numer 029
Kwiecień 2024
10

Polska Komisja Akredytacyjna na UMLub

znak graficzny PKA
W roku akademickim 2023/2024 Polska Komisja Akredytacyjna przeprowadziła na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie już trzy oceny programowe: na kierunkach pielęgniarstwo i fizjoterapia (Wydział Nauk o Zdrowiu) oraz na kierunku lekarsko-dentystycznym (Wydział Lekarsko-Dentystyczny). W drugim kwartale 2024 roku planowana jest także wizytacja na kierunku lekarskim. 

Wizyty zespołów ekspertów PKA są bardzo dobrym pretekstem do przeglądu działań podejmowanych w uczelni. Wszystkie grupy interesariuszy, nie tylko studenci i nauczyciele, ale także przedstawiciele otoczenia społeczno-gospodarczego mogą podczas spotkań z przedstawicielami Komisji przekazać swoje uwagi związane z nauką, pracą i wsparciem dla uczelni. Wnikliwe pytania ze strony ekspertów, którzy z perspektywy osób nie związanych z UML pochylają się nad analizą 10 kryteriów oceny, w tym planów studiów, weryfikacji efektów uczenia się, kadry akademickiej, infrastruktury, współpracy z otoczeniem,  umiędzynarodowieniem, wsparciem oraz jakością kształcenia, są polem do analizy nad dalszym rozwojem. 

Raporty z wizytacji nie zostały jeszcze przekazane przez PKA dla żadnego z ocenianych kierunków, jednak ze wstępnych ocen zespołów, przekazywanych podczas spotkań końcowych z władzami UML wynika, że wszystkie kierunki prowadzone są bez zarzutu. 

Polska Komisja Akredytacyjna jest niezależnym gremium eksperckim działającym na rzecz doskonalenia jakości kształcenia we wszystkich uczelniach publicznych i niepublicznych działających w polskim systemie szkolnictwa wyższego. PKA dokonuje ocen programowych i instytucjonalnych oraz przedstawia ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego wyniki tych ocen.

Autorka: mgr Magdalena Staśkiewicz, zastępca dyrektora Centrum Edukacji Medycznej
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie