numer numer 030
czerwiec 2024
2

III Konferencja Medycznego Forum Edukacyjnego

znak graficzny Medycznego Forum Edukacyjnego
Medyczne Forum Edukacyjne
Końcówka maja obfitowała w wydarzenia promocyjne na naszym uniwersytecie. Przy okazji Dni otwartych możliwości odbyła się 3. Konferencja Medycznego Forum Edukacyjnego podsumowująca kolejny rok współpracy ze szkołami.

Podczas wydarzenia JM Rektor prof. Wojciech Załuska podkreślił ogromne znaczenie współpracy ze szkołami oraz prezentowania młodzieży zawodów medycznych w praktyce. Wyraził również ogromne zadowolenie z zaangażowania dyrekcji szkół w realizację założeń MeFEd.

Kolejny już raz w trakcie trwania podsumowania odbyły się zawody Licealne SimChallenge 2024. Do rywalizacji przystąpiło 14 drużyn składających się z 3-osobowych zespołów. Rywalizacja była zacięta bo i było o co walczyć. Główną nagrodą była możliwość uczestnictwa w operacji.

Ostatecznie zwyciężyło I Liceum Ogólnokształcące im. Organizacji Narodów Zjednoczonych w Biłgoraju. Drugie miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, a trzecie I Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica w Lublinie.

 

Tak o głównej nagrodzie powiedział lek. Adrian Możdżeń jeden z lekarzy nadzorujących uczniów biorących udział w operacji z poprzedniej edycji konkursu:

Zobaczyć i doświadczyć, jak wygląda na co dzień praca personelu medycznego na bloku operacyjnym to – moim zdaniem – niesamowite przeżycie dla licealistów. Jako lekarze nadzorujący staramy się inspirować młodych ludzi do kształcenia się w kierunkach medycznych. Pragniemy ukazać piękno i zamiłowanie do naszej pracy. Uważam, że program funkcjonuje bardzo dobrze. Potwierdzają to oceny licealistów zarówno z roku ubiegłego roku, jak i z obecnego. Młodzi ludzie nawiązali bardzo dobry kontakt z personelem medycznym. Uczniowie mieli możliwość zgłębiania tajników anatomii. Naukę teorii warto ożywić. Powszechnie wiadomo bowiem, że słowa ulatują, a przeżycie pozostaje. Wiedzy pozyskiwanej głownie z książki – w sali operacyjnej można było doświadczyć z pierwszej ręki. Cóż może bardziej motywować do nauki? Uhonorowania cytatem warte są słowa Konfucjusza ,,Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż – zapamiętam”. Myślę, że był to bardzo dobrze wykorzystany czas.

Podsumowując, pragnę dodać, że jako lekarz mam możliwość uczenia się od najlepszych, m.in od mojego kierownika specjalizacji – profesora Blicharskiego. Cieszę się, że mogę przekazywać tę wiedzę młodym ludziom.”

A tak o udziale w operacji wypowiedzieli się zwycięzcy poprzedniej edycji:

Marysia – „Operacje bardzo mi się podobały. Był to inspirujący czas, pełen nowych doświadczeń. Dzięki nim mogłam upewnić się co do tego, jaką drogą chcę podążać w życiu. Uważam, że to niesamowita lekcja anatomii. Lekarze obecni na sali operacyjnej odpowiadali z pasją na zadawane przez nas pytania i tłumaczyli krok po kroku, co się dzieje. Jestem wdzięczna za możliwość uczestnictwa w operacjach i przedstawienie realiów pracy lekarza.”

Natalia – „Warsztaty były ogromną szansą dla mnie, żeby zobaczyć to, w jaki sposób pracują lekarze, w szczególności, że planuję rozpocząć studia medyczne. Uczestniczyliśmy w operacjach, mogliśmy zobaczyć, jak od początku do końca przebiega cały zabieg. Zespół lekarzy wyjaśniał nam różne procedury i chętnie odpowiadał na wszystkie pytanie. Niesamowite doświadczenie dla wszystkich przyszłych lekarzy”.

Agata – „Uczestniczenie w operacji było dla mnie niesamowitym doświadczeniem, dzięki któremu upewniłam się w wyborze moich studiów. Dzięki bardzo otwartym i pełnym pasji lekarzom przebieg operacji był bardzo jasny i nie mogę się doczekać, kiedy wrócę na blok operacyjny”.

 
Wszystkim drużynom dziękujemy za wspaniałą rywalizację, a zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy w nowym roku szkolnym do odebrania nagrody i podzielenia się swoimi wrażeniami.


Podczas konferencji poza licznie zgromadzonymi przedstawicielami Władz rektorskich i dziekańskich, dyrektorów szkół i samych uczniów, gościliśmy p. Bartosza Stolarza, dyrektora operacyjnego Perspektyw. Było to wynikiem nawiązania współpracy pomiędzy Uniwersytetem a Perspektywami oraz organizacji uroczystej Gali, podczas której uhonorowano 10 najlepszych liceów i techników w województwie lubelskim. (https://2024.licea.perspektywy.pl/2024/rankings/ranking-lubelski; https://2024.technika.perspektywy.pl/2024/rankings/ranking-lubelski )

Wszystkim przybyłym gościom serdecznie dziękujemy za obecność i poświęcony czas a nagrodzonym szkołom życzymy kolejnych wysokich miejsc w rankingu!
Prace laureatów konkursu
Prace laureatów konkursu "Medycyna przyszłości" prezentowane w holu na IV piętrze CSM
Wyniki i szczegóły konkursu "Medycyna przyszłości" są dostępne pod linkiem: https://mefed.umlub.pl/naszym-okiem/aktualno-sci/art,10,wyniki-konkursu-medycyna-przyszlosci.html


Szczegóły konkursu Licealne SimChallenge są dostępne pod linkiem: https://mefed.umlub.pl/licealnemu-simchallenge-2024/
Przygotowała: Joanna Tęsna
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie