numer numer 030
czerwiec 2024
4

Dni otwartych możliwości 2024!

Szkoła nie istnieje bez ucznia, uczelnia nie istnieje bez studenta.


Co zrobić, aby wybrać najlepszy kierunek dla siebie? Przyjść na dni otwarte i sprawdzić, co oferuje i czym dysponuje dana uczelnia.

W dniach 22 i 23 maja otworzyliśmy drzwi dla wszystkich zainteresowanych studiowaniem na naszej uczelni i tych, jeszcze niezdecydowanych, którzy są w trakcie podejmowania decyzji.
uczennica próbuje wkłuć igłę w trenażer
Pierwsze próby iniekcyjne
W tym roku kontynuowaliśmy ubiegłoroczną formułę, bo sprawdza się doskonale. Połączyliśmy więc możliwość bezpośredniego kontaktu z nauczycielami akademickimi i studentami wszystkich kierunków w ramach pikniku edukacyjnego z warsztatami prowadzonymi przez jednostki dydaktyczne, a więc można było wejść do pracowni, zakładów i laboratoriów, w których na co dzień nauczyciele akademiccy i studenci uczą się i prowadzą swoje badania.

W pracach nad przygotowaniem i organizacją wydarzenia wzięli udział powołani koordynatorzy wydziałowi oraz pracownicy Ośrodka Komunikacji i Promocji, Dział Blask, pod przewodnictwem prorektora ds. kształcenia i dydaktyki prof. Kamila Torres. W organizację włączyli się także Studio Filmowe oraz Studio Wychowania Fizycznego i Sportu.

Na stanowisko koordynatora dni otwartych została powołana dr n. farm. Aleksandra Józefczyk, prof. UM – pisaliśmy o tym w lutym https://blask.umlub.pl/article2.php?issue_nr=027&art_id=1173

Blask: Pani Profesor, jak Pani ocenia tegoroczne Dni otwarte, czy zrealizowaliśmy zamierzenia?
dr n. farm. Aleksandra Józefczyk, prof. UM: Przede wszystkim jeszcze raz chciałabym podziękować wszystkim osobom, które były zaangażowane w tegoroczną edycję. Bez Waszej ciężkiej pracy nie udałoby się zorganizować tak udanej imprezy.

Czy zrealizowaliśmy zamierzenia? Tak. Przede wszystkim „poprawiliśmy się” w obszarze medialnym. Jeszcze przed wyznaczoną datą było o nas „głośno” w lubelskich mediach - dzięki czemu mam nadzieję dotarliśmy do większej grupy naszych potencjalnych odbiorców – nauczycieli i uczniów naszego regionu, co przełożyło się na sporą liczbę odwiedzających nas zarówno na Pikniku jak i zaproponowanych warsztatach. Bardzo nas to oczywiście cieszy, ale chcemy więcej! Już mamy wiele pomysłów na promocję naszych kierunków studiów i od października ruszamy pełną parą z Dniami Wydziałów. Przyszłoroczne dni otwarte będą zwieńczeniem całorocznej działalności. Mam nadzieję, że ta forma spodoba się i przełoży na zwiększenie liczby chętnych studiujących w naszym Uniwersytecie. Czas pokaże.
ciasteczka w kształcie szczurów od Ośrodka Medycyny Doświadczalnej
Każdy chciał się pokazać od najlepszej strony :)
------------------------------------------------------------------

Głównym miejscem spotkania był parking pod Centrum Symulacji Medycznej ul. Chodźki 4. W namiotach na gości czekali przedstawiciele wszystkich kierunków, organizacje studenckie i studenckie koła naukowe, Biuro Rekrutacji, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, Zespół Pieśni i Tańca.

W namiotach kierunkowych można było porozmawiać ze studentami, o danym kierunku, zwykłym dniu studenta, możliwościach zatrudnienia, perspektywach, ale także skorzystać z przygotowanych warsztatów, np. symulatora starości z pielęgniarstwem, symulatora ciąży z położnictwem, zbadać krew z analityką medyczną, rozpoznać rośliny lecznicze z farmacją, pobrać lekcję języka migowego z terapią zajęciową, a nawet spróbować swoich sił w robieniu iniekcji na trenażerze, wymodelować zęba z technikami stomatologicznymi, a w namiocie biomedycyny dotknąć wyhodowanej skóry.

W przygotowanie wydarzenia zaangażowały się jednostki dydaktyczne z każdego wydziału. Zaproponowano warsztaty o różnorodnej tematyce. 60 zrealizowanych tematów warsztatów, co dało ponad 80 jednostek warsztatowych.  Pobieranie szpiku kostnego, warsztaty z technik szycia chirurgicznego, podstawowe zabiegi pielęgniarskie, jak powstają tabletki i jak powstaje nowy lek, warsztaty poświęcone fałszowaniu leków, warsztaty poświęcone tematyce grup krwi z możliwością praktycznego wykonania oznaczenia grupy krwi, symulator starości, USG narządu ruchu, warsztaty laparoskopowe, nauka gipsowania, nauka szycia rany, warsztaty psychologiczne z umiejętności interpersonalnych, szkolenie ze zdolności manualnych wykorzystywanych w pracy lekarza stomatologa albo nawet aparat fotograficzny w pracy dentysty, bardzo ciekawe i cieszące się co roku ogromnym powodzeniem warsztaty z medycyny sądowej, tj. kryminalne zagadki Lublina – wyobrażenia i obraz medialny CSI a realia badań w laboratoriach medyczno-sądowych, praca medyka sądowego a seriale kryminalne, ukryte wymiary zbrodni – obrazowanie sądowe 3D.

Jak co roku i teraz dużym zainteresowaniem cieszyły się wycieczki po Centrum Symulacji Medycznej oraz wycieczki po kampusie. W CSM udostępniono do obejrzenia sale wysokiej wiarygodności, w których na co dzień studenci prawie wszystkich kierunków mają zajęcia praktyczne na trenażerach i z pacjentami symulowanymi. Wycieczki po kampusie obejmowały trasę miasteczka akademickiego w okolicach ulic Chodźki, Gębali, Jaczewskiego.

Statystyki są imponujące, ponieważ warsztaty tematyczne 22 maja przeprowadzono dla 887 uczniów, a 23 maja dla 443 uczniów, tylko na wycieczki po CSM 22 maja zapisało się 45 osób, a na 23 maja 150 osób. W tym roku odwiedzili nas uczniowie i nauczyciele z kilku szkół z Lublina i Świdnika, ale także m.in. Rzeszowa, Przemyśla, Radomia, Warszawy, Ostrowca Świętokrzyskiego, Kozienic – przyjechały grupy zorganizowane w ramach klas, ale także osoby indywidualne, które są zainteresowane kontynuowaniem nauki na naszej uczelni i chciały w ten sposób ją poznać.

W tym samym czasie w budynku CSM oprócz warsztatów i pikniku odbywały się jeszcze XII Konferencja MedIQ, Gala Perspektyw oraz III Konferencja Medycznego Forum Edukacyjnego, podczas której wyróżniono 10 najlepszych Liceów i Techników w woj. Lubelskim https://www.facebook.com/perspektywy  (piszemy o tym https://blask.umlub.pl/article2.php?issue_nr=numer%20030&art_id=1315 ).
ćwiczenia z reanimacji pacjenta w namiocie wojskowym
M.A.S.H.? Nie, SimChallenge!
Wszystkich zainteresowanych współpracą w ramach wydarzenia 2025 już zapraszamy do współpracy.

Jako organizatorzy składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tego wyjątkowego wydarzenia – nauczycielom akademickim, studentom, pracownikom technicznym.

Pragniemy złożyć podziękowania także nauczycielom ze szkół średnich, którzy śledzą to, co dzieje się na naszej uczelni i zachęcają swoich uczniów do uczestniczenia w organizowanych wydarzeniach.

 

Już pracujemy nad kolejnymi dniami otwartymi!

Do zobaczenia za rok!

----------------
Media o nas:
TVP3 „To dobry dzień” z 22 maja 2024 r. (od 20. minuty) https://lublin.tvp.pl/77663685/22-maja-2024
Panorama Lubelska w TVP3  https://lublin.tvp.pl/77670882/dni-otwartych-mozliwosci-umlub
Kurier Lubelski https://kurierlubelski.pl/uniwersytet-medyczny-w-lublinie-zaprasza-na-dni-otwartych-mozliwosci/ar/c5-18524061


Przygotowała: Justyna Jóźkiewicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie