numer 031
październik 2024
20

UMLub w stronę technologii cyfrowych

Na naszej uczelni powołano pełnomocnika rektora ds. cyfrowej transformacji. Pełnomocnik powoływany jest w celu wsparcia procesu przekształcenia Uniwersytetu w nowoczesną instytucję edukacyjną i badawczą, w pełni korzystającą z technologii cyfrowych.
portret mgra inż. Dariusza Wronikowskiego
mgr inż. Dariusz Wronikowski
Szanowni Państwo, Drodzy Pracownicy i Studenci,

Nazywam się Dariusz Wronikowski i mam zaszczyt pełnić funkcję pełnomocnika rektora ds. cyfrowej transformacji. W ostatnich latach zawodowo byłem związany z Akademią Leona Koźmińskiego, gdzie odpowiadałem za cyfrową transformację jako dyrektor IT. Dodatkowo poza pracą w Akademii jestem koordynatorem sekcji informatycznej w Stowarzyszeniu Forum Administracji Akademickiej oraz byłem wiceprzewodniczącym prezydium w sekcji EdTech przy Konfederacji Lewiatan. Teraz dołączam do społeczności Uniwersytetu Medycznego, aby wspólnie z Wami budować nowoczesne, innowacyjne środowisko akademickie i medyczne.

Naszym priorytetem jest wprowadzenie narzędzi cyfrowych, które będą wspierały zarówno pracowników naukowych i medycznych, jak i administracyjnych w ich codziennej pracy, a także poprawią doświadczenia studentów oraz pacjentów. Planując cyfrową transformację, współpracujemy nie tylko z władzami uczelni, ale również z dyrektorami czterech szpitali uniwersyteckich, aby wdrożone technologie mogły zwiększyć efektywność zarządzania, usprawnić procesy medyczne oraz podnieść jakość opieki nad pacjentami.

Jednym z kluczowych aspektów naszych działań będzie zapewnienie bezpieczeństwa IT, dlatego zwrócimy szczególną uwagę na szkolenia i budowanie kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa, zarówno wśród pracowników, jak i studentów.

Nasze działania zaplanowane w najbliższym czasie skoncentrują się na kilku kluczowych obszarach:
  • integracji systemów IT – stworzeniu wspólnego, jednolitego środowiska cyfrowego, które umożliwi sprawną wymianę informacji pomiędzy uczelnią a szpitalami;
  • automatyzacji procesów – optymalizacji procedur administracyjnych, co pozwoli na redukcję biurokracji i usprawnienie codziennych zadań, również poprzez szerokie wprowadzenie i wykorzystanie podpisów elektronicznych;
  • rozwoju nowoczesnej infrastruktury IT – zbudowaniu bezpiecznej, skalowalnej infrastruktury technologicznej, która będzie odpowiadała na rosnące potrzeby uczelni oraz placówek medycznych i ułatwi komunikację pomiędzy użytkownikami;
  • wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML) – wdrażaniu nowoczesnych technologii w badaniach naukowych i opiece nad pacjentami. AI i ML wspomogą analizę dużych zbiorów danych, prognozowanie wyników leczenia, podejmowanie decyzji medycznych i personalizację opieki nad pacjentami;
  • wspieraniu innowacji – wprowadzaniu nowych narzędzi wspierających badania naukowe, edukację i opiekę zdrowotną, takich jak technologie oparte na sztucznej inteligencji, big data, telemedycynie, a także rzeczywistości wirtualnej (VR) i rozszerzonej (AR). VR i AR znajdą zastosowanie w symulacjach medycznych, zdalnych operacjach oraz w interaktywnej edukacji studentów.
Już podczas pierwszych tygodni mojej pracy miałem przyjemność poznać wielu specjalistów z dziedziny medycyny, jak również administracji i jestem pod wrażeniem ich wiedzy i zaangażowania. Wspólnie stoimy przed wieloma ekscytującymi wyzwaniami i projektami, które – jestem o tym przekonany – pozwolą nam stworzyć środowisko będące wzorem dla innych instytucji akademickich i medycznych w kraju.

Zapraszam Państwa do współpracy, dzielenia się pomysłami oraz aktywnego uczestnictwa w procesie cyfrowej transformacji.

Z wyrazami szacunku,
Dariusz Wronikowski
Pełnomocnik Rektora ds. Cyfrowej Transformacji
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie