numer 027
Luty 2024
1

Podsumowanie Konferencji Wyzwania współczesnej diagnostyki genetycznej i onkohematologii dziecięcej

W dniach 1-2 grudnia 2023 r. w Centrum Symulacji Medycznej miała miejsce kolejna już edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Wyzwania współczesnej diagnostyki genetycznej i onkohematologii dziecięcej”. Wydarzenie odbyło się w formie hybrydowej - dopuszczającej wystąpienia zarówno w formie stacjonarnej, jak i online. 
Siedmioro studentów stoi wkoło stołu. Na stole leżą strzykawki i inne materiały do karmienia dojelitowego.
Warsztaty z żywienia dojelitowego
W konferencji udział wzięło ponad 150 zarejestrowanych uczestników, w tym 58 w formie aktywnej. Sesje naukowe skupiały prace z zakresu genetyki, hematoonkologii oraz dotyczące interdyscyplinarnego podejścia do pacjentów obciążonych chorobami genetycznymi lub onkologicznymi.
Instrumentaliści wykonują koncert. Kobieta gra na skrzypcach, jeden z mężczyzn gra na gitarze klasycznej, a drugi na gitarze basowej.
Koncert kameralny wieńczący pierwszy dzień konferencji
Po uroczystym otwarciu, inauguracyjny wykład pt. „Zespół delecji 22q11 – najczęstszy zespół genetyczny o którym nie słyszałeś” poprowadziła Pani Profesor Instytutu Matki i Dziecka Beata Nowakowska. Uczestnicy mieli także okazję wysłuchać licznych wykładów dotyczących rozwoju oraz diagnostyki pacjentów w populacji pediatrycznej, a także przybliżających tematykę żywienia dojelitowego w warunkach szpitalnych i domowych.

Poza szeregiem merytorycznych prelekcji, uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach praktycznych. Pierwsze warsztaty zostały przygotowane przez firmę Takeda. Uczestnicy mieli możliwość przygotowania infuzji immunoglobulin dożylnych oraz podskórnych przy użyciu fantomów oraz sprzętu używanego w codziennej praktyce leczniczej pacjentów z niedoborami odporności. Firma Nutricia przygotowała warsztaty dotyczące rodzajów dostępów do przewodu pokarmowego oraz sprzętu w żywieniu dojelitowym z możliwością przećwiczenia zdobytych umiejętności na fantomach. Warsztaty przygotowane przez mgr Martę Bielecką-Budek przedstawiały przebieg rozwoju dziecka w pierwszym roku życia oraz techniki wykorzystywane przy pracy z najmłodszymi pacjentami, które uczestnicy mogli przećwiczyć na lalkach terapeutycznych.

Obu dniom konferencji towarzyszyła niesamowita oprawa muzyczna. Koncert kameralny w wykonaniu Pana dr hab. szt. Jakuba Niedoborka, lek. Mateusza Góreckiego oraz lek. Gabrieli Ręki oraz koncert muzyki francuskiej w wykonaniu Pani Oliwii Caboń stanowiły artystyczne zwieńczenie owocnych sesji naukowych, warsztatów oraz wykładów dając chwile kulturalnego wytchnienia.
Organizatorzy i uczestnicy konferencji stoją w grupie na dole auli i machają do obiektywu.
Organizatorzy i uczestnicy konferencji
Konferencja naukowa „Współczesne wyzwania diagnostyki oraz onkohematologii dziecięcej” cieszyła się w tym roku dużym zainteresowaniem wśród autorów z całej Polski. Mamy nadzieję, że kolejne edycje będą możliwością dalszego rozwoju konferencji, a wszyscy zainteresowani, którym nie udało się w tym roku wziąć udziału, będą mogli dołączyć do nas w przyszłym roku!
Autor: Szymon Milnerowicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie