numer numer 030
czerwiec 2024
4

Podsumowanie „Spotkań z medycznym rynkiem pracy: pewnie w przyszłość”

Ostatnie spotkanie za nami!

Od marca do maja 2024 r. Biuro Karier realizowało coroczne wydarzenie „Spotkania z medycznym rynkiem pracy”. Dla studentów i absolwentów zaplanowano 21 spotkań o bardzo różnym charakterze – od ogólnorozwojowych po dość specjalizacyjne. Na wydarzenia zapisało się przeszło 350 osób, co świadczy o tym, że „Spotkania…” cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W tym roku wydarzenie zorganizowano pod hasłem „Pewnie w przyszłość”, a spotkania zostały zaplanowane właśnie tak, żeby nieuchronnym poszukiwaniom pracy towarzyszyła pewność siebie – swoich kompetencji i umiejętności.
na sali trwa wykład zorganizowany przez Biuro KArier, słuchacze siedzą na miejscach i słuchają wykładowcy
Ustawa - kompetencje diagnostów laboratoryjnych w świetle ustawy o medycynie laboratoryjnej
Na studentów czekały m.in. warsztaty psychologiczne prowadzone przez psychoterapeutkę poznawczo-behawioralną pt. „Perfekcyjna niedoskonałość – czy muszę być doskonały we wszystkim” oraz „Trening poczucia wartości i akceptacji siebie”. Podczas nich była możliwość poszukiwania odpowiedzi na pytania, co zrobić, gdy wymagamy od siebie zbyt wiele i jak zacząć się traktować z większą życzliwością. Uczestnicy poznali narzędzia, które pomagają w stopniowej zmianie sposobu myślenia o sobie. Pamiętajmy, że poczucie wartości istotnie wpływa na nasze życiowe decyzje, więc warto się nim zaopiekować jak najszybciej. Na tego typu spotkania zapisują się studenci wszystkich kierunków studiów – dzięki tej różnorodności wymiana doświadczeń jest szczególnie cenna. Osoby zainteresowane sferą psychologiczną miały także możliwość dowiedzieć się, jaka jest „Rola psychologa w Zespołach Kuratorskiej Służby Sądowej” podczas interdyscyplinarnego spotkania z sądowym kuratorem zawodowym dla dorosłych. Równie uniwersalnym wydarzeniem był wykład „Zdalna rozmowa kwalifikacyjna” prowadzony przez reprezentantkę Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Pozwolił na uzyskanie wiedzy na temat zasad zachowywania się podczas spotkania, najczęściej popełnianych błędów, zachowywania zasad bezpieczeństwa w sieci. Przedstawione zostały zagadnienia zadań rekrutacyjnych w chmurze oraz przesyłania plików, co jest szczególnie istotne w zdalnej rekrutacji – a ta jest coraz powszechniejsza!
widać przybory pomocnicze do czyszczenia zębów i jamy ustnej oraz ręce dwóch osób, w rękach są przbory
iTOP czyli o indywidualnym treningu higieny jamy ustnej
Kierunek lekarski licznie skorzystał z warsztatu dotyczącego trybów odbywania specjalizacji, wymaganych dokumentów i najczęściej popełnianych błędów. Dzięki praktycznej wiedzy pracowników Wydziału Zdrowia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie nasi studenci będą lepiej przygotowani. 

Ze względu na zmiany regulacji prawnych, zadbano także o innych medyków. Podczas spotkania "Kompetencje diagnostów laboratoryjnych w świetle Ustawy o medycynie laboratoryjnej" studenci analityki medycznej mogli dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie obecnie mają obowiązki i możliwości. Wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych przedstawiła z bardzo praktycznej strony to, jak obecnie wygląda praca diagnosty, kto może nim zostać, ale także na co warto zwrócić uwagę jeszcze teraz, w trakcie studiów, by późniejszy start w branży był łatwiejszy.

Osoby zainteresowane pracą przy badaniach klinicznych mogły skorzystać ze spotkań z reprezentantami firmy Fortrea oraz Agencji Badań Medycznych. Dzięki temu wiedzą już jak wygląda proces rekrutacyjny do tych instytucji, na co powinni zwrócić uwagę już teraz. To była świetna okazja do zgłębienia wiedzy na temat różnorodnych ścieżek kariery w dynamicznym środowisku badań klinicznych.

Na studentów dietetyki czekały w krótkim odstępie aż dwa tematy przygotowane specjalnie dla nich: „Dietetyk on-line – wyzwanie czy przyszłość w pracy?” oraz „Dietetyk na swoim – szanse i wyzwania”. Na spotkaniach zostały poruszone takie tematy, jak praca jako dietetyk online, nowinki technologiczne w pracy dietetyka czy marka osobista w pracy dietetyka. Dietetycy prowadzący własną działalność gospodarczą podzielili się swoim doświadczeniem m.in. z realizacji projektów w ramach Funduszy Europejskich czy współpracy z POZ.

Jednym z popularniejszych warsztatów był „iTOP czyli o indywidualnym treningu higieny jamy ustnej” – zaplanowano aż trzy spotkania na ten temat, dzięki temu wszystkie osoby zainteresowane mogły skorzystać z wiedzy trenerek i zdobyć nowe, cenne w swojej pracy umiejętności.

Spotkania zakończono wykładem „Rynek pracy dla absolwentów kierunku farmacja”, w czasie którego reprezentanci Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie przybliżyli studentom możliwości zatrudnienia.

Wszystkim prelegentom tegorocznego wydarzenia bardzo dziękujemy za dzielenie się swoim doświadczeniem i wiedzą, a uczestnikom życzymy motywacji do dalszego rozwoju.

Za rok widzimy się na kolejnych „Spotkaniach z medycznym rynkiem pracy”! Pamiętajcie, że to wydarzenie jest nie tylko dla studentów, ale również dla absolwentów. Do zobaczenia!

Justyna Turczyn
Biuro Karier Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie