numer numer 030
czerwiec 2024
22

Dni otwartych możliwości 2024!

Szkoła nie istnieje bez ucznia, uczelnia nie istnieje bez studenta.


Co zrobić, aby wybrać najlepszy kierunek dla siebie? Przyjść na dni otwarte i sprawdzić, co oferuje i czym dysponuje dana uczelnia.

W dniach 22 i 23 maja otworzyliśmy drzwi dla wszystkich zainteresowanych studiowaniem na naszej uczelni i tych, jeszcze niezdecydowanych, którzy są w trakcie podejmowania decyzji.
uczennica próbuje wkłuć igłę w trenażer
Pierwsze próby iniekcyjne
W tym roku kontynuowaliśmy ubiegłoroczną formułę, bo sprawdza się doskonale. Połączyliśmy więc możliwość bezpośredniego kontaktu z nauczycielami akademickimi i studentami wszystkich kierunków w ramach pikniku edukacyjnego z warsztatami prowadzonymi przez jednostki dydaktyczne, a więc można było wejść do pracowni, zakładów i laboratoriów, w których na co dzień nauczyciele akademiccy i studenci uczą się i prowadzą swoje badania.

W pracach nad przygotowaniem i organizacją wydarzenia wzięli udział powołani koordynatorzy wydziałowi oraz pracownicy Ośrodka Komunikacji i Promocji, Dział Blask, pod przewodnictwem prorektora ds. kształcenia i dydaktyki prof. Kamila Torres. W organizację włączyli się także Studio Filmowe oraz Studio Wychowania Fizycznego i Sportu.

Na stanowisko koordynatora dni otwartych została powołana dr n. farm. Aleksandra Józefczyk, prof. UM – pisaliśmy o tym w lutym https://blask.umlub.pl/article2.php?issue_nr=027&art_id=1173

Blask: Pani Profesor, jak Pani ocenia tegoroczne Dni otwarte, czy zrealizowaliśmy zamierzenia?
dr n. farm. Aleksandra Józefczyk, prof. UM: Przede wszystkim jeszcze raz chciałabym podziękować wszystkim osobom, które były zaangażowane w tegoroczną edycję. Bez Waszej ciężkiej pracy nie udałoby się zorganizować tak udanej imprezy.

Czy zrealizowaliśmy zamierzenia? Tak. Przede wszystkim „poprawiliśmy się” w obszarze medialnym. Jeszcze przed wyznaczoną datą było o nas „głośno” w lubelskich mediach - dzięki czemu mam nadzieję dotarliśmy do większej grupy naszych potencjalnych odbiorców – nauczycieli i uczniów naszego regionu, co przełożyło się na sporą liczbę odwiedzających nas zarówno na Pikniku jak i zaproponowanych warsztatach. Bardzo nas to oczywiście cieszy, ale chcemy więcej! Już mamy wiele pomysłów na promocję naszych kierunków studiów i od października ruszamy pełną parą z Dniami Wydziałów. Przyszłoroczne dni otwarte będą zwieńczeniem całorocznej działalności. Mam nadzieję, że ta forma spodoba się i przełoży na zwiększenie liczby chętnych studiujących w naszym Uniwersytecie. Czas pokaże.
ciasteczka w kształcie szczurów od Ośrodka Medycyny Doświadczalnej
Każdy chciał się pokazać od najlepszej strony :)
------------------------------------------------------------------

Głównym miejscem spotkania był parking pod Centrum Symulacji Medycznej ul. Chodźki 4. W namiotach na gości czekali przedstawiciele wszystkich kierunków, organizacje studenckie i studenckie koła naukowe, Biuro Rekrutacji, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, Zespół Pieśni i Tańca.

W namiotach kierunkowych można było porozmawiać ze studentami, o danym kierunku, zwykłym dniu studenta, możliwościach zatrudnienia, perspektywach, ale także skorzystać z przygotowanych warsztatów, np. symulatora starości z pielęgniarstwem, symulatora ciąży z położnictwem, zbadać krew z analityką medyczną, rozpoznać rośliny lecznicze z farmacją, pobrać lekcję języka migowego z terapią zajęciową, a nawet spróbować swoich sił w robieniu iniekcji na trenażerze, wymodelować zęba z technikami stomatologicznymi, a w namiocie biomedycyny dotknąć wyhodowanej skóry.

W przygotowanie wydarzenia zaangażowały się jednostki dydaktyczne z każdego wydziału. Zaproponowano warsztaty o różnorodnej tematyce. 60 zrealizowanych tematów warsztatów, co dało ponad 80 jednostek warsztatowych.  Pobieranie szpiku kostnego, warsztaty z technik szycia chirurgicznego, podstawowe zabiegi pielęgniarskie, jak powstają tabletki i jak powstaje nowy lek, warsztaty poświęcone fałszowaniu leków, warsztaty poświęcone tematyce grup krwi z możliwością praktycznego wykonania oznaczenia grupy krwi, symulator starości, USG narządu ruchu, warsztaty laparoskopowe, nauka gipsowania, nauka szycia rany, warsztaty psychologiczne z umiejętności interpersonalnych, szkolenie ze zdolności manualnych wykorzystywanych w pracy lekarza stomatologa albo nawet aparat fotograficzny w pracy dentysty, bardzo ciekawe i cieszące się co roku ogromnym powodzeniem warsztaty z medycyny sądowej, tj. kryminalne zagadki Lublina – wyobrażenia i obraz medialny CSI a realia badań w laboratoriach medyczno-sądowych, praca medyka sądowego a seriale kryminalne, ukryte wymiary zbrodni – obrazowanie sądowe 3D.

Jak co roku i teraz dużym zainteresowaniem cieszyły się wycieczki po Centrum Symulacji Medycznej oraz wycieczki po kampusie. W CSM udostępniono do obejrzenia sale wysokiej wiarygodności, w których na co dzień studenci prawie wszystkich kierunków mają zajęcia praktyczne na trenażerach i z pacjentami symulowanymi. Wycieczki po kampusie obejmowały trasę miasteczka akademickiego w okolicach ulic Chodźki, Gębali, Jaczewskiego.

Statystyki są imponujące, ponieważ warsztaty tematyczne 22 maja przeprowadzono dla 887 uczniów, a 23 maja dla 443 uczniów, tylko na wycieczki po CSM 22 maja zapisało się 45 osób, a na 23 maja 150 osób. W tym roku odwiedzili nas uczniowie i nauczyciele z kilku szkół z Lublina i Świdnika, ale także m.in. Rzeszowa, Przemyśla, Radomia, Warszawy, Ostrowca Świętokrzyskiego, Kozienic – przyjechały grupy zorganizowane w ramach klas, ale także osoby indywidualne, które są zainteresowane kontynuowaniem nauki na naszej uczelni i chciały w ten sposób ją poznać.

W tym samym czasie w budynku CSM oprócz warsztatów i pikniku odbywały się jeszcze XII Konferencja MedIQ, Gala Perspektyw oraz III Konferencja Medycznego Forum Edukacyjnego, podczas której wyróżniono 10 najlepszych Liceów i Techników w woj. Lubelskim https://www.facebook.com/perspektywy  (piszemy o tym https://blask.umlub.pl/article2.php?issue_nr=numer%20030&art_id=1315 ).
ćwiczenia z reanimacji pacjenta w namiocie wojskowym
M.A.S.H.? Nie, SimChallenge!
Wszystkich zainteresowanych współpracą w ramach wydarzenia 2025 już zapraszamy do współpracy.

Jako organizatorzy składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tego wyjątkowego wydarzenia – nauczycielom akademickim, studentom, pracownikom technicznym.

Pragniemy złożyć podziękowania także nauczycielom ze szkół średnich, którzy śledzą to, co dzieje się na naszej uczelni i zachęcają swoich uczniów do uczestniczenia w organizowanych wydarzeniach.

 

Już pracujemy nad kolejnymi dniami otwartymi!

Do zobaczenia za rok!

----------------
Media o nas:
TVP3 „To dobry dzień” z 22 maja 2024 r. (od 20. minuty) https://lublin.tvp.pl/77663685/22-maja-2024
Panorama Lubelska w TVP3  https://lublin.tvp.pl/77670882/dni-otwartych-mozliwosci-umlub
Kurier Lubelski https://kurierlubelski.pl/uniwersytet-medyczny-w-lublinie-zaprasza-na-dni-otwartych-mozliwosci/ar/c5-18524061


Przygotowała: Justyna Jóźkiewicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie