numer numer 030
czerwiec 2024
4

Konkurs „PoLub endo i sprawdź się w nowoczesnej endodoncji”

Dnia 21 maja 2024 roku w ramach XII Konferencji Symulacji Medycznej i Edukacji dla Studentów i Młodych Lekarzy MedIQ odbył się konkurs „PoLub endo i sprawdź się w nowoczesnej endodoncji”. Pomysłodawcą tytułu i współorganizatorem konkursu endodontycznego była Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego UM w Lublinie prof. dr hab. Renata Chałas oraz firma Poldent.  
zdobywczyni I miejsca wraz z prof. Sobieszczńskim i przedstawicielem firmy Poldent
I miejsce zajęła Wiktoria Wróblewska
W rywalizacji mogli wziąć udział studenci IV i V roku kierunku lekarsko-dentystycznego UM w Lublinie, którzy odbyli dodatkowe szkolenie w zakresie zaawansowanej endodoncji maszynowej podczas warsztatów przeprowadzonych we współpracy z firmą Poldent w roku akademickim 2022/2023 oraz 2023/2024. Zadaniem studenta było przeprowadzenie wywiadu z pacjentem symulowanym, a następnie samodzielne leczenie endodontyczne zęba trzonowego w warunkach symulacji z wykorzystaniem narzędzi maszynowych oraz wypełnienie systemu kanałowego. Od uczestników oczekiwano zastosowania zasad współczesnej endodoncji w trakcie wykonywanych procedur, wykazania się profesjonalizmem i umiejętnościami komunikowania się z pacjentem. Zadanie konkursowe zostało zakończone sprawdzeniem poprawności wypełnienia systemu kanałowego na zdjęciu RTG. Do konkursu zgłosiło się 10 studentów IV roku kierunku lekarsko-dentystycznego. Każdy uczestnik podczas pracy był oceniany przez wyznaczonego sędziego na podstawie check-listy.

W skład grupy sędziów wchodzili nauczyciele akademiccy WLD: dr n. med. Jarosław Sobieszczański, prof. UM, dr n. med. Katarzyna Kamińska-Pikiewicz prof. UM, dr n. med. Bożena Tarczydło prof. UM, dr n. med. Joanna Zubrzycka, dr n. med. Marlena Madejczyk, lek. dent. Paulina Kasprzak, lek. dent. Konrad Pikuła. Jury przyznało studentom następujące nagrody: I miejsce – Wiktoria Wróblewska, II miejsce – Olga Gawryjołek, III – Julia Wasiluk, a IV – Alicja Matejko.

Udział w konkursie pozwolił studentom na sprawdzenie swojej wiedzy i umiejętności praktycznych w warunkach symulacyjnych, a zarazem był powodem do spotkania oraz wymiany poglądów w miłej atmosferze i otrzymania interesujących nagród.

Jak mówią studenci: „Zgodnie z tytułem – okazało się, że endo da się PoLubić.”
zdjęcie grupowe uczestników konkursu z nagrodami i sędziów
Uczestnicy konkursu i skład sędziowski
Dr n. med. Katarzyna Kamińska-Pikiewicz, prof. UM
Dr n. med. Joanna Zubrzycka
Prof. dr hab. n. med. Renata Chałas
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie