numer 033
grudzień 2024
2

"Jak żyć długo i szczęśliwie" – debata w ramach XX Lubelskiego Festiwalu Nauki

"Jak żyć długo i szczęśliwie" – debata w ramach XX Lubelskiego Festiwalu Nauki

Debata została zorganizowana jako wydarzenie specjalne XX Lubelskiego Festiwalu Nauki w dniu 18 września 2024 r. Miała miejsce w auli Collegium Medicum i zgromadziła grono ekspertów-przedstawicieli uczelni lubelskich i Miasta Lublin:

mgr Anna Augustyniak – zastępca prezydenta ds. społecznych
prof. dr hab. Małgorzata Karwowska, Uniwersytet Przyrodniczy
dr Katarzyna Kociuba-Adamczuk, Katolicki Uniwersytet Lubelski
dr hab. Małgorzata Kuśpit, profesor Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej
dr hab. Joanna Popiołek-Kalisz, profesor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
dr hab. inż. Barbara Szymoniuk, profesor Politechniki Lubelskiej
Uczestnicy debaty "Jak żyć długo i szczęśliwie"
Wydarzenie prowadził dr Wojciech Brakowiecki, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Debata poruszyła temat, który interesował już starożytnych filozofów ,,Co to znaczy szczęśliwe życie?”. Można więc uznać, że od początku istnienia człowieka pytanie nurtowało ludzkość. Powstawały różne nurty, w tym najbardziej popularny stoicyzm zapoczątkowany przez Zenona z Kition (Ateny IV w. p.n.e). Wydaje się on nadal adekwatną postawą w obliczu trudności, z jakimi przychodzi nam się mierzyć. Jednak – jak wiemy – mimo tysięcy lat, dylemat ten nadal jest aktualny i niedostatecznie rozwiązany. Uczestnicy debaty przedstawili kilka wyznaczników, które mogą pomóc w dążeniu do tego, aby życie dawało satysfakcję każdemu.
Pierwsza uczestniczka debaty dr hab. Joanna Popiołek-Kalisz wyjaśniła, jak stres wpływa na życie człowieka, jakie konsekwencje przynosi przewlekły stres oraz czym tak właściwie on jest. Pani doktor podkreślała rolę aktywności fizycznej w regulacji naszych często tłumionych emocji, przedstawiła zalety i korzyści dla ciała oraz ducha.

Kiedy o głos została poproszona dr hab. Małgorzata Kuśpit, stwierdziła, że to, co w życiu dla człowieka jest najważniejsze w drodze do szczęścia, to pasje i zainteresowania. Podkreśliła także, że każdy powinien słuchać siebie, wyznaczać cele zgodnie z własnymi możliwościami na daną chwilę "każdy człowiek jest w stanie pokonać trudności jednak w swoim czasie". W swojej wypowiedzi opierała się na autorytecie dr. hab. Janusza Czapińskiego.

Kolejną uczestniczą debaty była mgr Anna Augustyniak. Jej zdaniem ,,miasto jest szczęśliwe, szczęściem swoich mieszkańców". Pani Prezydent podkreślała, iż człowiek jest istotą społeczną. Miasto, słuchając potrzeb mieszkańców, stara się realizować projekty, które mają na celu rozwijać talenty i integrować społeczeństwo niezależnie od wieku. Najważniejsze dla człowieka jest mieć kogoś, z kim może podzielić się swoimi przemyśleniami, wiedzą ,,powinniśmy się uczyć bycia razem". Według Pani Augustyniak środkiem do szczęścia jest relacja.

Dr hab. inż. Barbara Szymaniuk powiedziała, że warto skupić się na mocnych stronach człowieka, doceniać je oraz rozwijać. Przez tak postawioną perspektywę ludzie są bardziej zmotywowani do pracy nad sobą. Pani Doktor zauważała też różnice w podejściu do szczęścia kolejnych pokoleń. W swojej wypowiedzi zaznaczyła, że młodsze pokolenia zwracają uwagę na małe rzeczy, starają się wykorzystywać swoje możliwości, czerpiąc tym samym inspiracje od starszych. Z kolei starsze pokolenia czerpią radość z wzajemnych relacji.
Kolejna uczestniczka debaty dr Katarzyna Kociuba-Adamczuk przedstawiła podstawowe potrzeby człowieka, definiowane jako szczęście. Zwróciła uwagę, że my-ludzie mamy często tendencje, aby nie doceniać, co kolei sprawia, że często jesteśmy skupieni na tym, czego nam brakuje. To właśnie takie rzeczy, jak bezpieczeństwo oraz proste potrzeby wraz z nawykami zapewniają nam długie oraz szczęśliwe życie. Pani Doktor zauważyła także, że sytuacja świadomości zdrowia psychicznego znacznie poprawiła się po pandemii COVID-19. Społeczeństwo korzysta z możliwości, jakie daje nam dzisiejszy świat, aby rozwijać własną osobę, dbać o własne zdrowie psychiczne oraz tym samym tworzyć bardziej świadome społeczeństwo.

Natomiast prof. dr hab. Małgorzata Karwowska skupiła uwagę uczestników debaty na roli odżywiania się oraz jakości i rodzaju żywności w dbaniu o nasze zdrowie oraz samopoczucie. Pani Profesor w swojej wypowiedzi zwróciła uwagę na to, że często zapominamy o stwierdzeniu "jesteś tym, co jesz", co oznacza, że dbając o nasze zdrowie, zapewniamy organizmowi siły, aby spełniać potrzeby naszego ducha.
W podsumowaniu każdy z uczestników debaty zgodnie stwierdził, iż szczęścia należy szukać w sobie i we wzajemnych relacjach. Poprzez realizacje pasji, poprzez swoje uzdolnienia czy możliwości, człowiek może osiągnąć upragnione szczęście.
Autorki tekstu:
Studentki: Gabriela Wójcik, Maria Kopeć, Milena Tobota, Aleksandra Woś
Wydziałowe koordynatorki XX LFN:
dr Aneta Kościołek, prof. uczelni, i dr Joanna Warchulińska, prof. uczelni
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie