Informator uniwersytecki
numer 037
czerwiec 2025
★
7
Praktyczne narzędzia do detoksykacji i terapii zatruć narkotykowych

W centrum moich zainteresowań naukowych znajduje się problematyka nadużywania substancji psychoaktywnych, zarówno tych dobrze znanych, jak i nowych – tzw. dopalaczy. Na przestrzeni ostatnich piętnastu lat obserwujemy gwałtowny wzrost liczby tych substancji na czarnym rynku, co skutkuje coraz częstszymi przypadkami zatruć, niestety niejednokrotnie kończącymi się tragicznie. Obecnie medycyna oferuje głównie objawowe leczenie zatruć – stabilizację pacjenta, kontrolę nad jego stanem oraz sedację. To jednak często nie wystarcza.
W ramach mojego doktoratu zajmuję się badaniami przedklinicznymi materiałów typu MOF (metal-organic frameworks), które wykazują potencjał zarówno jako skuteczne adsorbenty nielegalnych substancji psychoaktywnych oraz nośniki leków minimalizujących ich wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Badania prowadzę zarówno na poziomie komórkowym (in vitro), jak i na modelach zwierzęcych (in vivo), z wykorzystaniem larw Danio rerio i myszy. Celem mojej pracy naukowej jest także przede wszystkim wkład w opracowanie praktycznych narzędzi do detoksykacji i terapii zatruć narkotykowych.
Poza światem nauki pasjonuję się podróżami i poznawaniem innych kultur – każda wyprawa to dla mnie okazja do nauki i refleksji. W Portugalii odkryłam pasję do surfowania – to tam po raz pierwszy poczułam jak kontakt z oceanem pomaga mi odnaleźć balans i oderwać się od codziennego życia, dlatego staram się regularnie do tego wracać. Równowaga w życiu jest dla mnie niezwykle ważna – regularnie praktykuję jogę, interesuję się zdrowym stylem życia i staram się dbać zarówno o ciało, jak i o umysł. Wierzę, że harmonia wewnętrzna wspiera kreatywność i wytrwałość – cechy, które są niezbędne w pracy naukowej.
Moim celem jest połączenie wiedzy farmaceutycznej z nowoczesnymi technologiami materiałowymi, by realnie przyczynić się do rozwoju skuteczniejszych metod leczenia zatruć i wspierać zdrowie publiczne. Wierzę, że nauka może i powinna mieć bezpośrednie przełożenie na życie ludzi – i właśnie temu poświęcam swoją pracę.
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie





