Informator uniwersytecki
numer 033
grudzień 2024
★
1
Podsumowanie działalności PTSF w październiku i listopadzie
Październik i listopad był bardzo aktywnym czasem w życiu członków lubelskiego oddziału PTSF. Po zakończeniu październikowej rekrutacji udało się pozyskać 33 nowych członków. Od samego początku swojej działalności mieli szansę spróbować swoich sił w różnych przedsięwzięciach. Aby lepiej współpracować, członkowie PTSF Lublin wzięli udział w czterech integracjach, podczas których nie tylko mieli okazję poznać innych członków, ale także rozwijać swoje talenty wokalne i plastyczne.
Na samym początku października nasz oddział wziął udział w Targach Kół Naukowych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Studenci mogli dowiedzieć się przy stoisku o działalności stowarzyszenia i przekonać się, jak i dlaczego warto zostać jego członkami.
W dniach 19-22 listopada miała miejsce jedna z większych akcji profilaktycznych Polskiego Towarzystwo Studentów Farmacji, czyli "W szczepionkę nie boli". Akcja odbywa się równocześnie – w tym samym czasie – w 12 miastach Polski, również w Lublinie. W tym roku akcja skupiła się na poważnym problemie, jakim jest dezinformacja w świecie medycznym i rozwiązaniach, w jaki sposób można z nią walczyć. W akcji wzięło 18 członków i członkiń PTSF Lublin. Z prelekcjami udało się trafić do 8 szkół województwa lubelskiego, odbyły się 23 prelekcje dla 693 uczniów.
Wszystkie używane materiały edukacyjne i prezentacje przedstawiane uczniom były przygotowane przez koordynatorkę ogólnopolską ds. materiałów edukacyjnych oraz zostały sprawdzone pod względem merytorycznym przez nauczycieli akademickich. W tym roku opiekę nad szkoleniem lubelskich wolontariuszy objęła Julia Jakubowska – lokalna wiceprzewodnicząca ds. nauki i edukacji.
Cieszymy się, że mogliśmy przyczynić się do rozpowszechniania evidence-based medicine wśród uczniów i tym samym zachęcić ich do krytycznego spojrzenia na informacje rozpowszechniane w mediach.
Mimo tego, że tegoroczna akcja "W szczepionkę nie boli" została zakończona, to PTSF Lublin nie zwalnia. Członkinie naszego stowarzyszenia zaangażowały się w akcję organizowaną wraz z English Division Student Government oraz Studenckim Kołem Naukowym Pracowni Badań Narządu Ruchu, gdzie mogli porozmawiać z pacjentami i edukować ich w zakresie bezpiecznej i skutecznej antybiotykoterapii. Jest to szczególnie ważne w czasie narastającej antybiotykooporności.
Przed członkami i członkiniami PTSF Lublin kolejne wielkie wyzwanie. W tym roku to właśnie nasze miasto jest gospodarzem ogólnopolskiej wigilii, która odbywała się na początku grudnia, w dniach 6-8 grudnia 2024 r. Organizacja tak dużego wydarzenia jest nie tylko dużym wyróżnieniem, ale także olbrzymią odpowiedzialnością. Członkowie i członkinie Komitetu Organizacyjnego i Komitetu Pomocniczego robią, co mogą, aby wydarzenie było dopięte na ostatni guzik i odbyło się w zaplanowany sposób. A to tylko jedna z wielu aktywności, które stawia przed lubelskim oddziałem grudzień.
Autor: Natalia Szpaczyńska, koordynatorka lokalna ds. promocji oddziału PTSF Lublin
Autor: Natalia Szpaczyńska, koordynatorka lokalna ds. promocji oddziału PTSF Lublin
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie