numer 029
Kwiecień 2024
1

Antybiotykoterapia pod lupą farmaceuty

W dniach 18-22 marca br. PTSF oddział Lublin miał przyjemność uczestniczyć w ogólnopolskiej akcji „W szczepionkę nie boli” organizowanej przez Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji. Grupa wolontariuszy, którą tworzyli członkowie oraz członkinie naszego oddziału, przybliżyła temat szczepień uczniom 8 szkół, podczas 30 prelekcji.
wykład o szczepionkach w jednej z klas
Maria Gutowska prowadzi swój wykład w jednej ze szkół (fot. Gabriela Nowosiad)
Prelekcję rozpoczęliśmy od wyjaśnienia, czym jest szczepionka, jakie są jej rodzaje i w jaki sposób działa. Uczniowie i uczennice szkół podstawowych oraz liceów mogli zdobyć też wiedzę na takie tematy, jak m.in. odporność zbiorowa, niepożądane odczyny poszczepienne czy kalendarz szczepień. Wspólnie z uczniami i uczennicami zajęliśmy się też obalaniem powszechnie krążących mitów. Pod koniec prelekcji jej uczestnicy oraz uczestniczki mogli sprawdzić swoją wiedzę podczas pracy grupowej dotyczącej omawianych zagadnień. Wskazaliśmy również kilka merytorycznych źródeł, gdzie osoby zainteresowane mogą zweryfikować swoją wiedzę lub uzyskać odpowiedzi na nurtujące je pytania.
Wykład w ramach akcji
Wykład w ramach akcji "W szczepionkę nie boli" (fot. Bartłomiej Sołtys)
Wolontariusze i wolontariuszki przed rozpoczęciem akcji brali udział w szkoleniu dotyczącym prelekcji, prowadzonym przez Marię Gutowską, wiceprzewodniczącą ds. nauki i edukacji oddziału PTSF Lublin. Pani Maria wypowiedziała się dla nas o koordynowaniu akcji:

“Akcja o nazwie „W szczepionkę nie boli” jest cykliczną, coroczną inicjatywą edukacyjną. Ma ona na celu rozwianie dezinformacji na temat szczepień oraz zapoznanie młodzieży z podstawowymi informacjami na temat szczepionek. Według mnie edukacja dzieci i nastolatków w tym temacie jest kluczowa, ponieważ będą potrafili sami zweryfikować liczne ogólnodostępne mity na temat szczepień. Pomimo kontrowersyjnego tematu, widać niemalejące zainteresowanie wśród wolontariuszy, jak i szkół, do których się udajemy, z czego – jako koordynatorka akcji – bardzo się cieszę. Według mnie każdy z nas może wyciągnąć z niej pożyteczne wnioski, a także stosować je w późniejszej praktyce życia codziennego.”

Scenariusz prelekcji dla wolontariuszy przygotowała Karolina Piechaczek, koordynatorka ogólnopolska ds. materiałów edukacyjnych Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji.

Odbiorcami naszej akcji byli: Zespół Szkół nr 1 w Lublinie, V LO w Lublinie, Śródziemnomorskie LO w Lublinie, VII LO im. Marii Konopnickiej w Lublinie, XXI LO im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, ZSBIO w Biłgoraju, I LO w Janowie Lubelskim. Cieszymy się, że mogliśmy przybliżyć aż 810 uczniom i uczennicom zagadnienie tak ważne, jakim są szczepienia, zwłaszcza w czasach, w których krąży o nich coraz więcej mitów.

Autorka: Natalia Puchala, koordynatorka lokalna ds. promocji oddziału PTSF Lublin
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie