numer 024
Październik 2023
8

XIX Lubelski Festiwal Naukowy „Nauka dla Przyszłości”

Szanowni Państwo,
Zanim podsumujemy tegoroczną, dziewiętnastą już edycję Lubelskiego Festiwalu Nauki, chcemy przybliżyć fakty związane z początkami tego obecnie największego na Lubelszczyźnie, a trzeciego co do wielkości w Polsce wydarzenia, którego celem jest promowanie i upowszechnianie nauki.
Przedstawicielki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie ubrane w koszulki z Minionkami prowadzą warsztaty o alergenach dla dzieci.
Minionkowe warsztaty dla dzieci dotyczące alergenów
Lubelski Festiwal Nauki jest organizowany na podstawie porozumienia podpisanego przez pięć wiodących uczelni lubelskich. Precyzując, jest to „Porozumienie Rektorów z 2004 roku o powołaniu Lubelskiego Festiwalu Nauki jako cyklicznej imprezy popularyzującej naukę”. I chociaż realizując projekty festiwalowe, prawdopodobnie nie zastanawiamy się nad głębszym ich znaczeniem, faktem jest, że wydarzenie na stałe wpisało się w historię Lublina i województwa lubelskiego oraz jest jednym z najskuteczniejszych sposobów wpływania na zmianę postaw i przekonań, związanych z postrzeganiem nauki i rolą, jaką pełni ona w społeczeństwie.

Tegoroczna edycja właśnie dobiegła końca i choć wydawało się to niemożliwe, padł kolejny rekord zarejestrowanych projektów. Było ich 1758, a wiele miało dodatkowe edycje. Ze statystyk podsumowujących, opracowanych przez głównego Organizatora, jakim w tym roku był Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II wynika, że zaprezentowane warsztaty, wykłady, doświadczenia etc. trwały łącznie 3408 godzin, czyli 20 tygodni, jeśli odbywałyby się nieprzerwanie.
Na stoisku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie są szalki z hodowlami bakteryjnymi, makiety komórek i gadżety.
Jedno ze stoisk Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podczas XIX Lubelskiego Festiwalu Nauki
Niemały udział w tym sukcesie miał Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Pod kierunkiem i przy współudziale ogromnej rzeszy Pracowników naszej Alma Mater oraz zapalonych do działania Studentów zgłoszono łącznie 444 projekty. Warto wspomnieć, że to największa liczba projektów spośród wszystkich Uczelni, podobnie, jak i stoisk wystawienniczych prezentowanych w trakcie Lubelskiego Pikniku Naukowego. W tym roku po raz pierwszy to główne wydarzenie Festiwalu odbyło się na hali Targi Lublin jako zwieńczenie całotygodniowych spotkań z naukowcami Lubelszczyzny. Miłym akcentem wydarzenia był „przegląd” stoisk wystawienniczych i indywidualne rozmowy z ich autorami przedstawiciela Władz UMLub, prof. dr hab. Jarosława Dudki, Prorektora ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, będącego jednocześnie bezpośrednim zwierzchnikiem Festiwalu.

Jedną z przygotowanych przez Komitet Organizacyjny UMLub piknikowych atrakcji był konkurs dla najmłodszych, w którym uczestnicy po zebraniu pieczątek na stoiskach naszej Uczelni i ułożeniu z nich hasła, mogli wylosować nagrodę, co spotkało się z pozytywnym odbiorem.

Nie jest to jedyny konkurs przygotowany na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie w ramach LFN. Na stronach Uczelni dostępny jest regulamin konkursu: „Uniwersytet Medyczny dla Młodzieży”, dedykowanego uczniom szkół ponadpodstawowych, którzy w nagrodę zostaną zaproszeni przez kadrę naukową UMLub do zapoznania się z pracą naukowo-badawczą w wybranych pracowniach uniwersyteckich. To nie lada gratka, szczególnie dla uczniów, którzy swoją przyszłość wiążą ze studiami medycznymi.
Przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podczas XIX Lubelskiego Festiwalu Nauki
Przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podczas XIX Lubelskiego Festiwalu Nauki
Projekty prezentowane przez Medyków zarówno podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki, jak i Lubelskiego Pikniku Naukowego, cieszyły się niemałym zainteresowaniem. W ofercie nie brakowało spotkań wykładowych i warsztatowych; wiele łączyło naukę z zabawą. Z pewnością wszystkie doskonale wpisywały się w tegoroczne hasło wydarzenia „Nauka dla Przyszłości”. My, współtwórcy Festiwalu kreujemy przyszłość ucząc już najmłodszych dbałości o higienę, własne zdrowie czy też pierwsze, proste wybory, np. co jeść, co pić, by to zdrowie zachować jak najdłużej. Zapoznajemy z pracą lekarza, pielęgniarki, diagnosty, farmaceuty czy stomatologa, mając jednocześnie nadzieję, że zaszczepiamy chęć zgłębiania wiedzy o człowieku. I można by tak długo…

Lubelski Festiwal Nauki zakończył się uroczyście podczas gali, na której symbolicznie przekazano na ręce prof. dr hab. n. med. Jarosława Dudki Statuetkę Festiwalu, co oznacza, że w przyszłym roku Uniwersytet Medyczny w Lublinie będzie głównym organizatorem wydarzenia. Ważnym akcentem było także nagrodzenie naukowców, którzy zostali docenieni za popularyzację nauki oraz pracę na rzecz społeczeństwa. Zaszczytny tytuł „Popularyzatora Nauki LFN 2023” z ramienia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie otrzymał Zespół Pracowników Zakładu Chemii Medycznej pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Jacka Kurzepy, którego niesłabnący entuzjazm w przybliżaniu zagadnień z zakresu biochemii człowieka i chemii, Komitet Organizacyjny LFN UMLub obserwował od lat, a wyrazem tego zaangażowania stały się statystyki, związane z liczbą prezentowanych projektów, jak i rejestrujących się na nie uczestników.

Warto przypomnieć, że Uniwersytet Medyczny w Lublinie przedłuża w tym roku Lubelski Festiwal Nauki aż do stycznia 2024 roku, dzięki warsztatom organizowanym przez Centrum Transferu Wiedzy UMLub dla 48 szkół ponadpodstawowych województwa lubelskiego, podczas których uczniowie dowiedzą się, dlaczego warto uczyć się oraz być aktywnym i przedsiębiorczym. Udział Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w XIX Lubelskim Festiwalu Nauki „Nauka dla Przyszłości” zyskał dofinansowanie ze środków budżetu państwa, przyznane przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.
Flaga Polski oraz godło Polski
Szanowni Państwo!
Z tego miejsca, dzięki uprzejmości Grupy Informacyjnej Blask, Komitet Organizacyjny LFN UMLub wraz z Panem prof. dr hab. n. med. Jarosławem Dudką, Prorektorem ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, pragnie złożyć serdeczne podziękowania Wszystkim, którzy choćby w najmniejszy sposób, zaangażowali się w organizację i realizację Festiwalu, stając się współtwórcą tego ogromnego przedsięwzięcia.
Życzymy Państwu dobrego roku akademickiego i zapraszamy do udziału w Lubelskim Festiwalu Nauki już za rok!


Tekst: dr Monika Jakubiak-Hulicz, dr Anna Olszewska, dr Magdalena Hałabiś-Kalinowska
Zdjęcia: mgr inż. Olga Matosiuk, mgr Karolina Bojarczuk
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie