numer 029
Kwiecień 2024
4

Studenckie Koło Naukowe mikroGram przy Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Farmaceutycznej

Opiekunkami Koła są dr inż. Sylwia Andrzejczuk oraz dr Martyna Kasela, a funkcję przewodniczącej pełni Małgorzata Tomczak. Koło mikroGram działa od 2002 roku, a aktualna liczba członków wynosi 30 osób.
Zdjęcie przedstawia fluorescencyjne próbki
Fluorescencyjne próbki
Celem działalności SKN jest zaangażowanie studentów w prowadzenie badań z zakresu mikrobiologii, prezentacja wyników badań na konferencjach naukowych oraz organizacja wydarzeń popularyzujących naukę. Aktywny udział w pracach Koła jest okazją do zdobywania cennego naukowego doświadczenia, ćwiczenia zdolności manualnych, rozwijania nabytej wiedzy oraz praktycznego jej wykorzystywania. Dajemy możliwość współpracy z naszymi koleżankami i kolegami zarówno w zakresie już prowadzonych badań, jak i realizacji własnych projektów. Zakres tematyczny jest bardzo zróżnicowany:
  • od oceny właściwości różnych mikroorganizmów izolowanych od pacjentów i z otoczenia człowieka,
  • badania aktywności przeciwdrobnoustrojowej substancji naturalnych i związków chemicznych, w tym dopiero syntezowanych, zarówno wobec tzw. wolno żyjących komórek drobnoustrojów, jak i zdolnych do wzrostu w strukturze biofilmu,
  • po aspekty związane z biologią molekularną (poszukiwanie genów związanych z opornością i z patomechanizmem, w tym warunkujących wytwarzanie toksyn lub innych czynników chorobotwórczych, genotypowanie itp.).

SKN mikroGram realizuje współpracę zagraniczną ze Szkołą Farmacji Kazachskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego w Ałmaty w Kazachstanie.

Nasze koło ściśle współpracuje zarówno z jednostkami naszego uniwersytetu, np. Zakładem Farmakognozji z Ogrodem Roślin Leczniczych oraz Katedrą i Zakładem Chemii Organicznej, a także Katedrą Epizootiologii i Kliniką Chorób Zakaźnych oraz Katedrą Higieny Zwierząt i Zagrożeń Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

W ramach pracy w SKN członkowie rozwijają swoje umiejętności z zakresu wykonywania analiz laboratoryjnych, umiejętności prezentacji wyników badań na konferencjach naukowych oraz publikowania prac badawczych w recenzowanych czasopismach naukowych. Ponadto, studenci mają możliwość prowadzenia wydarzeń promujących swoją działalność oraz uniwersytet uczestnicząc w Lubelskim Festiwalu Nauki, Dniach Promocyjnych i innych wydarzeniach.
Próbka na szalce petriego
W ramach działalności naszego SKN stawiamy na pracę praktyczną w przyjaznej atmosferze. Wspieramy studentów w rozwijaniu ich umiejętności badawczych.

Siedziba SKN znajduje się w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Farmaceutycznej, Wydziału Farmaceutycznego, na I piętrze budynku Collegium Universum. W celu kontaktu zachęcamy do kontaktu osobistego lub mailowego z opiekunami bądź przewodniczącą SKN.

Do dołączenia do SKN zachęcamy studentów wszystkich kierunków studiów naszego uniwersytetu. Poszukujemy osób chętnych do pracy laboratoryjnej, rzetelnych i sumiennych, w tym osób zainteresowanych rozwijaniem swoich umiejętności prezentacji wyników badań na konferencjach. Zachęcamy do współpracy osoby ciekawe otaczającego nas świata, zaangażowane, rzetelne i słowne, które nie tylko chętnie będą brały udział w pracach naszego zespołu, ale również mają ciekawe własne pomysły.

Poniżej zamieszczamy wypowiedzi członków Koła:

"Praca w kole dała mi wiele szans na uczestnictwo w konferencjach oraz osobistym rozwoju. Atmosfera jest bardzo przyjazna i wraz z prowadzącymi oraz opiekunami koła można swobodnie rozmawiać oraz dopytywać jeśli nie jest się czegoś pewnym. Bardzo polecam pracę w kole, ponieważ jest to szansa na odstresowanie się, ale jednocześnie także na podjęcie użytecznej dla społeczeństwa pracy".

"Wykonywanie badań mikrobiologicznych stało się dla mnie formą odpoczynku od codziennych zajęć, ponieważ tutaj wszystko robimy powoli i dokładnie. W ciągu dwóch lat uczęszczania na koło wzięłam udział w wielu konferencjach, nauczyłam się przeprowadzać badania i opisywać je językiem naukowym. Nabrałam wprawy w posługiwaniu się sprzętem mikrobiologicznym i znam już na pamięć barwienie metodą Grama".

"Pasję do mikrobiologii odkryłam na III roku studiów podczas realizacji przedmiotu "diagnostyka mikrobiologiczna", jednak to właśnie w kole mogę w większym zakresie przeprowadzać badania, uczyć się i poznawać nowe tajemnice mikroświata. Pozwala mi ono rozwijać się, usamodzielniać w pracy, jak i poszerzać horyzonty naukowe uczestnicząc w konferencji czy też wykonując badania. Dzięki pracy w naszym kole mogę zadbać o wprawę i dokładność w swojej pracy, co jest bardzo ważne na stanowisku mikrobiologa".

"Mikrobiologia zawsze wydawała mi się czymś ciekawym i tutaj mogę pogłębić swoją wiedzę i pracować nad projektami oraz badaniami, które autentycznie mnie interesują. Dzięki pracy w naszym kole mogę brać w nich udział i poznać je od kuchni, a nie tylko czytać ich wyniki".

"To miejsce pełne pasji, zaangażowania i otwartości na nowe pomysły. Każda aktywność w kole to dla mnie nie tylko praktyczna nauka, ale również świetna zabawa. SKN „mikroGram” pozwala mi też uczestniczyć w różnorodnych projektach, zdobywać doświadczenie praktyczne i rozwijać swoje umiejętności. Atmosfera jest naprawdę otwarta i wspierająca".

"Koło działa prężnie, istnieje dużo możliwości zaangażowania się w przygotowania do konferencji od części teoretycznych do praktycznych, z roku na rok wzrasta liczba regularnie działających studentów".


Zapraszamy także do odwiedzenia grupy SKN na Facebooku i kanału na YouTube!
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie