numer 033
grudzień 2024
2

Nagroda Prezesa Rady Ministrów za wyróżniającą się rozprawę doktorską dla pracownika UMLub

29 listopada 2024 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyło się spotkanie Premiera Donalda Tuska z laureatami nagród za osiągnięcia naukowe, podczas którego Premier wręczył reprezentantom świata nauki Nagrody Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia naukowe za 2023 rok. Począwszy od 1994 r. Nagroda Prezesa Rady Ministrów przyznawana jest corocznie w uznaniu wkładu w rozwój polskiej nauki. Powołany przez Premiera Zespół ds. Nagród w każdym roku wskazuje do czterdziestu pięciu laureatów łącznie w trzech kategoriach:
  • za wyróżniającą się rozprawę doktorską
  • za wysoko oceniane osiągnięcia naukowe będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego
  • za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w tym twórczości artystycznej lub działalności wdrożeniowej

Wśród dwudziestu pięciu tegorocznych laureatów Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wyróżniającą się rozprawę doktorską jest dr n. med. i n. o zdr. Piotr Stępnicki, specjalista badawczo-techniczny w Samodzielnej Pracowni Radiofarmacji Katedry i Zakładu Chemii Organicznej Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Przedmiotem nagrodzonej rozprawy doktorskiej pt. “Development of new bioactive compounds targeting the dopamine and serotonin systems as potential drugs for the treatment of schizophrenia”  było opracowanie nowych związków chemicznych o aktywności przeciwpsychotycznej, które mogą posłużyć jako struktury wiodące do otrzymania nowych leków do leczenia schizofrenii lub jako substancje narzędziowe do badania jej patogenezy. Badania do rozprawy doktorskiej dr Piotr Stępnicki wykonał w Katedrze i Zakładzie Syntezy i Technologii Chemicznej Środków Leczniczych Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, w Katedrze Chemii Ogólnej, Koordynacyjnej i Krystalografii UMCS, a także podczas dwóch staży naukowych w Center for Research in Molecular Medicine and Chronic Diseases Uniwersytetu w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Wniosek zgłoszony przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie w dyscyplinie nauki farmaceutyczne został rekomendowany do przyznania nagrody za interdyscyplinarne badania łączące techniki syntezy chemicznej, biologii molekularnej, badań in vivo oraz modelowania komputerowego, które zaowocowały uzyskaniem nowych, nieopisanych wcześniej związków chemicznych, których charakterystyka farmakologiczna i strukturalna poszerza obecny stan wiedzy dotyczący sygnalizacji poprzez receptory GPCR, oraz które mogą przyczynić się do odkrycia skuteczniejszych leków do leczenia schizofrenii.

Dr Piotr Stępnicki ukończył studia na kierunku farmacja na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie w 2018 r., a następnie studia doktoranckie na tej samej uczelni w 2023 r. W swojej pracy badawczej zajmuje się projektowaniem i syntezą nowych związków chemicznych o aktywności w ośrodkowym układzie nerwowym oraz związków o działaniu przeciwnowotworowym.

 
dr Piotr Stępnicki odbiera nagrodę z rąk premiera Donalda Tuska
dr Piotr Stępnicki odbiera nagrodę z rąk premiera Donalda Tuska
Opracował: dr n. med. i n. o zdr. Piotr Stępnicki
Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.gov.pl/web/premier/naukowcy-to-nadzieja-na-lepsza-polske-i-lepszy-swiat
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie