numer numer 030
czerwiec 2024
1

Podsumowanie projektu pn. Krwotok jako zagrożenie życia. Pierwsza pomoc w zapobieganiu zgonom. Apteczka pierwszej pomocy

W dniu 20 czerwca 2024 r. dobiegł końca trwający ponad 10 miesięcy projekt społeczny pn. "Krwotok jako zagrożenie życia. Pierwsza pomoc w zapobieganiu zgonom. Apteczka pierwszej pomocy" organizowany przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie a współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki II - Popularyzacja nauki".

Projekt skierowany do młodzieży licealnej województwa lubelskiego oraz seniorów zrzeszonych w Lubelskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
Celem projektu było popularyzowanie wiedzy na temat istoty udzielenia pierwszej pomocy, ze szczególnym uwzględnieniem postępowania ratowniczego w masywnych krwawieniach i krwotokach oraz rozpoznawania symptomów rozwijającego się wstrząsu krwotocznego. W tym celu w trakcie otwartych wykładów specjaliści w dziedzinie medycyny ratunkowej przedstawili najnowsze doniesienia dotyczące pierwszej pomocy oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia z uwzględnieniem krwawień i krwotoków. W nowoczesnym środowisku symulacyjnym Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przedstawiliśmy, jak zapobiegać zgonom w wyniku krwotoku z wykorzystaniem zarówno najprostszych, jak i nowoczesnych sposobów i opatrunków, tj. stazy taktycznej.
Pan prowadzący wykład
Seminarium pt:"Krwotok jako zagrożenie życia. Pierwsza pomoc w zapobieganiu zgonom. Apteczka pierwszej pomocy"
W ciągu 10 miesięcy przeprowadziliśmy łącznie 11 wykładów w szkołach średnich oraz na Politechnice Lubelskiej, która użycza pomieszczenia Lubelskiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku. Wykłady cieszyły się ogromnym powodzeniem i wzięło w nich udział kilkaset osób. Odbyło się także 18 spotkań praktycznych, w których wzięło udział ponad 220 osób. Organizatorami i prowadzącymi zajęcia teoretyczne i praktyczne byli pracownicy Samodzielnej Pracowni Medycznych Czynności Ratunkowych i Ratownictwa Specjalistycznego oraz Katedry i Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej UMLub: dr n. med. Maja Chrzanowska-Wąsik – twórca i koordynator projektu, prof. dr hab. Kamil Torres, dr n. med. Katarzyna Naylor, dr n. med. Tomasz Kucmin, dr n. med. Patrycja Okońska, dr n. o zdr. Kamil Bednarz, mgr Konrad Szast.

Nieocenioną pomoc okazali nam również studenci studenckich kół naukowych działających przy naszej Alma Mater: SKN Pierwszej Pomocy oraz SKN Ratownictwa Medycznego.

Skomplikowane i długie w organizacji zajęcia praktyczne odbywały się bez problemów dzięki nadzorowi personelu technicznego CSM – panom Michałowi Fornalowi, Marcinowi Kruszelnickiemu oraz Tomaszowi Wiączkowi.
Oprócz ogromnej wiedzy praktycznej i teoretycznej zaproponowaliśmy uczestnikom powtórzenie wiedzy przez rozrysowanie ośmiu drzewek decyzyjnych oraz pre- i posttest z materiału poruszanego na wykładach i ćwiczeniach. Każda ze szkół otrzymała od nas na zakończenie nowoczesną, modułową apteczkę pierwszej pomocy opracowaną i opatentowaną przez polską firmę medyczną.  

Opiekę informatyczną nad projektem sprawował Pan Piotr Marciniak.

Zwieńczeniem projektu i jednocześnie jego zakończeniem było 6-godzinne seminarium, które odbyło się na auli CSM 20 czerwca 2024 r. Zaproszeni goście – polscy specjaliści – prof. nadzw. dr hab. n. med. Waldemar Machała, dr hab. n. med. Patryk Rzońca, dr n. med. Tomasz Sanak, dr hab. n. med. Sylweriusz Kosiński, płk. dr n. biol. Marcin Niemcewicz, dr n. med. Magdalena Horodeńska – przedstawili najnowsze doniesienia dotyczące leczenia hipotermii, zaopatrywania ran oraz własne doświadczenia w zapobieganiu śmierci z wykrwawienia w wyniku urazu.


Tekst: dr n. med. Maja Chrzanowska-Wąsik
logo
Umowa nr POPUL/SP/0229/2023/01

Tytuł Projektu: „Krwotok jako zagrożenie życia. Pierwsza pomoc w zapobieganiu zgonom. Apteczka pierwszej pomocy.”

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie