numer 031
październik 2024
7

W dobrym rytmie z własnym sercem

W poniedziałek 16 września, w ramach wydarzeń specjalnych Lubelskiego Festiwalu Nauki, odbył się niezwykle interesujący wykład Pana dra n. med. Bartosza Kondrackiego, prof. Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, pt. „W dobrym rytmie w własnym sercem”.
Dr n. med. Bartosz Kondracki, prof. uczelni portret
Dr n. med. Bartosz Kondracki, prof. uczelni
Wykład był doskonałym odzwierciedleniem myśli przewodniej tegorocznej edycji festiwalu „Człowiek sercem nauki” oraz wzbudził niezwykłe zainteresowanie wśród słuchaczy, którzy salę wykładową Collegium Universum wypełnili dosłownie do ostatniego miejsca.

Pan dr n. med. Bartosz Kondracki, prof. UM, w spójny i prosty sposób przekazał zebranym, jak ważne jest obserwowanie siebie i pracy własnego serca na co dzień. Okazuje się, iż zaburzenia rytmu serca, nazywane też arytmiami, zdarzają się bardzo często. Problem dotyka nie tylko osób starszych i schorowanych, ale także młodzież i dzieci. Słuchacze dowiedzieli się, iż odczuwanie zaburzeń rytmu serca znaczenie różni się u osób młodych i starszych. Nawet pojedyncze nieprawidłowe skurcze serca są dużo silnej odczuwane w młodszym wieku, podczas gdy u starszych osób nawet do kilkunastu tysięcy uderzeń serca może być nieprawidłowe i nie będzie to aż tak wyczuwalne i uciążliwe. Zaburzenia rytmu serca w przypadku dzieci i osób młodych zazwyczaj mają podłoże związane z nieprawidłowościami w gospodarce wodnej i elektrolitowej organizmu.

Pan Profesor przedstawił proste narzędzia, jakie mogą pomóc w ocenie występowania zaburzeń rytmu serca u nas samych, jak i u naszych najbliższych. Okazuje się, iż najmniej skomplikowanym sposobem pomiaru rytmu pracy serca jest badanie tętna, które powinno utrzymywać się na poziomie około 60-80 uderzeń na minutę. Oceny rytmu można również dokonać, wykorzystując ciśnieniomierz, opaski mierzące puls lub po prostu smartwatche, które w obecnie, w dobie cyfryzacji, są w stanie wykonać dla nas nawet jednoodprowadzeniowe EKG. Bardziej profesjonalne narzędzia oceny rytmu (EKG, holter  tomografia serca) są już wykorzystywane przez specjalistów.

Dlaczego tak ważny jest prawidłowy rytm serca? Otóż w opinii naszego eksperta, spowolnienie przepływu krwi przez układ przedsionków i komór serca może generować występowanie skrzeplin, które stanowią istotne ryzyko udaru mózgu, zatoru płuc czy niedokrwienia serca, jak i każdego innego narządu. Niezdiagnozowana i nieleczona arytmia stanowi zatem poważne zagrożenie dla życia człowieka w każdym wieku.

Pan Profesor na co dzień pracujący w Katedrze i Klinice Kardiologii USK 4 w Lublinie przedstawił narzędzia, jakie obecnie są stosowane w procesie umiarawiania rytmu pracy serca, poczynając od farmakoterapii po kardiowersję elektryczną. Uczestnicy zobaczyli na krótkich filmach, jak wygląda zabieg kardiowersji elektrycznej. Mogli także wziąć do rąk elektrody używane podczas zabiegów ablacji serca. Z audytorium padały pytania dotyczące zarówno anatomii samego serca, jak i bezpieczeństwa zabiegów ablacji. Pan Profesor z pasją odpowiadał na każde z nich. Dało się także zauważyć, że uczestnicy wykładu czynnie angażowali się w jego przebieg – zarówno w czasie jego trwania, jak i po zakończeniu – wielu trzymało palce na tętnicy promieniowej, mierząc własny puls.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Lubelskiego Festiwalu Nauki serdecznie dziękujemy Panu Profesorowi Bartoszowi Kondrackiemu za przeprowadzenie wykładu, który na wszystkich wywarł duże wrażenie.
Wykład dra Kondrackiego podczas LFN, wszystkie miejsca zajęte na sali wykładowej
Wykład dra Kondrackiego podczas LFN (fot. Olga Matosiuk)
Dr n. med. Bartosz Kondracki, profesor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, specjalista kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych i kardiolog inwazyjny. Praca jest jego pasją. Pracuje na co dzień z przyjemnością, a w wolnych chwilach pływa, biega i jeździ na rowerze.

Relacja: dr n. farm. Magdalena Hałabiś-Kalinowska
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie