numer 029
Kwiecień 2024
1

Podsumowanie VIII edycji NoMAD

Novel Medical and Diagnostic Procedures jest coroczną konferencją organizowaną przez  członków Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Przeznaczona dla studentów zainteresowanych tematyką nowoczesnych rozwiązań diagnostycznych i terapeutycznych w medycynie. Jest okazją do zaprezentowania przez studentów i młodych naukowców własnych wyników badań i ciekawych przypadków klinicznych, poznania rówieśników mających podobne zainteresowania oraz zmierzenia się w konkursie wystąpień naukowych.
zbiorowe zdjęcie uczestników jednego z warsztatów
Uczestnicy warsztatów podczas konferencji NoMAD

Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 15-16 marca 2024 roku w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Wzięło w niej udział 200 uczestników. Wśród nich było 80 aktywnych uczestników i 120 biernych. W organizację konferencji zaangażowanych było blisko 50 osób.
Konferencja została objęta patronatem honorowym przez Jego Magnificencję Rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. dr hab. n. med. Wojciecha Załuska, a także Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka, Wojewodę Lubelskiego, Lubelską Izbę Lekarską, Krajową Radę Doktorantów i wiele innych.
Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się od badania pokazowego z radiologii zabiegowej przeprowadzonego przez dr hab. n. med. Krzysztofa Pyrę prof. UM. Badanie opierało się na scenariuszu udaru, Pan Profesor przybliżył nam procedurę trombektomii. Tego dnia odbyły się 4 sesje naukowe – opisy przypadków z radiologii, onkologii, kardiologii, chorób naczyniowych, neurologii oraz chorób wewnętrznych. Zakończyliśmy dzień wykładem online
wygłoszonym przez firmę Raygenic „Narzędzia wspierające pracę lekarzy radiologów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.” Podczas wykładu przedstawione zostały najnowsze trendy wykorzystania algorytmów AI we wsparciu pracy lekarzy radiologów.
zdjęcie zbiorowe uczestników konferencji
Uczestnicy konferencji
Drugi dzień również rozpoczął się badaniem pokazowym – USG jamy brzusznej przeprowadzonym przez dr hab. n. med. Grzegorza Staśkiewicza prof. UM, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda pełne badanie jamy brzusznej. Uczestnicy mogli również brać udział w kolejnym badaniu pokazowym tego dnia po południu – USG szyi przeprowadzonym przez dr n. med. Joanne Kurzepe. Podczas pokazu przybliżona została aktualna klasyfikacja TIRADS, zobaczyliśmy również jak wyglądają protokoły badania szyi. W sobotę odbyło się również 4 sesję w tym sesja plakatowa, opisy przypadków z pediatrii oraz prace oryginalne. Zakończyliśmy ten dzień wspólnym podsumowaniem konferencji.

Podczas konferencji zaprezentowano 58 prac oryginalnych i opisów przypadków oraz 22 plakaty naukowe. W trakcie tegorocznej edycji odbyło się aż 11 fascynujących warsztatów z radiologii zabiegowej, radiologii oraz warsztaty USG, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Dzięki różnorodności tematów aż 100 uczestników miało okazję doskonalić swoje praktyczne umiejętności. Wśród wielu możliwości, jakie oferował program, znalazły się Embolizacja prostaty, Uraz wielonarządowy – w protokole politraumy oraz USG pediatryczne – eFAST, które dostarczyły nie tylko wiedzy, lecz również niezapomnianych doświadczeń.
Dzięki współpracy z międzynarodowymi kontrahentami wspierającymi inicjatywy szkoleniowe m.in. podczas kongresu CIRSE - głównej europejskiej konferencji poświęconej tematyce radiologii zabiegowej w Centrum Symulacji UM w Lublinie pojawiły się w czasie trwania konferencji NoMAD wysokiej klasy interaktywne trenażery i symulatory procedur minimalnie inwazyjnych oraz ultrasonograficzne. Wykonywane na nich procedury oglądali uczestnicy konferencji obecni stacjonarnie oraz widzowie transmisji on-line. Kolejną nowością były również warsztaty ultrasonograficzne w formie ciągłej organizowane przez SonoTEAM.
Zarówno w piątek jak i w sobotę odbyły się łącznie 4 warsztaty jogi Vinyasa prowadzone przez Zuzię Stankiewicz, podczas których uczestnicy mogli okazać swoje wsparcie dla Rodzinnego Domu im. Św. Dominika.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uczynienia 8. edycji konferencji NoMAD niezapomnianym wydarzeniem!
zbiorowe zdjęcie uczestników konferencji
Uczestnicy konferencji NoMAD
Autorka: Weronika Przywara, komitet organizacyjny NOMAD - Novel Medical & Diagnostic Procedures
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie