numer 029
Kwiecień 2024
3

ONKO-środy w USK nr 1

Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie zaprasza pacjentki i pacjentów, ich bliskich oraz środowiska popularyzujące wiedzę na temat leczenia nowotworów, w tym dziennikarzy medycznych, na wykłady otwarte, które będą odbywać się raz w miesiącu w naszym Szpitalu (w każdą trzecią środę miesiąca). To okazja, by od najlepszych specjalistów dowiedzieć się o najnowocześniejszych metodach leczenia, wdrażanych terapiach, programach lekowych, jak również o pomocy psychologicznej w obliczu choroby i formach rehabilitacji pacjenta onkologicznego.
dr n. med. Aleksandra Kozłowska na tle slajdu z prezentacji pod tytułem Nie taka radioterpia straszna...
dr n. med. Aleksandra Kozłowska
W ramach cyklu "ONKO-środy w USK1" 21 lutego odbył się pierwszy wykład pt. "Nie taka radioterapia straszna! Fakty i mity na temat napromieniania". Z pacjentami oraz innymi osobami zainteresowanymi nowoczesną radioterapią spotkała się dr n. med. Aleksandra Kozłowska, kierownik Zakładu Radioterapii USK1 w Lublinie. Dr Kozłowska przybliżyła tło historyczne, opowiadając o początkach radioterapii, sięgających końca XIX w., przedstawiła również ewolucję tej formy leczenia, z uwzględnieniem najnowszych i najbardziej skutecznych metod terapii dostępnych dziś. Słuchacze dowiedzieli się o faktach i mitach dotyczących radioterapii oraz o praktycznych aspektach przygotowania się do leczenia w Zakładzie Radioterapii USK1.

Kolejny wykład otwarty w ramach cyklu odbył się 20 marca, dr n. med. Patrycja Ziober-Malinowska z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii USK 1 w Lublinie opowiedziała o tym, jak szybko reagować w przypadku podejrzenia zachorowania na nowotwór ginekologiczny.

Wykłady odbywają się w budynku hotelu dla pacjentów Zakładu Radioterapii przy ul. Radziwiłłowskiej 13 (sala wykładowa na parterze, róg ul. 3 Maja i Radziwiłłowskiej).

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!
Zrzut ekranu ze strony internetowej https://onkostrefa.usk1.pl/
Strona internetowa https://onkostrefa.usk1.pl/
Onkostrefa USK1 to kolejna inicjatywa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1, która ma na celu ułatwienie pacjentom dotarcia do praktycznej  wiedzy w procesie leczenia. Jest to strona internetowa, którą stworzono z myślą o osobach chorych onkologicznie i ich bliskich. Celem jej powstania było zebranie w jednym miejscu informacji o realizowanych w naszym Szpitalu procedurach medycznych, specjalistach, oferowanych metodach leczenia nowotworów, nowoczesnych terapiach, programach lekowych oraz lokalizacjach poszczególnych jednostek USK1 i kontaktach do nich. Treści publikowane są z uwzględnieniem potrzeb zainteresowanych tą tematyką pacjentek i pacjentów, nie jest to portal naukowy – informacje są praktyczne i mają za zadanie ułatwić szybkie dotarcie do konkretnego miejsca lub specjalisty oraz zorientowanie się, jakie nowotwory leczone są w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Lublinie.

Strona onkostrefa.usk1.pl będzie stale rozwijana i uzupełniana, zamierzamy regularnie informować o nowościach w dziedzinie leczenia onkologicznego, innowacyjnych operacjach, sukcesach personelu medycznego. Z czasem pojawią się tu interesujące rozmowy z lekarzami, pacjentami, psychologami. Chcemy również nawiązać współpracę ze stowarzyszeniami i fundacjami, które powstały z myślą o wsparciu pacjenta onkologicznego lub mają za cel popularyzowanie wiedzy o nowotworach.

Wszystkie artykuły, wywiady i filmy umieszczane na stronie prezentują specjalistów wyłącznie z naszego Szpitala. Chcemy przybliżać chorym wybierającym leczenie w USK1 w Lublinie, konkretnych lekarzy, którzy będą się nimi zajmować i prowadzić ich terapię. Z tego powodu w zakładce "ONKO-jednostki i specjaliści" znajdziecie Państwo listę lekarzy, a w wielu przypadkach również zdjęcia zespołów medyków z poszczególnych Klinik. W zakładce "Jakie nowotwory leczymy" wymieniono te, które są leczone w USK1 ze wskazaniem jednostek klinicznych, w których są leczone.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą nową stroną, link do Onkostrefy USK1 https://onkostrefa.usk1.pl/
konferencja prasowa z okazji wydarzenia
Marzec pod znakiem ginekologii onkologicznej – konferencja prasowa
Marzec pod znakiem ginekologii onkologicznej

Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 jest wiodącym ośrodkiem w leczeniu chorób onkologicznych, dlatego też przedstawiciele szpitala aktywnie włączyli się w promocję wiedzy na tematy leczenia chorób z zakresu ginekologii onkologicznej. 29 lutego w USK1 odbył się briefing prasowy, podczas którego specjaliści z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii poruszyli trzy ważne tematy.

1. Marzec jest miesiącem świadomości raka jajnika. To podstępny nowotwór, zwany również cichym zabójcą, który niestety nie daje wczesnych objawów, dlatego szczególnie istotne są badania diagnostyczne. Rokowanie w raku jajnika zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby, w którym została ona wykryta.
Zobacz też: Rak jajnika – objawy, diagnostyka i rokowania https://www.zwrotnikraka.pl/objawy-raka-jajnika-symptomy/

2. Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV obchodzimy 4 marca; HPV ma wpływ na występowanie raka szyjki macicy i o tym nowotworze oraz o możliwości szczepień przeciwko HPV opowiadali lekarze.

3. Marzec jest również miesiącem świadomości endometriozy, nasz Szpital jest wiodącym ośrodkiem specjalizującym się w leczeniu tej podstępnej choroby, która powoduje silne dolegliwości bólowe. Endometrioza jest obecnie leczona z dobrymi efektami, ale niestety może nawrócić.

Podczas spotkania do dyspozycji mediów, w charakterze ekspertek i ekspertów, byli lekarze z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii USK1: prof. Rafał Tarkowski, prof. Grzegorz Polak, dr n.med. Patrycja Ziober-Malinowska, dr n. med. Krzysztof Kułak, dr n. med. Izabela Dymanowska-Dyjak, a przed briefingiem również dr n. med. Karolina Frąszczak.

Źródło: materiały Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1
fot. Anna Guzowska
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie