numer 031
październik 2024
39

71. Konferencja ORCA w śródziemnomorskim klimacie z akcentem lubelskim

Prof. Renata Chałas, prof. Margharita Fontana, dr Paweł Maksymiuk pozują na tle baneru z konferencji
Prof. Renata Chałas, prof. Margharita Fontana, dr Paweł Maksymiuk
W dniach 3-6 lipca 2024 roku miała miejsce 71. konferencja Światowej Organizacji ds. Badań nad Próchnicą Zębów – ORCA (Organization for Caries Research), której obecnym Prezydentem jest prof. Margherita Fontana, visiting professor MUL. Konferencja odbywa się rokrocznie w różnych zakątkach świata, w tym roku rolę gospodarza pełniło greckie miasto Heraklion, będące stolicą Krety. Wydarzenie odbyło się w nowoczesnym centrum konferencyjnym zlokalizowanym w centralnej części miasta.

Ta destynacja przyciągnęła uczestników z kontynentów całego świata – z Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Azji i Australii, aby w śródziemnomorskim klimacie dyskutować o postępach w badaniach dotyczących choroby, którą zajmuje się większość lekarzy dentystów na całym świecie. Polskę reprezentowały 4 osoby, w tym 2 osoby z naszej Alma Mater.

Program konferencji podzielony był na bloki tematyczne, całościowo obejmujące tematykę choroby próchnicowej. Poszczególne sesje dotyczyły m.in. diagnostyki, prewencji, metod leczenia, jak również zagadnień z zakresu zdrowia publicznego czy nauczania oraz możliwości zastosowania sztucznej inteligencji. Podczas każdej sesji odbywały się ustne prezentacje uczestników podsumowujące wyniki ich badań, jak również sesje pytań i odpowiedzi, będące swoistą areną do uzyskania opinii i dyskusji w międzynarodowym gronie specjalistów.
dwóch mężczyzn czyta olakat i rozmawia o nim
Dyskusja podczas sesji plakatowej
Inicjatywa oraz wsparcie ze strony Kierownika Katedry i Zakładu Medycyny Jamy Ustnej UM w Lublinie prof. dr hab. n. med. Renaty Chałas umożliwiły mi uczestnictwo w tym wydarzeniu oraz przedstawienie rezultatów badań prowadzonych w zespole pracowników Zakładu Medycyny Jamy Ustnej oraz Pracowni Stomatologii Przedklinicznej pod tytułem: „Experimental selective characteristics of early caries lesions after resin infiltrant application”. Tematyka ta łącząca precyzyjną diagnostykę z minimalnie inwazyjną metodą leczenia próchnicy spotkała się z zainteresowaniem uczestników, o czym świadczyła żywa dyskusja podczas sesji plakatowej oraz prezentacji ustnej.

Jednak konferencja to nie tylko wykłady i prezentacje, ale również rozmowy w kuluarach oraz networking w czasie części socjalnej. W tej edycji mieliśmy możliwość wspólnego spędzenia czasu m.in. podczas oficjalnego przyjęcia w Garden of Senses czy też koncertu ORCA band ze szlagierem „Imagine there is no caries”. Wiele osób opisywało panującą na konferencji atmosferę jako rodzinną, a otwartość uczestników sprzyjała nawiązywaniu kontaktów naukowych, które, mam nadzieję, w przyszłości zaowocują kolejną międzynarodową współpracą. Dla mnie jednak to była przede wszystkim ogromna szansa, aby stać się chociaż przez kilka dni częścią globalnej społeczności kształtującej przyszłość kariologii, za co serdecznie dziękuję.
Dr n. med. Paweł Maksymiuk
Katedra i Zakład Medycyny Jamy Ustnej UM w Lublinie
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie