numer 033
grudzień 2024
2

Konferencja "Fizycy-medykom"

Czy to prawda, że współczesna medycyna „stoi na nogach”, z których jedną jest fizyka? Nad tym zagadnieniem dyskutowali uczestnicy konferencji „Fizycy-medykom” – pierwszej w historii Zakładu Biofizyki UM. Była to impreza towarzysząca VI edycji Dni Jakości Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a odbywała się 6 grudnia 2024 roku w auli Collegium Pharmaceuticum. Organizatorami byli pracownicy Zakładu Biofizyki, a wśród prelegentów byli sami pracownicy zakładu, studenci koła naukowego MedPhysX działającego przy zakładzie oraz zaproszeni goście.
Odebranie wyróżnienia za warsztat dla SKN MedPhysX
Konferencję rozpoczął jej inicjator dr Jan Warchoł krótkim rysem historii istniejącego w różnych formach, od 1955 roku, Zakładu Biofizyki. Wspominał jego obecnych, jak i dawnych pracowników, podkreślał wieloletnie badania prowadzone w zakładzie na rzecz ich zastosowań medycznych i dydaktyczną rolę zakładu. „Biofizyka to pierwszy akt spotkania fizyki z medycyną, z którym mają do czynienia studenci naszej uczelni. A my, fizycy, mamy zaszczytne zadanie wprowadzania ich w okoliczności i szczegóły tego spotkania” – mówił.
Dr hab. Anna Matysik-Woźniak, prof. uczelni( Katedra i Klinika Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej)
Kontynuacją tych rozważań była pierwsza sesja i referaty dotyczące powiązań fizyki z medycyną. Prezentacje miały charakter prac poglądowych, a jednocześnie podkreślały rolę nauczania biofizyki w pierwszych latach kształcenia studentów. Referaty przedstawiali studenci SKN MedPhysX: Dawid Skrok, Aleksandra Ciężka, Amelia Przepiórka, Róża Ochnicka i Michalina Miszczuk.
Kolejne dwa wykłady, prowadzone przez pracowników uniwersytetu, były wynikiem współpracy fizyków i lekarzy. Pierwszą prelegentką była mgr Anna Tetych z Zakładu Biofizyki z wykładem: "Adaptacja naturalnych właściwości wzmocnienia dźwięku w układzie słuchowym do implantów kostnych". Kolejny wykład pt. "Anatomia upadku, czyli o układzie równowagi i klinicznym znaczeniu upadków", wygłosił absolwent naszego uniwersytetu lek. Bartosz Borowski. Sesja została podsumowana w panelu dyskusyjnym, do którego oprócz prelegentów dołączyła dr Justyna Wyroślak-Najs prof. UM, z II Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej UM. Każdy z uczestników panelu dzielił się osobistym doświadczeniem co do tego, w jaki sposób zetknął się z biofizyką i jak traktuje jej obecność w obszarze medycznych zastosowań. Były to zaskakująco ciepłe słowa mobilizujące fizyków do działań w służbie medycyny.
Dr Małgorzata Gospodarek (Zakład Biofizyki)
Kolejna sesja, prowadzona przez prof. dr hab. Hannę Trębacz z Zakładu Biofizyki UM, odbyła się pod hasłem „MikrOKOsmos”, a uświetnili ją zaproszeni goście i jednocześnie prelegenci z Zakładu Biofizyki UMCS. Prezentowane referaty miały formę prac naukowych i poglądowych. Pierwszy, wielowątkowy wykład „Oko: od skali makro do nano”, prowadzili dr hab. Rafał Luchowski, prof. UMCS, prof. dr hab. Wiesław Gruszecki, kierownik Katedry Biofizyki UMCS, oraz inicjatorka sesji, kierownik Zakładu Biofizyki UM, dr hab. Justyna Widomska, prof. UM. Słuchacze mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi technikami obrazowania biomolekularnego oraz trendami badań tkanek oka. W kolejnym wykładzie „Dwa spojrzenia na oko: optometria a okulistyka” dr hab. Wojciech Grudziński, prof. UMCS, oraz dr hab. Anna Matysik-Woźniak, prof. UM, z Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej UM, przedstawili swoje spojrzenia na pracę z pacjentem w zakresie badań narządu wzroku. Sesję zakończył referat dr Małgorzaty Gospodarek pt. „PTBF – aktywni od 30 lat” na temat działalności Polskiego Towarzystwa Biofizycznego.

Warto wspomnieć, że w ramach konferencji odbyły się również dwie tury warsztatów dla studentów naszego uniwersytetu. Pierwsza z nich, 2 grudnia, pt. „Wzrok = widzenie? Czy tylko tyle?” oraz „Komputerowa posturografia dynamiczna oraz System inVision”, prowadzone przez pracowników Zakładu Biofizyki: dr Agatę Czwalik, dr Agnieszkę Szczęsną, dr Bartłomieja Kowalczyka i dr Małgorzatę Gospodarek. Na szczególne uznanie zasłużyła druga tura warsztatów z 4 grudnia, prowadzona przez studentów SKN MedPhysX pt. „Zachowaj równowagę – bezpieczeństwo pacjenta w świetle naukowego podejścia do problematyki upadków". Studenci zdobyli bowiem wyróżnienie i nagrodę w konkursie projektu: „Wsparcie bezpieczeństwa pacjenta przez popularyzację dowodów naukowych w praktyce zawodów medycznych”. Zważywszy na to, że koło istnieje zaledwie od 2 miesięcy, jest to dla jego członków ogromny powód do radości i motywacja do dalszej pracy.
Mgr inż. Anna Tetych (Zakład Biofizyki)
Czy fizyka stała się bliższa medykom? Czy inicjatywa konferencji przyniosła spodziewany skutek w postaci zwiększenia świadomości, czym jest fizyka w swoich medycznych zastosowaniach? Na te i inne pytania warto znaleźć odpowiedzi, a do ich poszukiwań pracownicy Zakładu Biofizyki UM zapraszają wszystkich  zainteresowanych medyków, chętnych do współpracy.
Autor: Dr Jan Warchoł
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie