numer 033
grudzień 2024
4

Dwa porozumienia o współpracy z uczelniami w Chinach – relacja z wizyty delegacji UMLub

dr Sobieszczański i dr hab. Bobiński na kampusie Xi’dian University Hangzhou Institute of Technology (HI-XDI) w Hangzhou
dr Jarosław Sobieszczański i dr hab. Marcin Bobiński na kampusie Xi’dian University Hangzhou Institute of Technology (HI-XDI) w Hangzhou
dr Sobieszczański i dr hab. Bobiński na kampusie Jinan University w Guangzhou
Na kampusie Jinan University (JHU) w Guangzhou
W dniach 18-22.11.2024 roku delegacja Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w składzie dr n. med. Jarosław Sobieszczański, prof. uczelni, i dr hab. n. med. Marcin Bobiński, odbyła wizytę w Chinach. Celem wizyty była promocja Uczelni oraz nawiązanie współpracy w zakresie rekrutacji, wymiany akademickiej, badań naukowych, nowoczesnych technologii i wymiany doświadczeń w zakresie edukacji medycznej. Członkowie delegacji odwiedzili dwa uniwersytety chińskie:

Jinan University (JHU) w Guangzhou oraz Xi’dian University Hangzhou Institute of Technology (HI-XDI) w Hangzhou. W spotkaniach z delegacją naszej Uczelni brali udział dziekani i dyrektorzy departamentów odpowiedzialni za umiędzynarodowienie wymienionych uniwersytetów.

Jinan University (JHU) w Guangzhou zajmuje czołową pozycję w kraju i jest pierwszym chińskim uniwersytetem, który rekrutuje studentów zagranicznych. Jego historia sięga początku XX wieku. Konsekwentnie plasuje się w czołówce uniwersytetów Chin kontynentalnych pod względem liczby studentów z Hongkongu, Makau, Tajwanu i zagranicy. Uniwersytet w Jinan jest jedną z pierwszych uczelni w Chinach oferujących edukację biznesową i piątą uczelnią w Chinach kontynentalnych akredytowaną przez Stowarzyszenie MBA (AMBA). JHU ma 27 kolegiów, składających się z 59 wydziałów i oferujących 89 kierunków studiów licencjackich. Spośród 55 wydziałów 43 oferuje programy magisterskie, a 19 oferuje programy przyznające stopień doktora. Na Uniwersytecie Jinan znajduje się 15 stacji badawczych, 182 instytuty badawcze i 77 laboratoriów. Na uniwersytecie studiuje ponad 50 000 studentów.

dr Sobieszczański i przedstawiciel Xidian University podpisują dokumenty o współpracy
Podpisanie dokumentów inicjujących współpracę z Xidian University
Nieznacznie młodszy Xidian University kształci ponad 31 000 studentów i składa się 23 wydziałów. Posiada 4 państwowe laboratoria kluczowe, 5 kluczowych laboratoriów Ministerstwa Edukacji, 17 prowincjonalnych laboratoriów kluczowych i 15 uniwersyteckich instytutów badawczych i centrów. Xidian University posiada wyróżniające się osiągnięcia w zakresie badań naukowych w kraju i za granicą. Jest jednym z uniwersytetów, które posiadają „National Advantage Discipline Innovation Platform”, jednym z uniwersytetów Double First-rate, jednym z 56 uniwersytetów posiadających Graduate School, jednym z 35 uniwersytetów posiadających National Demonstration School of Software. Jest to podstawowa baza szkolenia talentów IT i innowacji naukowych na wysokim poziomie. W 2020 roku według rankingu Academic Ranking of World Universities (ARWU) Uniwersytet Xidian znalazł się w czołówce 401–500 najlepszych uczelni na świecie.

Hangzhou Institute of Technology (HI-XDI) w Hangzhou będący częścią Xidian University posiada ultranowoczesny kampus, zbudowany w ciągu ostatnich 2 lat, będący w trakcie oddania do użytku. Delegacja naszego Uniwersytetu miała okazję bliżej zapoznać się z tym miejscem. Xidian University Hangzhou Institute of Technology to główna platforma innowacji naukowych i technologicznych, wspólnie założona przez Xidian University i Xiaoshan District, której celem jest zbudowanie krajowego zespołu strategicznej siły naukowej i technologicznej w dziedzinie informacji elektronicznej, nowej platformy do transferu i transformacji innowacyjnych osiągnięć oraz obszaru demonstracyjnego dla wspierania talentów poprzez integrację przemysłu i środowiska akademickiego.
dr Sobieszczański i przedstawiciel Jinan University podpisują dokumenty o współpracy
Podpisanie dokumentów inicjujących współpracę z Jinan University
Owocem wizyty delegacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie było podpisanie w imieniu JM Rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dra hab. n. med. Wojciecha Załuska, w obu tych Uniwersytetach, dokumentów inicjujących współpracę – Memorandum of Understanding (MoU), które będą stanowić podstawę do dalszych wspólnych działań w najbliższych latach.


Tekst: dr n. med. Jarosław Sobieszczański, prof. uczelni
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie