia. Na pewno dużo łączy ludzi, którzy studiują na tym samym kierunku, ale jednak nie są tacy sami. Dzięki cyklicznym badaniom prowadzonym przez Biuro Karier wiemy, że np. wskazane jest, by studenci z kierunku lekarskiego byli opanowani, otwarci na ludzi i pełni pokory, a lekarsko-dentystycznego dokładni, sumienni i staranni. To dobry wyznacznik późniejszych sukcesów zawodowych. A co, jeśli ktoś jest wrażliwym introwertykiem, reaguje emocjonalnie i ma problem z systematycznością? Czy to oznacza, że nie nadaje się na lekarza? Nie! To znaczy, że warto przemyśleć poważnie specjalizację czy miejsca, w których można później podjąć pracę. Albo też wypracować pewne strategie, które pomogą nam w poradzeniu sobie z warunkami pracy niekoniecznie zgodnymi z predyspozycjami – dbanie o odporność psychiczną, umiejętności adaptacyjne, konstruktywne sposoby radzenia sobie ze stresem. Jednak lepiej jest taką wiedzę na swój temat mieć wcześniej niż później, bo pozwoli to na lepsze zaplanowanie swojego rozwoju i uniknięcie bolesnych rozczarowań, a potem szukania na szybko innych rozwiązań.
Projekt stwarza świetną okazję, żeby lepiej poznać siebie, swoje możliwości, ale i ograniczenia. Dzięki temu, że spotkania prowadzi psycholog, korzysta on z profesjonalnych testów psychologicznych, które pomogą sprawdzić jaki ma się temperament, jakie cechy osobowości, jak sobie radzimy ze stresem, jaką mamy osobowość zawodową i wiele innych. Psycholog wskaże obszary, nad którymi dobrze jeszcze popracować, ale także ponazywa mocne strony – czasem o tym zapominamy i trzeba „pokazać palcem” na coś, co jest zasobem. Im więcej o sobie wiemy, tym lepiej będziemy planować karierę. Teraz jest najlepszy czas na to, żeby pracować nad kompetencjami miękkimi, a na nie pracodawcy zwracają bardzo dużą uwagę. To ważne, żeby być specjalistą w swojej dziedzinie, ale równie ważne jest też umieć współpracować, przekazywać swoją wiedzę, radzić sobie z trudnymi sytuacjami i wiedzieć, jak nie dopuścić do wypalenia zawodowego.

Do czego może mi się jeszcze przydać wiedza o sobie?
Na podstawie dotychczasowych spotkań i badań widać, że są osoby, które powinny popracować m. in. nad samooceną, nad wprowadzaniem bardziej konstruktywnych sposobów radzenia ze stresem. A to jest bardzo ważne, ponieważ jak wskazują badania z 2021 roku prowadzone przez naukowców z Naszego Uniwersytetu, depresja wśród polskich studentów kierunków medycznych jest bardzo powszechna, a jest też powiązana ze specyficznym trybem życia. Być może taka rozmowa z psychologiem-doradcą zawodowym będzie pomocna też właśnie w kontekście zdrowia psychicznego – student może przyjrzeć się temu, co w jego obecnych strategiach radzenia sobie może być na dłuższą metę niekorzystne, jak warto zadbać o siebie biorąc pod uwagę temperament, tendencję do tłumienia emocji, wartości. Można więc powiedzieć, że zwiększanie samowiedzy to element dbania o ogólny dobrostan i o swoje zdrowie.

To jak później nad tym wszystkim pracować?
Zosie-samosie mogą to robić same, doradca podpowie, w jaki sposób to robić, ale o wiele lepiej i skuteczniej jest robić to wspólnie. W projekcie są też warsztaty grupowe – „Trening umiejętności interpersonalnych, rozwój kompetencji społecznych”. I tam można poznać trochę teorii, ale głównie poćwiczyć, bo na tym właśnie polegają treningi. Można zobaczyć, jak sprawdzają się nasze sposoby komunikacji, jak inni na nas reagują, jak odnajdujemy się w różnych sytuacjach. Od grupy można dostać mnóstwo dobrych informacji zwrotnych, energii i wzmocnień.
Jednak dużo przydatnych inicjatyw jest prowadzonych przez Biuro Karier także poza projektem. W branży medycznej bardzo istotne jest też dbanie o swój wizerunek jako specjalisty, budowanie go – czasem można to robić jeszcze w trakcie studiów i tego też uczymy na warsztatach z marki osobistej. W ramach „Spotkań z Medycznym Rynkiem Pracy” można było dowiedzieć się, jak ważna jest inteligencja emocjonalna w zawodach medycznych, jak ustrzec się przed manipulacją ze strony pacjenta lub jak pracować z konkretnymi grupami pacjentów. Dla wielu studentów istotne może być to, jak się przygotować do założenia własnej działalności gospodarczej, własnej praktyki. Z kolei w ramach projektu „Open To. Od Studenta Do Świadomego Absolwenta” studenci mogą uczestniczyć w spotkaniach ze specjalistami różnych dziedzin (dotyczących np. aspektów prawnych zawodu ratownika medycznego czy współczesnych wyzwań zdrowia publicznego), a także z doradcami zawodowymi, coachami oraz tutorami – przedstawicielami medycznego rynku pracy.
Jak w takim razie skorzystać z tego, co oferuje Biuro Karier? Kto w ogóle może się zgłosić?
Rekrutacja do projektu cały czas trwa i zapisać się do niego może każdy student niezależnie od tego, na którym jest roku. Na każdym etapie będzie to bardzo wzbogacające.

Najlepiej skontaktować się mailowo: justyna.turczyn@umlub.pl (Biuro Karier) lub martyna.rucinska@umlub.pl (Dział Projektów).

Zapraszamy także do obserwowania mediów społecznościowych Biura Karier, w których na bieżąco publikowane są informacje o aktualnych inicjatywach: @biurokarier_um i Facebook.

Biuro Karier znajduje się przy Al. Racławickich 1, pokój nr 13. 

Zapraszamy!
Autorka: Justyna Turczyn
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie