numer 027
Luty 2024
4

Doktorancka wymiana erasmusowa w Würzburgu

Co wpłynęło na decyzję o skorzystaniu z programu Erasmus?
Na udział w programie Erasmus zdecydowaliśmy się po rozmowach z przyjaciółmi i licznych pozytywnych komentarzach, które usłyszeliśmy od studentów oraz doktorantów naszego Uniwersytetu. Program Erasmus dysponuje bardzo długą listą ośrodków, a dodatkowo istnieje możliwość samodzielnego wyboru miejsca, do którego można udać się na staż, co daje nieograniczone możliwości.
Od lewej: Alicja Forma, dr Ryszard Sitarz, Kaja Karakuła
Od lewej: Alicja Forma, dr Ryszard Sitarz, Kaja Karakuła
W jakim Uniwersytecie odbywały się praktyki? Co wpłynęło na wybór?
Wybraliśmy się do Uniwersytetu w Würzburgu, a staż odbyliśmy w Oddziale Psychiatrii, Psychosomatyki i Psychoterapii pod opieką Pana Profesora Jürgena Deckerta, Kierownika Oddziału. Przy wyborze miejsca kierowaliśmy się przede wszystkim naszymi zainteresowaniami w zakresie dorobku naukowego pracowników Oddziału i tematyką prac badawczych.

Na czym dokładnie polegał staż?
Już na początku stażu dostaliśmy przygotowany specjalnie dla nas plan z rozpisanymi zajęciami. Staż miał charakter naukowy, podczas niego mieliśmy okazję nauczyć się wielu technik laboratoryjnych, m.in.: ekstrakcji DNA i RNA, hodowli komórkowych, obsługi mikroskopu fluorescencyjnego, reakcji łańcuchowej polimerazy PCR, elektroforezy, syntezy cDNA, LCM (laser capture microdissection) czy technik sekcji mózgu myszy. Typowy dzień rozpoczynał się o 9:00, a kończył się około 17:00. Większość czasu spędzaliśmy w laboratorium, gdzie pod opieką badaczy byliśmy szkoleni z technik laboratoryjnych. Mieliśmy okazję wziąć udział w wykładach dla doktorantów, które są organizowane cyklicznie przez pracowników Uniwersytetu. Ponadto Pan Profesor Jürgen Deckert zapoznał nas z pracą w Oddziałach Kliniki oraz przedstawił główne zagadnienia rozwoju badawczego, co zrobiło na nas duże wrażenie.
Czy rekrutacja była trudna? Jakie warunki musieliście Państwo spełnić, żeby wyjechać?
Sam proces rekrutacji jest bardzo jasno przedstawiony na stronie internetowej naszej Uczelni. Rekrutacja odbywa się bardzo sprawnie i nie jest trudna, wszystkie dokumenty początkowo składamy online, a następnie dostarczamy je do Biura Erasmus UMLub. Najważniejsze podczas rekrutacji to terminowe skompletowanie wymaganych dokumentów. Najtrudniejszym i najbardziej czasochłonnym elementem jest uzyskanie zgody od Uniwersytetu do którego wyjeżdżamy na staż, a następnie opracowanie i podpisanie learning agreement przez obie strony, tj. UMLub i Uniwersytet goszczący. Kolejna bardzo ważna kwestia to konieczność potwierdzenia znajomości języka obcego.

Jak oceniacie organizację wyjazdu pod względem formalnym?
Wyjazd był bardzo dobrze zorganizowany, a pracownicy Biura Erasmus UMLub zawsze chętnie nam pomagali w każdej kwestii. Zarówno ze strony naszego Uniwersytetu, jak i Uniwersytetu goszczącego uzyskaliśmy niezbędną pomoc, dzięki czemu proces aplikacji oraz sam wyjazd były bardzo dobrze zorganizowane.

Jaka jest różnica między pracą w laboratorium w Polsce, a za granicą?
W Würzburgu praca w laboratorium była zorganizowana na bardzo wysokim poziomie, do pracy są powołane konkretne zespoły, które pracują nad wybranymi projektami, a pracownicy pracują w laboratorium codziennie. Bardzo komfortowym rozwiązaniem w klinice jest możliwość pracy w laboratoriach umieszczonych bezpośrednio przy oddziałach. Badania na poziomie molekularnym oraz na modelach zwierzęcych dają nowe rozwiązania, a wszystko odbywa się w tym samym budynku, co bardzo usprawnia pracę i wymianę informacji. Bardzo spodobał nam się pomysł z organizacją wykładów, które mają na celu prezentację wyników dotychczasowej pracy w laboratorium, ale też podzieleniem się ze swoimi zespołami badawczymi nowinkami ze świata nauki, które mogą być dla danego zespołu atrakcyjne pod względem możliwości dalszego rozwoju. Wykłady są organizowane na Uniwersytecie w Würzburgu cyklicznie. Ponadto, bardzo ciekawym pomysłem są spotkania, które mają na celu prezentację najciekawszych przypadków klinicznych ze wszystkich Oddziałów szpitala, lecz tego rodzaju spotkania odbywają się rzadziej, bo dwa razy w roku.
Jakie mieliście oczekiwania przed wyjazdem?
Bardzo chcieliśmy, aby podczas tego wyjazdu jak najwięcej się nauczyć. Nie spodziewaliśmy się jednak tego, że we wszystkich aktywnościach będziemy brać czynny udział. Ogromnym pozytywnym zaskoczeniem był szczegółowo przygotowany indywidualny plan stażu i sam fakt, że wszystkie procedury mogliśmy przeprowadzać indywidualnie, pod czujnym okiem opiekunów przypisanych do poszczególnych zadań.

Jak oceniacie wyjazd pod względem naukowym i prywatnym?
Wyjazd był dla nas zdecydowanie bardzo interesującym stażem, podczas którego mieliśmy okazję nauczyć się pracy w laboratorium, poznać specyfikę pracy zarówno w laboratorium jak i w oddziale psychiatrii w ośrodku zagranicznym. To dobre doświadczenie poznać zasady pracy naukowców w innych ośrodkach, a zdobyte umiejętności przekładać na podwyższanie standardów w naszych jednostkach.

Jak wyjazd wpisuje się w studia/pracę, czego się pan/ pani nauczył/-a?
Pozyskana wiedza i doświadczenie przełożą się na doskonalenie technik w naszych laboratoriach – nauczyliśmy się standardów pracy w warunkach niemieckich oraz technik, które chcielibyśmy wdrożyć w naszym Uniwersytecie. Mamy także kilka pomysłów na prace badawcze przy współpracy z ośrodkiem w Würzburgu.
Autorka: Alicja Forma
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie