numer 029
Kwiecień 2024
6

Analiza skóry Observ 520x ─ nowa technologia analizy przebarwień posłonecznych

Głównym czynnikiem powstawania charakterystycznych przebarwień posłonecznych jest przewlekła ekspozycja skóry na promieniowanie UV.  Observ 520x jest urządzeniem do wizualnej analizy tkanki skórnej również pod kątem przebarwień posłonecznych. Dobrze wykonana analiza rodzaju przebarwień dzięki Observ 520x jest niezbędna w procesie układania planu zabiegowego i prawidłowej pielęgnacji domowej, która będzie wspierać lepsze efekty zabiegowe.
obraz twarzy poddanej badaniu Observ 520x
Rys. 1. Obraz z Observ 520x [1]
Przewlekła ekspozycja skóry na promieniowanie UV stymuluje melanocyty do produkcji większej ilości melaniny w procesie melanogenezy. Promieniowanie UVB pobudza keratynocyty do wytwarzania plazminy, która jest odpowiedzialna za wzrost aktywności kwasu arachidonowego i alfa-MSH. Te czynniki dodatkowo stymulują syntezę melaniny i prowadzą do powstania przebarwień skórnych [2]. Urządzenie Observ520x umożliwia dogłębną analizę tkanki skórnej za pomocą 5 rodzajów świateł: światła dziennego, światła spolaryzowanego równolegle, światła spolaryzowanego krzyżowo, światła UV, lampy Wooda. Specjalny system świateł led wraz z dobranymi filtrami analizuje takie problemy skórne, jak przebarwienia, zmarszczki, zaczerwienienia, trądzik, fotostarzenie i stany zapalne. Analiza skóry urządzeniem Observ 520x pozwala nam dostrzec gołym okiem niewidoczne zmiany skórne, takie jak przebarwienia posłoneczne/melasma, przebarwienia hormonalne, przebarwienia pozapalne oraz piegi. Jako kosmetolodzy jesteśmy w stanie przeprowadzić dogłębną analizę skóry dzięki wykonanym 8 zdjęciom wraz z pozycjonowaniem twarzy w płaszczyźnie 0°, 40° i 90° [1]. Za pomocą lampy Wooda i światła nadfioletowego przebarwienia zmieniają swój kolor i świecą na brązowo [3]. Jest to podstawa do dobrania odpowiedniego planu zabiegowego i przyszłej terapii pielęgnacyjnej skóry w celu redukcji przebarwień posłonecznych.  A dodatkowo po zakończonej serii dedykowanych zabiegów można monitorować postęp poprzez porównanie zdjęć w systemie podczas pierwszej wizyty i przy następnej [2].

Piśmiennictwo:
1. Observ 520x , https://observ.pl/ [data dostępu: 17.05.2023].
2. Rajanala S., Maymone M.B.C., Vashi N.A., Melasma pathogenesis: a review of the latest research, pathological findings, and investigational therapies. Dermatol Online J., 2019, 15, 25(10), 13030.
3. Zejfer A., Kompleksowa terapia problemów skórnych, Warszawa, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2022, 290.
Autorki: Weronika Barszcz, Ewelina Firlej, Anna Sokołowska  
Zakład Kosmetologii i Medycyny Estetycznej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie