numer 027
Luty 2024
3

Moc emocji i pomocny stres – nowa oferta warsztatów Biura Karier

Wraz z początkiem roku przygotowujemy się do kolejnego cyklu spotkań dla studentów. Jako Biuro Karier organizujemy dla studentów przeróżne warsztaty kompetencji miękkich. Jednak nowy rok to także nowi my i planujemy wprowadzenie nowych tematów.
Według najnowszego raportu „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań” – opublikowanego w listopadzie 2023 przez PARP – aż 77% pracodawców na świecie zgłasza trudności w znalezieniu pracowników, którzy posiadają wystarczający poziom kompetencji miękkich. Za kluczowe rekrutujący uznają komunikację, współpracę i pracę zespołową (39%), odpowiedzialność i niezawodność (33%) oraz krytyczne myślenie i umiejętności rozwiązywania problemów (29%). Te cechy stanowią istotne kryteria brane pod uwagę podczas procesu rekrutacji. To są także oczekiwania, które często pojawiają się w wymaganiach medycznych ofert pracy zgłaszanych do Biura Karier. Jest to dla nas wskazówka, jakie umiejętności będą ważne dla studentów, którzy będą poszukiwać lub już poszukują zatrudnienia.
Dziewczyna stoi przy ścianie, na której naklejone są karteczki samoprzylepne. Coś tłumaczy osobom siedzącym na sali
fot. ilustracyjne, unsplash.com
Jak tu się dogadać w emocjach?
Proces leczenia często wymaga współpracy lekarza z innymi specjalistami. Zazwyczaj medycy należą do jakiegoś zespołu i muszą dla dobra pacjenta pracować z innymi osobami – w tym także z samą osobą chorującą. Proces leczenia wymaga stworzenia między specjalistą a pacjentem atmosfery zaufania, by zachęcić osobę leczoną do współpracy i podążania za lekarskimi zaleceniami. To nie zawsze proste i wymaga nie tylko uważności na drugiego człowieka, ale też przede wszystkim świadomości, co sami czujemy i umiejętności poradzenia sobie z emocjami. Dobrym wstępem będzie udział w zajęciach „Moc eMOCji – jak jej mądrze używać” – wesprze uczestników nie tylko w przyszłej pracy, ale i w życiu osobistym.

Podczas warsztatu „Ja w zespole – budowanie współpracy i dobrych relacji” planujemy poruszyć kwestie związane z tym, jak:
- skutecznie budować i utrzymywać kontakty z innymi ludźmi,
- tworzyć atmosferę przyjazną, wspierającą i motywującą w zespole,
- zrozumieć i szanować perspektywy innych osób,
- wykazać empatię w interakcjach międzyludzkich i wzmacniać więzi międzyludzkie,
- budować trwałe i wzajemne relacje, oparte na zaufaniu, wzajemnym szacunku i empatii.

Ale po co znowu o tym stresie?
Praca z drugim człowiekiem – nawet jeśli będzie nam dawała ogromną satysfakcję – zawsze związana jest ze stresem. Wiadomo, że ten niezadbany temat może przyczynić się w przyszłości do większych trudności np. wypalenia, zaburzeń lękowych, depresyjnych.
Jednak czy stres zawsze jest czymś niedobrym? Czy musimy się go pozbyć za wszelką cenę? Otóż nie! Stres jest nam bardzo potrzebny w życiu, ponieważ bez niego zwyczajnie nie przetrwalibyśmy w czasach, gdy musieliśmy uciekać „gdzie pieprz rośnie” przed groźnymi zwierzętami. Reakcja stresowa jest naszym wypracowanym ewolucyjnie programem adaptacji do nowych warunków. Tak naprawdę i dzisiaj moglibyśmy wpakować się w niezłe tarapaty, gdyby nie odrobina stresu przy ruchliwej ulicy, albo gdybyśmy… nie czuli potrzeby uczenia się na egzamin. Stres może być więc dobry, mobilizujący nas do działania (nazywamy go eustresem), ale oczywiście gdy jest go za dużo lub gdy jest zbyt silny, zaczyna nam dezorganizować życia i raczej przeszkadzać niż pomagać (to dystres). Jak odróżnić jeden od drugiego? Co zrobić, żeby stres jednak nas bardziej wspierał niż obciążał? Osoby zadające sobie te pytania zapraszamy do udziału w warsztacie „Praca nad stresem – stres mi pomaga, nie pozbawia sił”.
Studentów ostatnich lat zapraszamy dodatkowo na warsztat „Pierwszy rok w pracy – jak polubić pracę na długo”– czasem oczekiwania i rzeczywistość zawodowa nie pokrywają się, a to zderzenie bywa trudne. Przechodząc z trybu „studenckiego” możemy zacząć odczuwać monotonię, znużenie i po prostu zmęczenie. Udzielanie pomocy drugiemu człowiekowi w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia sprawia, że konfrontacja z niebezpiecznymi sytuacjami jest częstsza niż u przeciętnego Kowalskiego. A to sprawia, że może być nam jeszcze trudniej poradzić sobie z trudnościami. Co zrobić, żeby wytrwać i się nie zniechęcić? Jak zadbać o siebie w tej nowej sytuacji? Jak powstrzymać się przed „cichą rezygnacją” (ang. quiet quitting)? Dowiecie się tego podczas warsztatu.

Jesteś kimś więcej niż myślisz – ale nie musisz być idealny!
Powszechnie wiadomo, że poczucie własnej wartości jest bardzo ważne dla zdrowia psychicznego i fizycznego, a jego brak może pogarszać nasze funkcjonowanie. Niechęć do samego siebie przyczynia się do wielu problemów, np. dolegliwości psychosomatycznych, trudności w relacjach, nadwrażliwości na krytykę, zamartwiania się i oczywiście także to lęku i depresji. W badaniu Instytutu Gallupa zdecydowana większość (89%) respondentów przyznała, że poczucie własnej wartości jest ważne w motywowaniu do pracy i odnoszenia sukcesów. Gdy do głowy przychodzą nieustannie myśli „nic mi nie wychodzi”, „to mnie przerasta”, „jestem gorszy od innych”, oznacza to, że nasz samokrytycyzm jest zbyt duży. To blokuje nasze działania, zniechęca, sprawia, że wycofujemy się ze swoich planów – i oczywiście tracimy na tym. Chcesz popracować nad tym, żeby uwierzyć w to, że jesteś kimś więcej niż podpowiadają Ci twoje myśli? Chcesz uruchomić swoje poczucie sprawstwa? Poczuć się pewniej i odkryć mocne strony? Zapraszamy do udziału w „Treningu poczucia wartości i akceptacji siebie”.
Czasem możemy też pójść w drugą stronę i te samokrytyczne myśli zagłuszyć np. perfekcjonizmem. Ten może wyglądać na użyteczny, bo mobilizuje nas do dokładnej, sumiennej pracy, ale jednocześnie sporo na nim tracimy – work-life balance może się przez to nie przedrzeć, a jest przecież tak ważny dla zdrowia. Czujesz, że musisz być idealny? Ciąży ci presja otoczenia, żeby cały czas osiągać sukcesy? Oczekiwania innych całkiem kierują twoimi codziennymi wyborami? Być może jesteś osobą, która wyniosłaby coś dla siebie po warsztacie „Perfekcyjna niedoskonałość – czy muszę być idealny we wszystkim”.

Tworząc nowe propozycje spotkań staramy się brać pod uwagę Wasze potrzeby, ale także analizy dotyczące oczekiwań pracodawców czy też badania naukowe. Jeśli jednak w naszej ofercie nie ma tematu, który byłby dla Was ważny – nie wahajcie się z nami skontaktować! Zawsze możecie przyjść i powiedzieć lub napisać do nas czego potrzebujecie, a jeśli tylko będziemy w stanie na tę potrzebę odpowiedzieć, zrobimy to. Chcemy Was wspierać nie tylko w rozwoju, ale też w pokonywaniu różnego rodzaju trudności.
Autorka: Justyna Turczyn, Biuro Karier,
justyna.turczyn@umlub.pl
biurokarier@umlub.pl 
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie