numer 024
Październik 2023
2

Inicjatywy Związku Uczelni Lubelskich

Związek Uczelni Lubelskich jest wspólną inicjatywą czterech lubelskich uczelni – Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Projekt ma na celu wzmocnienie potencjału badawczego naszego regionu poprzez realizację wspólnych projektów, wykorzystanie aparatury, którą dysponują lubelskie uczelnie, a także wzmocnienie potencjału dydaktycznego. Ta innowacyjna inicjatywa integruje środowisko akademickie Lublina i zacieśnia współpracę w zakresie kształcenia, dydaktyki, nauki i badań, współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a także kultury i sportu.
Rektor Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska o ZULu:
„Lublin – to miasto otwarte, tolerancyjne, piękne w swej różnorodności. Dokumentuje to wielowiekowa historia i tradycja. Nikogo zatem nie powinno dziwić, że to właśnie tutaj zrodziła się idea stworzenia Związku Uczelni Lubelskich, lokalnego przymierza. Wierzę w to mocno, że dla nas wszystkich będzie to nowy rozdział w działalności. Wspólne dzieło zacieśniania więzi naukowych pomnoży wymianę doświadczeń, stworzy szansę, której nie możemy zmarnować. Dla nas wszystkich będą to nowe perspektywy rozwoju, a ich owoce będą służyły pokoleniom. Udowadniamy, jak bliska jest nam troska o przyszłość polskiej nauki, o kształcenie naszych studentów, o wizerunek Lublina, miasta na wskroś akademickiego i pomimo wieku, ciągle młodego, młodością naszych studentów i aktywnością pracowników naukowych.”
Grafika inicjatywy ZUL
Grafika inicjatywy ZUL "Staż za miedzą"
Wspólnie zrealizowane inicjatywy:

Przystanek szczepienie: Realizowana w CSM UMLub akcja szczepień pracowników i studentów przeciwko Covid-19. Akcja trwała od 30.09. do 17.12.2021 roku. Łącznie w trakcie trwania akcji zaszczepiliśmy 2691 osób, co daje średnią 117 osób dziennie i prawie 17 osób na godzinę. Ze względu na ogromne zainteresowanie akcja była przedłużana 10 razy.
Liczba zaangażowanych w akcję lekarzy: 3
Liczba zaangażowanych w akcję pielęgniarek: 4
Liczba zaangażowanych w akcję wolontariuszy: 28.
Liczba zaangażowanych żołnierzy WOT i policji: 30
Niekiedy kolejka chętnych, by się zaszczepić sięgała 80 osób.
O skuteczności akcji przekonał się naocznie Minister Zdrowia Pan Adam Niedzielski.
W ramach akcji uruchomiona została specjalna linia autobusowa, która nieodpłatnie dowoziła zainteresowanych na szczepienia. Ponadto funkcjonowała specjalna infolinia, pod którą można było zgłaszać potrzebę indywidualnego transportu na miejsce szczepień.

Staż za miedzą (I, II, III edycja)
Konkurs skierowany do pracowników naukowych naszych uczelni. Naukowcy mogą ubiegać się o 1-, 2- lub 3-miesięczny nieodpłatny staż.
„Staż za miedzą” to projekt przeznaczony dla naukowców, którzy planują odbyć staż w jednej z uczelni wchodzących w skład ZUL. Staż ma na celu rozpoczęcie lub kontynuację badań naukowych lub prac badawczo-rozwojowych oraz poznanie innej kultury organizacyjnej.
Inicjatorami projektu są Prorektorzy ds. Nauki: prof. Andrzej Stepulak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i prof. Wojciech Franus z Politechniki Lubelskiej oraz Prorektorzy ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. Wiesław Gruszecki z UMCS i prof. Bartosz Sołowiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Interprojekt (I i II edycja)
„Interprojekt” jest inicjatywą, której celem jest budowa interdyscyplinarnych zespołów badawczych funkcjonujących w ramach ZUL, skupiających naukowców prowadzących prace laboratoryjne, których wyniki stanowić będą podstawę pozyskiwania funduszy zewnętrznych na dalsze prace badawcze. Preferowane są tutaj projekty zespołów badawczych, których członkowie reprezentują co najmniej trzy uczelnie wchodzące w skład ZUL.
Inicjatorami projektu są Prorektorzy ds. Nauki: prof. Andrzej Stepulak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i prof. Wojciech Franus z Politechniki Lubelskiej oraz Prorektorzy ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. Wiesław Gruszecki z UMCS i prof. Bartosz Sołowiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Lubelskie Dni Kultury Studenckiej Lublinalia 2023
Wydarzenie historyczne w skali miasta Lublin, ponieważ pierwszy raz w historii samorządy studentów naszych Uczelni zorganizowały wspólne wydarzenie studenckie. Zupełnie nowa formuła wydarzenia, które rozpoczęło się od wspólnej konferencji prasowej na schodach ratusza oraz wspólnego korowodu studenckiego.

Wirtualna Karta Biblioteczna
Inicjatywa Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, zrzeszonych w Związku Uczelni Lubelskich, a także Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Oferta jest skierowana do studentów, doktorantów i pracowników naszych Uczelni i umożliwia korzystanie ze zbiorów na zasadzie wzajemności.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Jednak w przypadku przetrzymania pozycji przez Użytkownika zastosowanie ma cennik każdej z Bibliotek Partnerskich.
Jak wygląda procedura korzystania z zasobów bibliotecznych:
a) użytkownik zgłasza chęć uczestniczenia w projekcie Wirtualnej Karty Bibliotecznej w macierzystej Bibliotece Głównej,
b) użytkownik akceptuje regulamin projektu i zostaje wpisany do internetowej bazy danych Wirtualnej Karty Bibliotecznej,
c) użytkownik zgłasza się do dowolnej Biblioteki Głównej, której zbiorami jest zainteresowany,
d) bibliotekarz dokonuje weryfikacji uprawnień we wspólnej bazie danych i zakłada indywidualne konto biblioteczne na swojej Uczelni, skąd można wypożyczać pozycje zgodnie z regulaminem danej Biblioteki Głównej.

Akademicki Budżet Partycypacyjny
Inicjatywa Związku Uczelni Lubelskich, w jej ramach zgłoszono 17 projektów, z których środowisko akademickie wybrało ostatecznie do realizacji 5.
Wygrane projekty w roku 2023 to:
1. Piknik Akademicki 2023
2. Zalew Zemborzycki i Rzeka Bystrzyca pod lupą – jakie zagrożenia skrywają? Czas je poznać.
3. Ministrefy chilloutu dla społeczności akademickiej
4. Badanie przesiewowe krótkowzroczności wśród studentów lubelskich uczelni
5. Koncert „Oczarowani Wodeckim”

Statuetka dla Wybitnego Studenta ZUL
W 2022 roku po raz pierwszy wręczyliśmy Statuetki dla Wybitnych Studentów Związku Uczelni Lubelskich. W ten sposób uhonorowaliśmy najlepszych studentów, którzy w sposób szczególny wyróżnili się wynikami w nauce, ale także zaangażowaniem w działalność akademicką i społeczną.
Statuetkę Związku Uczelni Lubelskich oraz stosowne listy gratulacyjne z rąk prezydenta i władz rektorskich w roku 2022 otrzymali:
- Magdalena Piłat (Politechnika Lubelska),
- Aleksandra Ren (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie),
- Mykhailo Zaslavskyi
- Daria Żuraw (Uniwersytet Medyczny w Lublinie).
Laureatami w roku 2023 zostali (dowiemy się 1 października 2023):
- Jakub Tkaczyk (Politechnika Lubelska),
- Mateusz Jeleń (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie),
- Michał Siwek (Uniwersytet Medyczny w Lublinie),
- Gabriela Gutowska (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie).

Narodowe Czytanie w Dworku Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS
Każdego roku, we wrześniu, spotykamy się w Ogrodzie Botanicznym UMCS podczas ogólnopolskiego wydarzenia "Narodowe Czytanie". W tym roku wydarzenie odbyło się 9 września 2023 r. w godzinach 11.00-14.00 w Dworku Kościuszków.
Tego dnia cała Polska czytała powieść "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. To jeden z najważniejszych utworów podejmujących tematykę Powstania Styczniowego, a w tym roku obchodzimy 160. rocznicę tego wydarzenia.

Wademekum Patentowania
Cykl szkoleń dla pracowników naukowych, pozwala na poznanie procesu patentowania w różnych obszarach, którymi są zainteresowani nasi naukowcy, m.in. sztuczna inteligencja, tematyka medyczna, żywieniowa itp.  Szkolenie prowadzi Konrad Futera.
Pan Konrad Futera jest rzecznikiem patentowym RP oraz kandydatem na rzecznika europejskiego (posiada zdane egzaminy EQE: A oraz D, a wkrótce uzyska wyniki B oraz C).
Wykształcenie uzyskał na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, gdzie obecnie jest doktorantem.
Autor: mgr Dariusz Gaweł
Zdjęcia i grafiki pochodzą ze strony Związku Uczelni Lubelskich
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie