numer 037
czerwiec 2025
11

Zdrowie i technologia żywności – międzynarodowa współpraca z włoską uczelnią

Uniwersytet Medyczny w Lublinie otrzymał propozycję przystąpienia do prestiżowego porozumienia o współpracy naukowej z włoską uczelnią Università Telematica San Raffaele Roma S.r.l.. z siedzibą w Rzymie. Memorandum podpisane w kwietniu br. przez obie strony, ma na celu rozwój wspólnych działań edukacyjnych i badawczych w zakresie technologii żywności, a także stworzenie ram do realizacji międzynarodowych projektów naukowych.

Zarządzenie nr 66/2025 Rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie z dnia 7 kwietnia 2025 r., oficjalnie umożliwiło zawarcie porozumienia z włoską uczelnią. Na mocy tego dokumentu Rektor wyraził zgodę na podpisanie Memorandum, które określa ramy współpracy badawczej, edukacyjnej i technologicznej. Porozumienie będzie obowiązywało co najmniej trzy lata.
logo
Współpraca przewiduje m.in.:
  • wymianę wiedzy i informacji technologicznych,
  • realizację wspólnych projektów badawczych,
  • wymianę ekspertów,
  • kształcenie młodych naukowców,
  • organizowanie konferencji naukowych,
  • wspólne patentowanie,
  • inicjowanie dialogu pomiędzy środowiskiem naukowym a przemysłem spożywczym,
  • organizację międzynarodowych seminariów i warsztatów,
  • publikacje w zakresie technologii żywności i żywności funkcjonalnej, ze szczególnym uwzględnieniem produktów o działaniu prozdrowotnym i profilaktycznym.
Zawarcie porozumienia to nie tylko formalność – to nowa, ciekawa perspektywa dla uczelni, w kierunku umiędzynarodowienia badań oraz transferu wiedzy i technologii do praktyki klinicznej i przemysłu. Dziedzina technologii żywności, a zwłaszcza żywności funkcjonalnej, wymaga ścisłej współpracy interdyscyplinarnej i dostępu do globalnych sieci badawczych. W dobie rosnącej liczby chorób cywilizacyjnych, współpraca międzynarodowa w obszarze żywności funkcjonalnej to krok w stronę skutecznej profilaktyki zdrowotnej. Działania będą miały bezpośrednie przełożenie na jakość życia społeczeństwa.

Porozumienie pozwoli również na wspólne ubieganie się o finansowanie z programów międzynarodowych, takich jak Horyzont Europa, co może znacząco zwiększyć możliwości badawcze UMLUB i przyczynić się do pozyskiwania środków na realizację projektów oraz promocji polskiej nauki na arenie międzynarodowej.

Z ramienia UMLUB, współpracę oraz zawarcie porozumienia zainicjował prof. dr hab. o zdr. Wojciech Kolanowski, związany z Katedrą Pielęgniarstw Zachowawczych oraz inicjator utworzenia Laboratorium Certyfikacji Żywności Prozdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie F-Food, twórca patentów w dziedzinie zdrowej żywności, który odpowiedział na poniższe pytania:
zdjęcie profesora
Prof. dr hab. o zdr. Wojciech Kolanowski
Jakie inne kraje lub uczelnie mogłyby w przyszłości dołączyć do tej inicjatywy?

Inicjatywa ma charakter otwarty i w przyszłości może zostać rozszerzona o współpracę z innymi prestiżowymi ośrodkami naukowymi na świecie. Technologie żywności i żywność funkcjonalna to obszary o globalnym potencjale, dlatego warto myśleć o partnerstwach z uczelniami i instytutami, które przodują w tych dziedzinach. Na przykład bardzo interesujące może być pozyskanie do współpracy ośrodków z Holandii, takie jak Wageningen University & Research, uznawane za światowego lidera w naukach o żywności, rolnictwie
i środowisku. Również Finlandia z Uniwersytetem Helsińskim jest godna uwagi, zwłaszcza ze względu na badania nad prebiotykami, probiotykami i ich wpływem na mikrobiom. Z kolei Japoński Uniwersytet Tokijski czy Kyoto University, prowadzi zaawansowane prace nad żywnością funkcjonalną, fermentacją czy nutraceutykami. Nie możemy też zapomnieć o Stanach Zjednoczonych – takie ośrodki jak Harvard T.H. Chan School of Public Health czy University of California w Davis są pionierami w badaniach nad dietetyką i chorobami dietozależnymi. Wszystkie te miejsca mogłyby wnieść ogromną wartość do tej współpracy.
Czy współpraca z Uniwersytetem San Raffaele może wpłynąć na jakość żywności dostępnej w Polsce?

Tak, zdecydowanie widzę taki potencjał, i to na kilku poziomach. Po pierwsze, przez transfer wiedzy i technologii — nowe odkrycia dotyczące składników bioaktywnych, które mogą powstać w ramach wspólnych badań, mają realną szansę trafić do produkcji polskich produktów spożywczych. Lepsze zrozumienie mechanizmów działania żywności funkcjonalnej pozwoli na tworzenie produktów, które aktywnie wspierają zdrowie, na przykład obniżają ryzyko cukrzycy, otyłości czy chorób serca.
Nie mniej ważna jest rola edukacji i polityki zdrowotnej. Wiedza pozyskana podczas współpracy będzie miała wpływ na programy edukacyjne i kampanie promujące zdrowe odżywianie.
Współpraca z Uniwersytetem San Raffaele to także szansa na poprawę jakości żywności dostępnej w Polsce — zarówno poprzez transfer innowacyjnych technologii, jak i edukację konsumentów oraz wdrażanie nowych, wysokich standardów produkcji żywności o wartości odżywczej i zdrowotnej.

Podsumowując, zawarta umowa to bardzo interesująca inicjatywa, która może przynieść wymierne korzyści zarówno dla nauki, jak i dla zdrowia publicznego. Współpraca z Università Telematica San Raffaele Roma to szansa na rozwój nowoczesnych badań w obszarze technologii żywności, edukację przyszłych liderów nauki i lepsze wykorzystanie potencjału uczelni.

 W obliczu wyzwań zdrowotnych, jakie niesie współczesny świat, takie inicjatywy są  potrzebne by skuteczniej przeciwdziałać chorobom cywilizacyjnym i poprawiać jakość życia społeczeństwa.

Opracowała: Agnieszka Stefaniuk – Dział Komercjalizacji
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie