numer 029
Kwiecień 2024
9

Uczelnia przyjazna – strategiczny projekt o ludzkim wymiarze

Z końcem roku 2023 Uniwersytet Medyczny w Lublinie zakończył realizację projektu „Uczelnia przyjazna” – program dostępności Uniwersytetu Medycznego w Lublinie dla osób z niepełnosprawnościami. Mimo iż był to jeden z wielu projektów realizowanych w Centrum Wsparcia Nauki i Rozwoju w poprzedniej perspektywie finansowej i którego budżet nie był najwyższy, jest projektem, z którego jesteśmy szczególnie dumni.
kadr z projektu Uczelnia przyjazna narysowany rektorat umlub i na dole w rogu pani miga
Po pierwsze dlatego, że poświęcony był tematyce, którą dotychczas się nie zajmowaliśmy. Niepełnosprawność w projektach pojawiała się dotychczas rzadko i wyłącznie w kontekście medycznym. Przy realizacji projektu mieliśmy okazję współpracować z osobami reprezentującymi środowisko osób niepełnosprawnych w Polsce. Partnerem projektu była Spółdzielnia Socjalna FADO, w której szeregach pracują eksperci – osoby niepełnosprawne, niezwykle otwarte, z ogromną wiedzą i doświadczeniem, od których bardzo wiele się nauczyliśmy. Jesteśmy przekonani, że zawiązane podczas tych lat zawodowe znajomości stanowią mocną bazę do realizacji ciekawych i różnorodnych przedsięwzięć projektowych w przyszłości.

Projekt „Uczelnia przyjazna” był również wyjątkowy, bo realizowany był na bardzo wielu polach – począwszy od zrealizowanych działań niwelujących bariery architektoniczne (hala widowiskowo-sportowa, inne budynki uczelniane), komunikacyjne, informacyjne, poprzez zmiany w prawie wewnętrznym Uczelni, po zmiany w procesie edukacyjnym (od rekrutacji poprzez wsparcie podczas studiowania). Realizacja celów projektu od strony administracyjnej wymagała przeprowadzenia wielu różnorodnych działań z zakresu zamówień publicznych i zakupów poza ustawą, zatrudnieniowych, prawnych, szerokich działań informacyjno-promocyjnych i innych; projekt angażował wiele jednostek i pracowników Uczelni – kadrę administracyjną, pracowników dydaktycznych, władze – był projektem o znaczeniu strategicznym. Projektem strategicznym również w dosłownym tego słowa znaczeniu, wypracowano bowiem kluczowy dla dostępności UMLUB dokument – Strategię dostępności Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na lata 2022-2031. Ten i inne dokumenty, w których ujęte są kwestie dostępności znaleźć można w BIP Uczelni oraz na stronie Pełnomocnika Rektora ds. Studentów Niepełnosprawnych. Realizacja tego projektu była dla nas dużym wyzwaniem (także dlatego, że podczas jego trwania wystąpiła pandemia covid-19), ale również, a raczej przede wszystkim – bardzo cennym doświadczeniem zawodowym.

Elementem projektu były również działania edukacyjne skierowane do kadry Uczelni, zwiększające świadomość i wiedzę na temat specjalnych potrzeb i różnych rodzajów niepełnosprawności. Intensywny projekt szkoleniowy skierowany do wszystkich pracowników Uczelni spotkał się z dobrym przyjęciem, czego dowodem było wiele informacji zwrotnych, które dostaliśmy. Świadomość przydatności tych działań, ale również tego, że po prostu robimy coś dobrego sprawiła, że realizacja szkolenia wpisana została jako element obowiązkowy przy zatrudnianiu każdego nowego pracownika. Szkolenie dostępne jest pod adresem: https://moodle.umlub.pl/course/view.php?id=9.

To kilkuletnie przedsięwzięcie projektowe dla mnie, jako koordynatora projektu, miało również inny ważny wymiar – ludzki. Miałam okazję poznać i współpracować z wieloma osobami z Uczelni i z zewnątrz – ciekawymi ludźmi z ogromną wiedzą, bardzo zaangażowanymi. To ich podejście złożyło się na pełne spojrzenie na dostępność w naszym Uniwersytecie, bo siłą projektów są przecież ludzie…

...a ich wypowiedzi można znaleźć również w filmach powstałych w wyniku realizacji projektu.

Z filmów można się dowiedzieć więcej o działalności uczelni w obszarze dostępności, w tym jednostki uniwersyteckiej – Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami (BON). Serdecznie zapraszam do obejrzenia! YouTube:  https://youtube.com/playlist...


Autorka: Kamila Błaszczak-Majewska
Koordynator projektu, Centrum Wsparcia Nauki i Rozwoju
znak graficzny Funduszy Europejskich Wiedza Edukacja Rozwój, flaga Polski i Unii Europejskiej Europejski Fundusz Społeczny
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie