numer 031
październik 2024
2

Gdzie tradycja spotyka się ze sztuczną inteligencją – delegacja WLD podczas konferencji ADEE w Leuven

Konferencje ADEE (Association for Dental Education in Europe) przyciągają rokrocznie nauczycieli z całego świata. Na edycję w dniach 7-10 września 2024 roku w Leuven zarejestrowali się uczestnicy z wielu krajów europejskich, takich jak Belgia, Chorwacja, Francja, Hiszpania, Litwa, Niemcy, Polska, Słowenia, Węgry, Wielka Brytania, Włochy oraz przedstawiciele z innych kontynentów. Tak szeroka międzynarodowa reprezentacja podkreśla globalny zasięg wydarzenia oraz rosnące zainteresowanie nowoczesnymi technologiami i edukacją w dziedzinie stomatologii.
Forum Dziekanów podczas konferencji ADEE
Forum Dziekanów podczas konferencji ADEE z udziałem prof. dr hab. Renaty Chałas - Dziekana WLD
Uniwersytet Medyczny w Lublinie reprezentowała delegacja w składzie: Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, prof. dr hab. n. med. Renata Chałas – kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Jamy Ustnej, prof. dr hab. n. med. Ingrid Różyło-Kalinowska – kierownik Zakładu Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej, dr n. med. Agnieszka Świątkowska – adiunkt w Zakładzie Ortopedii Szczękowej oraz dr n. med. Magdalena Piskórz – adiunkt w Zakładzie Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej. Wydział Lekarsko-Dentystyczny UM w Lublinie jest aktywnym członkiem ADEE oraz uczestnikiem międzynarodowych inicjatyw edukacyjnych, a udział jego pracowników w tak prestiżowych konferencjach naukowych wzmacnia współpracę z innymi ośrodkami badawczymi na świecie.
Delegacja Wydziału Lekarsko-Dentystycznego z Prezydentem ADEE
Delegacja Wydziału Lekarsko-Dentystycznego z Prezydentem ADEE
Oficjalne otwarcie konferencji w Faculty Club jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie – KU Leuven poprzedziło spotkanie dziekanów – Forum of European Heads and Dental Deans, poświęcone w tym roku pracy nad nowym dokumentem określającym kompetencje i sylwetkę dziekana stomatologii, zaś główne tematy plenarnych sesji obejmowały rolę sztucznej inteligencji (AI) w edukacji oraz praktyce stomatologicznej. W trakcie spotkania uczestnicy dyskutowali m.in. o implementacji AI w kształceniu zawodowym (np. wykorzystanie narzędzi takich jak Chatbox do zbierania wywiadu z pacjentem) oraz jej zastosowaniu w ochronie zdrowia. Dyskusje dotyczyły też wykorzystania AI w diagnostyce obrazowej, w tym narzędzi wspomagających analizę zdjęć rentgenowskich i tomografii komputerowej, co potwierdza, że radiologia stanowi istotny element diagnostyczny, a AI odgrywa coraz większą rolę w jej rozwoju. Przedstawiono również nowoczesne zastosowania rezonansu magnetycznego w stomatologii.
Próba z goglami VR przed wprowadzeniem do zajęć z radiologii stomatologicznej
Próba z goglami VR przed wprowadzeniem do zajęć z radiologii stomatologicznej
Podczas sesji naukowych uczestnicy z Lublina mieli okazję zaprezentować swoje badania nad wykorzystaniem nowoczesnych technologii i narzędzi stosowanych w edukacji na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym w następujących projektach:  „Teachers’ and students’ perspectives on the use of haptic simulation (HS) in teaching dentistry at MUL”, „Qbion as an innovative simulation tool in the education of dentistry students” oraz „Evaluation of digital teaching methods in orthodontics at the undergraduate level”. Wiele prezentacji poświęcono także innym cyfrowym rozwiązaniom edukacyjnym, które mogą wspierać w kształceniu i ewaluacji studentów oraz kalibracji nauczycieli.

Konferencja ADEE dla uczestników, którzy pierwszy raz brali udział w wydarzeniu to doskonała okazja do nawiązywania międzynarodowych kontaktów oraz wymiany doświadczeń i opinii, poznania nowych metod dydaktycznych i klinicznych stosowanych na całym świecie, a także zapoznania się z rozwiązaniami technologicznymi podczas wystawy producentów. ADEE cieszy się dużą renomą w środowisku akademickim, a Leuven – miasto o bogatej tradycji akademickiej – stanowiło idealne tło dla tegorocznej edycji wydarzenia, połączonej z degustacją wyśmienitej belgijskiej czekolady i piwa.
Dr n. med. Agnieszka Świątkowska prezentuje wynki badań własnych 1a
Dr n. med. Agnieszka Świątkowska prezentuje wynki badań własnych
Tekst: dr n. med. Magdalena Piskórz, dr n. med. Agnieszka Świątkowska
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie